Cyklamen perski (Fiołek alpejski)

Cyklamen.JPG

Cyklamen perski (Fiołek alpejski)

CYKLAMEN PERSKI (Cyclamen persicum) popularnie nazywany fiołkiem alpejskim, należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Gatunek ten pochodzi z Chin oraz Japonii. W związku z licznymi krzyżówkami na przestrzeni lat roślina uzyskała bardzo ciekawe, duże i barwne (białe, różowe, czerwone) kwiaty o zróżnicowanych kształtach, które są ozdobą tej rośliny doniczkowej w naszych domach. Kwitnące cyklameny możemy podziwiać w okresie krótkiego dnia czyli od jesieni do wczesnej wiosny.

Stanowisko

stanowisko icon

Cyklamen perski ma duże wymagania świetlne. Ponieważ liście mają delikatną strukturę, bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą trwale je uszkodzić. Stanowisko powinno być jasne i niezacienione. Gleba powinna być zasobna w próchnicę oraz składniki mineralne. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Zaleca się zalewanie podstawki letnią wodą, a nie bezpośrednio pod roślinę. Doniczki powinny być raczej trochę ciasne niż zbyt duże. W okresie letnim możemy wynosić doniczki z fiołkami do ogrodu na jasne stanowiska, jednak pamiętając o tym, aby promienie słoneczne nie operowały bezpośrednio na roślinę.

Wymagania

wymagania icon

Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu fiołek alpejski wymaga temperatury o małej różnicy między dniem (ok 17 stopni C) oraz nocą (14 stopni C). Pierwszym symptomem przegrzania rośliny lub oddziaływania zbyt niskiej temperatury są przebarwione na żółto liście, pozbawione turgoru. Fiołek jest bardzo wrażliwy na zbyt dużą ilość wody, jak i przesuszenie. W takich sytuacjach w częściach nadziemnych natychmiast dochodzi do powstawania procesów gnilnych. Ze względu na intensywność kwitnienia fiołek wymaga dostarczania zrównoważonego nawożenia (nawozy bogate w potas). Po intensywnym kwitnieniu cała część nadziemna obumiera. Doniczkę z bulwą umieszczamy w chłodniejszym pomieszczeniu oraz podlewamy co około 2 tygodnie, by uniemożliwić zaschnięcie bulwy. Przesadzanie rośliny do nowych doniczek powinniśmy rozpocząć, gdy pojawią się nowe listki.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Gnicie bulwy - choroba zawsze występuje, gdy wodę do doniczki nalewa się z góry. Dlatego cyklamena obowiązkowo należy nawadniać, wlewając wodę do podstawki. Szara pleśń - pojawia się najczęściej u nasady szypułek kwiatowych i ogonków liściowych.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
tarcznik oleandrowiec smagliczka nadmorska, len wielkokwiatowy, niecierpek balsamina  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!