Goździk chiński

Go%C5%BAdzik+chi%C5%84ski.jpg

Goździk chiński

GOŹDZIK CHIŃSKI (Dianthus chinensis) - w Chinach i Japonii, gdzie dziko rośnie, jest byliną, natomiast w naszym klimacie jest uprawiany jako rośliny jednoroczne. Ma wysokość 20-40 cm i rozgałęzione łodygi. Liście lancetowate, podobnie jak łodygi – szarozielone. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po 2-3 na szczycie pędu. Mają średnicę 3-4 cm i brzegi płatków ząbkowane lub głęboko wcinane. Kwitnienie trwa od końca czerwca przez całe lato. Owocem jest torebka. Odmiany różnią się barwą, wielkością i wypełnieniem kwiatów, a także wysokością roślin. Barwa kwiatów może być jednolita: biała, różowa, czerwona, purpurowo fioletowa w różnych odcieniach lub z rysunkiem na płatkach, jak u ‘Super Parfait’. Największe znaczenie mają odmiany F1, o niskim wzroście i bardzo obfitym kwitnieniu, z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’. Można je nabywać w kolorach lub w wielobarwnych mieszankach. Bardzo cienione są także mieszańce F1 goździka chińskiego i brodatego, o niskim wzroście, 20-30 cm, polecane przede wszystkim do uprawy w pojemnikach. Grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’ liczą po kilka, a nawet kilkanaście odmian. Goździk chiński nadaje się na kwietniki, obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny mają niewielkie wymagania glebowe, dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Wskazane jest regularne, ale niezbyt silne nawożenie.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w marcu lub na początku kwietnia w chłodnej szklani lub tunelu foliowym. Przycięte latem, powtarzają kwitnienie jesienią.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agricolle Spray).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!