Porzeczka

Porzeczka+(2).jpg

Porzeczka

PORZECZKA (Ribes) to krzewy, które są powszechnie uprawiane w naszych przydomowych ogródkach i na działkach. Uprawiane są białe, czerwone i czarne porzeczki. Zawierają one cenne witaminy i mikroelementy oraz błonnik dzięki czemu są stosowane do sporządzania przetworów domowych. Wykorzystywane są również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Stanowisko

stanowisko icon

Porzeczka nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Może być uprawiana na każdej glebie, jednak w przypadku gleb mniej zasobnych warto je zasilić nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem. Jedynie porzeczka czarna ma większe wymagania – lubi gleby bardziej żyzne. Porzeczki najlepiej udają się na glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Gleba pod uprawę porzeczek powinna być dokładnie odchwaszczona.

Wymagania

wymagania icon

Zaleca się co 2-3 lata zasilić rośliny nawozami organicznymi. Natomiast co roku także nawozami mineralnymi (np. Nawóz granulowany do drzew i krzewów owocowych Target). Należy również uzupełniać niedobory magnezu w glebie. Do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne usuwanie złamanych, chorych, uschniętych i starszych pędów porzeczki. Usuwamy także większość jednorocznych pędów pozostawiając tylko kilka najsilniejszych. Porzeczki są wrażliwe na niskie temperatury.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Antraknoza liści (Drepanopeziza ribis) – w wyniku porażenia tą grzybową chorobą na liściach porzeczki mogą wystąpić niewielkie żółtawe, a następnie ciemniejsze plamki. Silne porażenie może prowadzić do usychania i przedwczesnego opadania liści. Aby zapobiec chorobie należy unikać dużego zagęszczenia roślin. Należy również pozbywać się opadniętych, porażonych liści. Zwalczanie choroby preparatem Switch 62,5 WG.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa (Cronartium ribicola) – objawy tej choroby widoczne są zarówno na górnej jak i na dolnej stronie liści. Na górnej stronie są to niewielkie, żółte plamy, natomiast na dolnej stronie liści są to pomarańczowo-brązowe brodawki. Silnie porażone liście mogą opadać. W momencie zauważenia pierwszych objawów warto zastosować fungicydy takie jak Topsin M 500 SC.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis) – w wyniku rozwoju i żerowania szkodnika pąki liściowe porzeczek nabrzmiewają i słabo się rozwijają. Pąki mocno porażone mogą zasychać. Konieczne jest usuwanie porażonych pąków lub całych pędów.

Przeziernik porzeczkowiec (Synanthedon tipuliformis) – uszkodzenia pędów powodują żerujące wewnątrz nich gąsienice. Wygryzają one w pędach kanały. Porażone przez szkodnika pędy są osłabione, mogą się łamać lub zasychać. Ważne jest usuwanie porażonych pędów lub oprysk Karate Zeon 050 CS.

Brzęczak porzeczkowy (Pteronidea ribesii) – larwy tych błonkówek z rodziny pilarzowatych żerują na liściach wygryzając w nich dziury, a przypadku intensywnego żerowania mogą całkowicie zjadać liście prowadząc do gołożeru. W wyniku żerowania przestają rozwijać się owoce lub wręcz opadają z krzewów. Już po zauważeniu pierwszych larw należy porzeczki opryskiwać Karate Zeon 050 CS.

Mszyce (różne gatunki) – te powszechnie występujące szkodniki mogą zasiedlać wszystkie części roślin, m.in. wierzchołki pędów, liście. Owady te żerują na dolnej stronie liści. Przy masowym występowaniu mogą doprowadzić do zniekształcenia i przebarwienia się liści. W przypadku zauważenia pierwszych kolonii mszyc na roślinach należy zastosować jeden z preparatów mszycobójczych np. Mospilan 20 SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!