Fuksja ogrodowa (Ułanka)

Fuksja.jpg

Fuksja ogrodowa (Ułanka)

FUKSJA OGRODOWA (Fuchsia x hybrida) – jest to roślina ozdobna wchodząca w skład roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Do Europy zawędrowała z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce możemy spotkać je bardzo często na naszych ogrodach. Uprawiane są ze względu na przepiękne i oryginalne, zwisające na długich szypułkach kwiaty (pojedyncze, pełne) o różnych kolorach (różne odcienie czerwieni, fioletu, bieli a także pomarańczowe). Fuksje kwitną od VI do X. Owocem jest niewielka jagoda zawierająca wiele drobnych nasion. Wykorzystywana jest także jako roślina pokojowa. Niektóre odmiany można prowadzić w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Stanowisko

stanowisko icon

Aby fuksje kwitły intensywnie, a kwiaty były odpowiednio wybarwione bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Miejsce powinno być jasne, jednak gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Należy także chronić roślinę przed silnym wiatrem, który może doprowadzić do łamania delikatnych części roślin. Przy wyborze miejsca dla ułanki pamiętamy, że jest to roślina nieodporna na niskie temperatury oraz na zbyt duże wahania dobowe ciepła.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże pod fuksje powinno charakteryzować się dużą świeżością oraz równomierną i stałą wilgotnością. Przesuszenie ziemi, jak i zbyt duża wilgotność powodują skrajne reakcje rośliny, która zrzuca kwiaty. Ze względu na duże wymagania co do mineralnego składu gleby fuksja wymaga cotygodniowego zasilania nawozami. Jeżeli chcemy wykorzystać nasze rośliny także w przyszłym roku przed nadejściem zimy przenosimy fuksję do ciemnego pomieszczeniu o temperaturze ok 3 C. Rośliny najpierw skracamy pozostawiając na pędzie 2 pary liści. Tak przechowujemy (bardzo rzadko podlewając sama wodą) rośliny do marca kiedy to przenosimy fuksję do cieplejszego i widnego pomieszczenia.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!