Budleja Davida (Motyli krzew)

FIL32342.JPG

Budleja Davida (Motyli krzew)

BUDLEJA DAVIDA (Buddleja davidii) to bardzo dekoracyjny krzew, z łukowato rozpostartymi gałęziami, dorastający u nas do około 2-3 m wysokości. Główną ozdobą są kwiaty zebrane na wierzchołkach tegorocznych przyrostów, zebrane w długie wiechy. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach w kolorze białym, różowym i fioletowym. Ze względu na atrakcyjne kwiatostany oraz intensywny zapach, który przyciąga liczne motyle są coraz chętniej uprawianymi roślinami.

Stanowisko

stanowisko icon

Budleje są roślinami ciepłolubnymi. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Konieczne jest także okrywanie roślin na zimę, żeby zabezpieczyć je przed mrozem. Rośliny sadzimy w żyzne, przepuszczalne podłoże, zasobne w składniki pokarmowe, o zasadowym odczynie.

Wymagania

wymagania icon

Ponieważ budleje charakteryzuje intensywny wzrost w związku z tym mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Przynajmniej raz w tygodniu należy zasilać nawozem wieloskładnikowym. Budleje wymagają także regularnego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. Po zakończeniu kwitnienia wycinamy przekwitłe kwiatostany. Wskazane jest także coroczne wiosenne przycinanie pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą znacznie obficiej kwitły.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – te powszechnie występujące szkodniki mogą zasiedlać wszystkie części roślin. Owady te żerują na dolnej stronie liści. Przy masowym występowaniu mogą doprowadzić do zniekształcenia i przebarwienia się liści, a także ich opadania. W przypadku zauważenia mszyc na roślinach należy zastosować jeden z preparatów mszycobójczych.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
przędziorki, mszyce parocja perska, mietelnik żakula, szarłat wiechowaty  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!