Wełnowiec szklarniowy

We%C5%82nowiec+szklarniowy.jpg
choroba icon

WEŁNOWIEC SZKLARNIOWY (Pseudococcus longispinus) - samica ma kształt eliptyczny, wydłużony, grzbietowo lekko wypukły. Ciało jest barwy zielonej i pokryte białym woskiem w formie pudru. Na brzegach ciała znajduje się 17 par białych woskowatych nitek, z których tylna para jest najdłuższa i często dłuższa od całego ciała. Długość ciała samicy, bez końcowych włosków, wynosi 3,5 mm. Rozwój tego gatunku w uprawach pod osłonami jest ciągły. Zapłodniona samica składa około 200 jaj do woreczka, który nosi aż do wylęgu larw. Wychodzące z niego larwy żerują początkowo gromadnie razem z formami dorosłymi, tworząc kolonie i skupiska. W ciągu roku może się wykształcić kilka pokoleń. Po zagęszczeniu kolonii następuje rozchodzenie się larw, które zakładają nowe kolonie.

Objawy

objawy icon

Czerwce osadzają się na liściach, pędach, najczęściej w rozwidleniach, i tam żerują. Szkodliwość ich polega na nakłuwaniu tkanek roślinnych i wysysaniu soków, co prowadzi do przebarwień i zasychania części lub nawet całych roślin. Ich ślina jest toksyczna i prowadzi do żółknięcia i opadania liści roślin ozdobnych.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Większość roślin uprawianych pod osłonami oraz w mieszkaniach.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie jest dość kłopotliwe. Należy stosować opryskiwanie roślin pestycydami o działaniu wgłębnym lub systemicznym, np. Mospilan 20SP. Zabiegi należy powtórzyć po 7-10 dniach.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!