Tymianek

Tymianek.jpg

Tymianek

TYMIANEK (Thymus vulgaris) – to niski, silnie aromatyczny półkrzew osiągający ok. 20-30 cm wysokości. Z kłącza wyrasta kilka wyprostowanych szarych łodyg, które tuż przy ziemi są zdrewniałe. Liście są bardzo drobne. Roślina kwitnie od maja do września w kilku odcieniach, od różowego po liliowy. Dojrzałe owoce mają brunatny kolor i znajdują się w rozłupkach. Wysiew nasion do gruntu: nie zalecany. Rozmnażanie: przez gotowe sadzonki, odnóżki, podział kęp lub metodą odkładów. Rośliny umieszczać co 30 cm. Zbiór: liście przez cały sezon. Zimą może przemarzać.

Stanowisko

stanowisko icon

Tymianek najlepiej przyjmuje się w nasłonecznionych miejscach i na piaszczystych, dobrze odprowadzających wodę glebach.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę. Skuteczny preparat to Evasiol.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!