Truskawka

truskawka nawozenie

Truskawka

Truskawki (poziomka truskawka) są roślinami powszechnie uprawianymi w naszych ogrodach. Owoce cieszą się dużą popularnością i są chętnie spożywane na świeżo jak i w postaci przetworzonej. Jest to mieszaniec skrzyżowany z poziomki wirginijskiej (Ameryka Północna) oraz z poziomki chilijskiej.

Stanowisko

stanowisko icon

Truskawki nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Mogą być uprawiane na każdej glebie, jednak najlepsze do uprawy będą gleby niezbyt ciężkie, przewiewne, o dużej zawartości próchnicy. W przypadku gleb mniej zasobnych przed posadzeniem roślin warto glebę zasilić nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem. Truskawki najlepiej udają się na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym .

Wymagania

wymagania icon

Truskawki nie mają zbyt dużych wymagań pokarmowych. W przypadku niedoboru składników mineralnych w glebie można zastosować nawozy makroskładnikowe. Truskawki są wrażliwe na niskie temperatury. Warto sadzić truskawki w miejscach osłoniętych od silnego wiatru. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym zarówno przed posadzeniem roślin truskawek jak i w trakcie ich uprawy jest odchwaszczanie. Chwasty musimy usuwać regularnie albo ręcznie, albo za pomocą herbicydów. W okresie owocowania truskawek wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę. Jeśli w tym czasie występuje zbyt mała ilość opadów koniecznie jest podlewanie roślin. Glebę pod roślinami najlepiej jest wyściółkować słomą, co pozwoli na pozyskanie czystych owoców. Ochroni również podłoże przed nadmiernym jego przesuszeniem oraz przed zachwaszczeniem. Celowe jest także w trakcie sezonu wegetacyjnego usuwanie rozłogów z truskawek, a po zakończeniu zbioru owoców niekiedy również koszenie liści.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń (Botritis cinerea) – ta choroba grzybowa jest przyczyną dużych strat w uprawie truskawek. W wyniku porażenia owoce truskawek masowo gniją. Na porażonych owocach i innych porażonych częściach roślin pojawia się szary nalot zarodników. Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae) – na porażonych liściach pojawiają się małe, jasne plamy z ciemniejszą obwódką. W przypadku silnego porażenia plamy mogą zlewać się ze sobą. Porażone liście mogą zamierać. Ograniczyć występowanie tej choroby możemy poprzez usuwanie z plantacji porażonych liści.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Roztocz truskawkowy (Steneotarsonemus fragariae) – charakterystycznymi objawami żerowania szkodnika są zniekształcenia liści, zmniejszenie wielkości owoców oraz zahamowany wzrost roślin. Silnie porażone rośliny mogą całkowicie zasychać. Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) – szkodnik ten powoduje uszkodzenia liści i pąków kwiatowych. Na porażonych liściach widoczne są nieduże dziurki wygryzione przez żerujące chrząszcze. Natomiast w wyniku żerowania chrząszczy i składania jaj w pąkach kwiatowych ulegają one uszkodzeniu i w efekcie całkowitemu zasychaniu.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!