Goździk chiński

Go%C5%BAdzik+chi%C5%84ski.jpg

Goździk chiński

GOŹDZIK CHIŃSKI (Dianthus chinensis) - w Chinach i Japonii, gdzie dziko rośnie, jest byliną, natomiast w naszym klimacie jest uprawiany jako rośliny jednoroczne. Ma wysokość 20-40 cm i rozgałęzione łodygi. Liście lancetowate, podobnie jak łodygi – szarozielone. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po 2-3 na szczycie pędu. Mają średnicę 3-4 cm i brzegi płatków ząbkowane lub głęboko wcinane. Kwitnienie trwa od końca czerwca przez całe lato. Owocem jest torebka. Odmiany różnią się barwą, wielkością i wypełnieniem kwiatów, a także wysokością roślin. Barwa kwiatów może być jednolita: biała, różowa, czerwona, purpurowo fioletowa w różnych odcieniach lub z rysunkiem na płatkach.

Najpopularniejsze odmiany:

Największe znaczenie mają odmiany F1, o niskim wzroście i bardzo obfitym kwitnieniu, z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’. Można je nabywać w kolorach lub w wielobarwnych mieszankach. Bardzo cienione są także mieszańce F1 goździka chińskiego i brodatego, o niskim wzroście, 20-30 cm, polecane przede wszystkim do uprawy w pojemnikach. Grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’ liczą po kilka, a nawet kilkanaście odmian. Goździk chiński nadaje się na kwietniki, obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny mają niewielkie wymagania glebowe, dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Wskazane jest regularne, ale niezbyt silne nawożenie.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona wysiewa się w lutym pod osłonami. Pikujemy gdy roślinki mają 3-4 liście pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy w połowie maja w roz¬stawie 15x20 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Wykonujemy oprysk np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray.

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!