Irga

Irga+1.jpg

Irga

IRGA (Cotoneaster) w stanie naturalnym występuje w środkowej Azji, w rejonie jeziora Bajkał. Tworzy krzewy 1-2 m wysokości, wyprostowane, rośnie silnie. Liście ma jajowate, 2-5 cm długości, ciemnozielone i na górnej stronie intensywnie błyszczące. Jesienią staje się brunatno czerwone, pomarańczowe lub żółte. Różowe kwiaty rozwijają się w maju-czerwcu. Owoce są kuliste i czarne.

Irga Dielsa tworzy luźne krzewy o pędach wyprostowanych, z cienkimi, łukowato przewijającymi gałązkami, 1-1,5 m wysokości. Liście, do 3 cm długości, są okrągławe lub jajowate, skórzaste, z wierzchu pomarszczone i raczej matowe. Kwiaty są różowe, zebrane po 3-5 w małe kwiatostany. Jaskrawoczerwone, błyszczące owoce SA kuliste, średnicy około 6 mm.

Irga pomarszczona tworzy dość luźne wyprostowane krzewy, 2-3 m wysokości, rośnie silnie. Liście są duże, 4-8 cm długości, jajowato eliptyczne, na górnej stronie pomarszczone, ciemnozielone, na spodzie pokryte żółtawymi włoskami. Różowe kwiaty zebrane są w kilkunastokwiatowe (do 30) kwiatostany. Owoce są jasnoczerwone i błyszczące, dojrzewają we wrześniu. Irga pozioma jest to krzew niski, zwykle nieprzekraczający 1 m wysokości, szeroki, niemal poziomo rozpostarty i gęsto ugałęziony. Boczne gałązki są ułożone dwustronnie w jednej płaszczyźnie, przypominając wyglądem szkielet ryby. Liście są sztywne, małe do 1,2 cm długości, prawie okrągłe, na górnej stronie ciemnozielone i intensywnie błyszczące. Jesienią przybierają barwę ciemnoczerwoną i pomarańczową. Podczas łagodnych zim większość liści pozostaje na roślinach.

Irga rozkrzewiona tworzy szerokie krzewy do 2 m wysokości. Liście są eliptyczne do 2,5 cm długości, cienkie i błyszczące. Różowawe, drobne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Owoce są elipsoidalne, ciemnoczerwone do wiśniowych, dojrzewają od początku września. Irga należy do najważniejszych krzewów ozdobnych, o dużych możliwościach zastosowania w rozmaitych założeniach terenów zieleni i ogrodowych. Wymagają gleb dość żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych i zawierających wapń oraz słonecznych stanowisk. Dobrze rosną nawet w szczelinach skalnych.

Stanowisko

stanowisko icon

Irgi nie mają specjalnych wymagań co do stanowiska. Większość gatunków dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, jak i w cieniu.

Wymagania

wymagania icon

Rozmnaża się je z nasion, które długo przelegują. Dlatego należy je poddać stratyfikacji ciepło-chłodnej, najpierw w temperaturze 20-25 C przez 2-3 miesiące, potem w temperaturze 3-5 C w ciągu takiego samego okresu, po czym kiełkują szybko. Dość często pod owocującymi krzewami irg pojawiają się samosiewki. Irgi wskazane jest produkować w pojemnikach, ponieważ starsze (kilkuletnie) okazy z gołym systemem korzeniowym źle znoszą przesadzanie. Obecnie gatunki i odmiany rozmnaża się często za pomocą sadzonek pędowych zielonych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!