Fuksja

fuksja

Fuksja

 Fuksja, ułanka (Fuchsia L.) – jest to roślina ozdobna wchodząca w skład roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Fuksja do Europy zawędrowała z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce możemy spotkać je bardzo często na naszych ogrodach, hodowane ze względu na przepiękne i oryginalne, zwisające na długich szypułkach kwiaty (pojedyncze, pełne) o różnych kolorach (różne odcienie czerwieni, fioletu, bieli a także pomarańczowe). Fuksje kwitną od IV do X i w tym okresie stanowią jeden z piękniejszych elementów naszych ogrodów. Fuksje w naturze zapylane są przez kolibry i stąd ta różnorodność kolorów kwatów atrakcyjna dla skrzydlatych zapylaczy. Owocem jest niewielka jagoda zawierająca wiele drobnych nasion. Ze względu na piękną kompozycję kwiatów jak i liści fuksja jest wykorzystywana jako roślina pokojowa oraz o wiele częściej jako roślina tworząca wielokaskadowe kompozycje na balkonach, tarasach czy ogrodach ozdobnych. To co nas otacza to fuksje mieszańcowe (mieszańce międzygatunkowe)  wychodowane przez hodowców jak i domorosłych ogrodników. Oprócz różnych odmian kolorystycznych fuksje możemy kupować w różnych kompozycjach co do pokroju. W sprzedaży najczęściej możemy kupić rośliny pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór. Dla tych z Państwa, którzy, chcieliby pewnej odmiany polecamy fuksje o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Stanowisko

stanowisko icon

Aby fuksje kwitły intensywnie a kwiaty były odpowiednio wybarwione bardzo ważne jest aby stanowisko, które wybierzemy dla tych roślin ozdobnych było miejscem mocno nasłonecznionym, jednak gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Najlepiej gdyby było to miejsce o niewielkim zacienieniu i przepływie powietrza. Zbyt duże przeciągi czy wręcz wiatr mogą spowodować obłamywanie i usychanie kwiatów. Przy wyborze miejsca dla ułanki pamiętamy, że jest to roślina nieodporna na niskie temperatury oraz na zbyt duże wahania dobowe ciepła.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże pod fuksje powinno charakteryzować się dużą świeżością, skompensowaną zawartością składników mineralnych (mikro i makroelementów) oraz równomierną i stałą wilgotnością. Przesuszenie ziemi jak i zbyt duża wilgotność powodują skrajne reakcje rośliny, która odrzuca kwiaty w kolejności najpierw będące w pełni kwitnienia. Ze względu na duże wymagania co do mineralnego składu gleby fuksja wymaga cotygodniowego nawożenia nawozami zrównoważonymi. Przy przesadzaniu do doniczek dobrze jest skorzystać z podłoża torfowego, próchnicznego, o odczynie pH 6,0–6,5. Tak jak wiele roślin ozdobnych z krajów Ameryki Południowej fuksja wymaga aby podłoże w doniczce było na całej głębokości przez cały czas równomiernie wilgotne. Przesadzanie starszych roślin powinno odbywać się co 2 lata a każdego lata rozrastające się okazy przycinamy aby lepiej się nam rozkrzewiły i obficiej kwitły. W sierpniu pobieramy 10 cm niezdrewniałe pędy w celu rozmnażania fuksji. Rozmnażanie przeprowadzamy w temperaturze 20 – 22 C oraz w powyższych wymaganiach glebowych. Jeżeli chcemy wykorzystać nasze rośliny także w przyszłym roku przed nadejściem zimy przenosimy fuksję do ciemnego pomieszczeniu o temperaturze ok 3 C. Rośliny najpierw skracamy pozostawiając na pędzie 2 pary liści. Tak przechowujemy (bardzo rzadko podlewając sama wodą) rośliny do marca kiedy to przenosimy fuksję do cieplejszego i widnego pomieszczenia. Przed samym „wyjściem” na ogród rośliny przesadzamy do większej donicy i jeszcze raz przycinamy odpowiednio zasilając podłoże w płynne zrównoważone nawozy mineralne.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!