Misecznik szklarniowy

Misecznik+szkarniowy.jpg
choroba icon

MISECZNIK SZKLARNIOWY (Saissetia oleae) - w naszych warunkach klimatycznych występuje w szklarniach, palmiarniach i w mieszkaniach, głównie na roślinach ozdobnych, takich jak paprocie, mirt, cytrus. Samica bezskrzydłowa ma kształt wypukłej miseczki, barwy jasnobrunatnej, o długości 3-4 mm, szerokości 2-3 mm i wysokości 1,5-2,5 mm. Dojrzałe samice, najczęściej bez zapłodnienia, składają około 2000 jaj pod swoją miseczką. Po kilkunastu dniach następuje wylęganie się larw, które przemieszczają się na różne części roślin żywicielskich, gdzie rozpoczynają żerowanie. Po pewnym okresie żerowania larwy przytwierdzają się kłujką do rośliny i od tej chwili nieruchomieją. Następuje ich stopniowy wzrost, w czasie którego linieją, pokrywają się miseczką dorastają do form imaginalnych. W ciągu roku wykształcają się najczęściej 2-3 pokolenia.

Objawy

objawy icon

Szkodliwość tego gatunku polega na wysysaniu soków z roślin ozdobnych, co prowadzi do żółknięcia, zasychania części lub całych roślin. Gatunek ten wydziela również obficie, tzw. rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Większość roślin uprawianych pod osłonami oraz w mieszkaniach.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie jest dość kłopotliwe. Należy stosować opryskiwanie roślin pestycydami o działaniu wgłębnym lub systemicznym, np. Mospilan 20SP. Zabiegi należy powtórzyć po 7-10 dniach.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!