Budleja Dawida

budleja dawida

Budleja Dawida

Budleja Dawida to ozdobny krzew liściasty z rodziny budlejowatych. Roślina ta staje się coraz bardziej popularna w naszych ogrodach ze względu na atrakcyjne kwiatostany oraz intensywny zapach, który przyciąga liczne motyle.

Stanowisko

stanowisko icon

Budleje są roślinami ciepłolubnymi. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Konieczne jest także okrywanie roślin na zimę, żeby zabezpieczyć je przed mrozem. Rośliny sadzimy w żyzne, przepuszczalne podłoże, zasobne w składniki pokarmowe, o zasadowym odczynie.

Wymagania

wymagania icon

Ponieważ budleje charakteryzuje intensywny wzrost w związku z tym mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Żeby rośliny zasilić można w trakcie wegetacji regularnie stosować nawozy mineralne. Budleje wymagają także regularnego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. Po zakończeniu kwitnienia wycinamy przekwitłe kwiatostany. Wskazane jest także coroczne wiosenne przycinanie pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą znacznie obficiej kwitły.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce (różne gatunki) – te powszechnie występujące szkodniki mogą zasiedlać wszystkie części roślin. Owady te żerują na dolnej stronie liści. Przy masowym pojawie mogą doprowadzić do zniekształcenia i przebarwienia się liści, a także ich opadania. W przypadku zauważenia mszyc na roślinach należy zastosować jeden z preparatów mszycobójczych. Przędziorek chmielowiec – roztocze pojawiają się na liściach po spodniej stronie, prowadząc intensywny żer od połowy lipca do późnej jesieni. Pierwsze przebarwione liście identyfikujemy na dolnych częściach rośliny przy szyi korzeniowej. Najpierw liście przebarwiają się na kolor żółty a następnie im bliżej jesieni zmieniają zabarwienie na kolor brunatny. W lata suche porażeniu ulegają całe egzemplarze.

Powiązane problemy    
mszyce, przędziorki    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!