Domowe sposoby na wszelkie zło w ogrodzie

Ogrodnikom nie jest obcy temat chorób i szkodników na naszych uprawach. Tak samo nie obce są nam opryski środkami ochrony roślin, które może i są skuteczne, ale mają efekty uboczne odczuwalne w całym ogrodzie z powodu obecności “chemii”. Nie dziwne więc, że tak samo jak przy dbaniu o własne zdrowie, sięgamy często do składników, które są obecne w każdej kuchni, a ich użycie jest bardzo proste.

Domowe sposoby na wszelkie zło w ogrodzie

1. Dlaczego warto sięgnąć po domowe sposoby?

Wykorzystanie naturalnych produktów dostępnych w każdej kuchni to doskonały i niedrogi sposób na pozbycie się chorób i zwalczenie szkodników. Produkty takie jak cebula, czosnek, soda oczyszczona czy drożdże piekarskie to proste, a zarazem skuteczne produkty do zastosowania w ogrodzie. Do tego mamy pewność, ze nasz ogród pozostaje ekologiczny, w którym minimalizujemy interwencje chemicznymi środkami, a wspieramy naturalne procesy wzrostu. Naturalne substancje drzemiące w warzywach i owocach używanych na co dzień w kuchni z reguły są wystarczające aby pozbyć się wielu chorób i szkodników.

Warzywa 2

2. Jakie produkty warto wykorzystać w ochronie roślin?

Jak sprawdzi się czosnek i cebula w ochronie roślin?

Tych dwóch składników chyba nigdy nie zabraknie w domu lub w każdym lokalnym sklepie. Ich właściwości prozdrowotne dla człowieka są doskonale znane, są również świetnymi sprzymierzeńcami w walce z m.in. mszycami, przędziorkami czy mączlikami szklarniowymi. Istotne jest, że zarówno wyciąg z czosnku czy wywar z cebuli są całkowicie nie szkodliwe dla roślin, eliminują szkodniki i wzmacniają nasze uprawy.

W jaki sposób przygotować wyciąg z czosnku?

Na wyciąg z czosnku potrzebujemy około 20 minut. Nie musimy nic gotować, potrzebujemy 25 gram ząbków czosnku i wodę. Ząbki czosnku należy zemleć, zalać litrem wody, wymieszać i pozostawić na 15 minut. W tym czasie, co 5 minut, warto to jeszcze kilkakrotnie przemieszać. Po upływie kwadransu płyn odcedzamy i wyciąg gotowy. Należy go zużyć od razu, po uprzednim rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:1 (czyli do litra naszego wyciągu dolewamy jeszcze jeden litr wody). Wyciągiem z czosnku opryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce, przędziorki, miodówki, skoczki, mączliki czy wciornastki.

Jak walczyć z roztoczem truskawkowym przy użyciu czosnku?

Jeśli na truskawkach występują roztocze, można temu zaradzić stosując czosnek. Wystarczy 10 litrami wrzącej wody (1 wiadro) zalać 700 g roztartego czosnku. Schłodzoną cieczą opryskuje się truskawki. Obecność szkodnika rozpoznaje się po pofałdowaniu i żółknięciu młodych liści. Roztocz występuje przede wszystkim na spodniej stronie liści, dlatego podczas wykonywania zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę aby ciecz tam dotarła. Natomiiast rozłogi, dzięki którym truskawki się rozmnażają, można zapobiegawczo zanurzyć w chłodnym wyciągu z czosnku. Zaleca się profilaktyczne wykonanie oprysku przed rozpoczęciem kwitnienia.

cebula

Co zrobić z cebulą aby odstraszyła szkodniki?

Gdy czosnku nam zabraknie, możemy przygotować wywar z cebuli. W tym celu 75g cebuli zalewa się 10 litrami wody i gotuje przez 30 minut. Gdy ostygnie możemy go stosować bez rozcieńczania przeciwko przędziorkom i mszycom. Pomidory warto zaś opryskiwać zapobiegawczo wywarem z cebuli aby uniknąć porażenia zarazą ziemniaczaną. A gdy już nagotowaliśmy te 10 litrów wywaru z cebuli, i wiemy że nie zużyjemy wszystkiego od razu, wówczas warto go na gorąco zamknąć do słoików i wykorzystać w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba. Można przechowywać przez 3 miesiące, więc na długo będziemy mieć gotowy preparat pod ręką!

Czy sodę oczyszczoną można wykorzystać w ogrodzie?

Soda oczyszczona ma dość szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Za jej pomocą można walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin, ograniczać chwasty i wypędzać mrówki. Do tego jest to bardzo powszechny składnik, dostępy w niemal każdym sklepie.

W jaki sposób zastosować sodę do walki ze szkodnikami?

Z sody oczyszczonej warto przygotować macerat, który wykorzystamy do walki przeciwko szkodnikom roślin. Do jego przygotowania potrzebujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 2 litry ciepłej wody. Sodę rozpuszczamy w wodzie i gotowe! Aby uzyskany roztwór lepiej przylegał do liści opryskiwanych roślin, warto jeszcze dodać łyżeczkę oleju jadalnego lub kilka kropli płynu do mycia naczyń. To zwiększy skuteczność oprysku. A opryskiwać preparatem z sody możemy rośliny zaatakowane przez mszyce, mączliki i przędziorki. Opryski powtarza się kilka razy co 3-4 dni.

Jak przygotować preparat z sody przeciwko chorobom grzybowym?

Preparat z sody oczyszczonej przeznaczony do zwalczania chorób grzybowych przygotowuje się w podobny sposób jak do walki ze szkodnikami. Do 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 litrów wody dodaje się 5ml szarego mydła. Składniki należy wymieszać i wstrząsnąć. Gdy zastosujemy ten preparat do oprysku roślin zaatakowanych przez mączniaka, zobaczymy, że już następnego dnia mączny nalot na roślinach wyraźnie pociemniał. Opryski powtarzamy kilkakrotnie co 3-4 dni.

Jak sprawdzą się drożdże piekarskie w walce z chorobami?

Do przygotowania oprysku przeciwko chorobom roślin można wykorzystać także drożdże piekarskie. Zawierają one w składzie jednokomórkowe grzyby, które nie są groźne dla roślin. Jednak wprowadzone na liście i inne organy roślin konkurują z grzybami chorobotwórczymi. Poprzez tę konkurencję utrudniają dalszy rozwój grzybów chorobotwórczych, dbając tym samym o zdrowie naszych roślin.

W jaki sposób przygotować oprysk z drożdży piekarskich?

Do przygotowania oprysku potrzeba 100 g drożdży piekarskich, 0,5 litra mleka 3,2% oraz 10 litrów wody. Drożdże rozpuszczamy w mleku, a następnie rozcieńczamy wodą. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach. Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny raz w tygodniu. Oprysk z drożdży można stosować przeciwko zarazie ziemniaczanej na pomidorachogórkach oraz przeciwko szarej pleśni na truskawkach.

Jak działa wywar ze skrzypu?

Ten pospolity chwast jest nie tylko utrapieniem właścicieli ogrodów ale także składnikiem, który można wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie. Przede wszystkim stosuje się go profilaktycznie na wzmocnienie roślin i choroby grzybowe. Aby przygotować wywar ze skrzypu należy 250 g świeżego ziela zagotować w 1 litrze wody przez około 30 minut. Następnie preparat rozcieńcza się wodą w proporcji 1:10. Gotowym preparatem opryskuje się rośliny.

skrzyp

Czy krwawnik pomoże pozbyć się szkodników?

Napar z krwawnika to doskonały preparat, który warto wykorzystać w ochronie roślin przed mszycami, przędziorkami czy gąsienicami. Do przygotowania naparu potrzebne jest około 0,5 kg kwitnącego ziela krwawnika i 5 l wody. Rozdrobnione ziele należy zalać wrzątkiem i odstawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie można stosować bez rozcieńczenia na rośliny zaatakowane przez owady.

Jakie zalety ma pokrzywa?

Pokrzywa większości z nas nie kojarzy się dobrze, jednak warto poznać bliżej dobroczynne właściwości rośliny, która rośnie prawie w każdym ogrodzie. Z tego popularnego chwastu przyrządza się gnojówkę, a następnie wykorzystuje na wiele chorób oraz szkodników. Ponadto preparat dostarcza roślinom podstawowych składników pokarmowych. Do przygotowania gnojówki z pokrzywy potrzebne jest około 1 kg rozdrobnionego ziela oraz 10 l wody. Roślinę należy zalać wodą i odstawić na 2-3 tygodnie by sfermentowała (podczas tego procesu wydzielany jest nieprzyjemny zapach). Co pewien czas gnojówkę można wymieszać. Stosuje się ją w rozcieńczeniu 1:10 w formie oprysku bądź podlewania.

Co przyrządzić z mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski zwykle jest utrapieniem właścicieli trawników, którzy regularnie walczą z tym popularnym chwastem. Jednak dzięki swoim dobroczynnym właściwościom warto wykorzystać go do profilaktycznej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Wyciąg z mniszka lekarskiego przygotowuje się z 200 g świeżych liści i 5 litrów wody. Mniszek należy zalać wodą i pozostawić na 3-4 godziny. Po tym czasie stosuje się bez rozcieńczenia poprzez podlewanie lub opryskiwanie roślin.

mniszek
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!