Irga

Irga+1.jpg

Irga

IRGA (Cotoneaster) w stanie naturalnym występuje w środkowej Azji, w rejonie jeziora Bajkał. Tworzy krzewy 1-2 m wysokości, wyprostowane, rośnie silnie. Liście ma jajowate, 2-5 cm długości, ciemnozielone i na górnej stronie intensywnie błyszczące. Jesienią staje się brunatno czerwone, pomarańczowe lub żółte. Różowe kwiaty rozwijają się w maju-czerwcu. Owoce są kuliste i czarne. Irga należy do najważniejszych krzewów ozdobnych, o dużych możliwościach zastosowania w rozmaitych założeniach terenów zieleni i ogrodowych.

Najpopularniejsze gatunki:

Irga Dielsa- tworzy luźne krzewy o pędach wyprostowanych, z cienkimi, łukowato przewijającymi gałązkami, 1-1,5 m wysokości. Liście, do 3 cm długości, są okrągławe lub jajowate, skórzaste, z wierzchu pomarszczone i raczej matowe. Kwiaty są różowe, zebrane po 3-5 w małe kwiatostany. Jaskrawoczerwone, błyszczące owoce są kuliste, średnicy około 6 mm.

Irga pomarszczona- tworzy dość luźne wyprostowane krzewy, 2-3 m wysokości, rośnie silnie. Liście są duże, 4-8 cm długości, jajowato eliptyczne, na górnej stronie pomarszczone, ciemnozielone, na spodzie pokryte żółtawymi włoskami. Różowe kwiaty zebrane są w kilkunastokwiatowe (do 30) kwiatostany. Owoce są jasnoczerwone i błyszczące, dojrzewają we wrześniu.

Irga pozioma- jest to krzew niski, zwykle nieprzekraczający 1 m wysokości, szeroki, niemal poziomo rozpostarty i gęsto ugałęziony. Boczne gałązki są ułożone dwustronnie w jednej płaszczyźnie, przypominając wyglądem szkielet ryby. Liście są sztywne, małe do 1,5 cm długości, prawie okrągłe, na górnej stronie ciemnozielone i intensywnie błyszczące. Jesienią przybierają barwę ciemnoczerwoną i pomarańczową. Podczas łagodnych zim większość liści pozostaje na roślinach.

Irga rozkrzewiona- tworzy szerokie krzewy do 2 m wysokości. Liście są eliptyczne do 2,5 cm długości, cienkie i błyszczące. Różowawe, drobne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Owoce są elipsoidalne, ciemnoczerwone do wiśniowych, dojrzewają od początku września.

Stanowisko

stanowisko icon

Irgi nie mają specjalnych wymagań co do stanowiska. Większość gatunków dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, jak i w cieniu.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże:

Irgi wymagają gleb dość żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych i zawierających wapń. Dobrze także rosną w szczelinach skalnych.

Rozmnażanie:

Rozmnaża się je z nasion, które długo przelegują. Dlatego należy je poddać stratyfikacji ciepło-chłodnej, najpierw w temperaturze 20-25 C przez 2-3 miesiące, potem w temperaturze 3-5 C w ciągu takiego samego okresu, po czym kiełkują szybko. Dość często pod owocującymi krzewami irg pojawiają się samosiewki. Irgi wskazane jest produkować w pojemnikach, ponieważ starsze (kilkuletnie) okazy z gołym systemem korzeniowym źle znoszą przesadzanie. Obecnie gatunki i odmiany rozmnaża się często za pomocą sadzonek pędowych zielonych.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Parch - jest popularną chorobą irg. Na liściach pojawiają się najpierw jasnożółte, chlorotyczne plamy, które z czasem brązowieją. Silnie porażone liście żółkną i masowo opadają. Objawy występują również na owocach i pędach. Częste opady deszczu, silne zagęszczenie roślin, sprzyja pojawieniu się parcha. Porażone liście i owoce należy usunąć. W ograniczeniu choroby pomaga ciecie nadmiernie zagęszczonych roślin.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrcover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!