Fiołek Alpejski

fiolek

Fiołek Alpejski

Fiołek alpejski a tak naprawdę cyklamen perski to roślina ozdobna z rodziny pierwiosnkowatych. Gatunek ten pochodzi z Chin oraz Japonii. W Europie najlepszy region, w którym fiołki się zadomowiły to południe Europy. W związku z wielu zabiegami hodowlanymi oraz licznymi krzyżówkami na przestrzeni lat roślina uzyskała bardzo ciekawe, duże i barwne (białe, różowe, czerwone) kwiaty o zróżnicowanych kształtach, które są ozdobą tej rośliny doniczkowej w naszych domach. Kwitnące cyklameny możemy podziwiać w okresie krótkiego dnia czyli od jesieni do wczesnej wiosny.

Stanowisko

stanowisko icon

Jeżeli chodzi o stanowisko to bardzo ważnym elementem mającym wpływ na dobry wzrost oraz kwitnienie roślin jest oddziaływanie promieni słonecznych. Ponieważ liście fiołka mają delikatną strukturę i bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą trwale uszkodzić liście, słońce powinno być filtrowane przynajmniej przez szybę okienną. Pamiętamy jednak, że wybrane przez nas stanowisko powinno być jasne i niezacienione. Gleba powinna być zasobna w próchnicę oraz składniki mineralne oraz być dobrze uwilgocona. Zaleca się podlewanie letnią wodą do podstawki a nie bezpośrednio pod roślinę. Doniczki powinny być raczej trochę ciasne niż zbyt duże. Ustawiając doniczki w poszczególnych pokojach pamiętajmy o tym aby nie były one w zbyt bliskim sąsiedztwie od emiterów ciepła. Ponieważ fiołek alpejski jest bardzo wymagający co do stanowiska należałoby zaraza po zakupie umieścić doniczką w chłodnym i wilgotnym miejscu w swoistej kwarantannie aby po kilku dniach przenieść roślinę do docelowego miejsca w naszym mieszkaniu. W okresie letnim możemy wynosić doniczki z fiołkami do ogrodu w jasne stanowiska jednak pamiętając o tym aby promienie słoneczne nie operowały bezpośrednio na roślinę.

Wymagania

wymagania icon

Dla najlepszego wzrostu fiołek alpejski wymaga średnich temperatur o małej różnicy między dniem ok 17 C oraz nocą 14 C. Pierwszym symptomem przegrzania rośliny lub oddziaływania zbyt niskiej temperatury są przebarwione na żółto liście, pozbawione turgoru. Co do wody to fiołek jest bardzo wrażliwy na zbyt dużą ilość wody jak i przesuszenie. W takich sytuacjach w częściach nadziemnych natychmiast dochodzi do powstawania procesów gnilnych. Podlewanie należy prowadzić pośrednio wlewając letnią wodę na spodek doniczki (2 razy w tygodniu) a po kilku minutach proszę opróżnić nadmiar wody ze spodeczka. Jeżeli aplikujemy wodę bezpośrednio na roślinę należy uważać aby nie dotarła ona bezpośrednio do bulwy. Ze względu na intensywność kwitnienia fiołek wymaga dostarczania zrównoważonego nawożenia szczególnie pamiętamy aby zasilać roślinę w potas a ograniczać w azot, który stymuluje powstanie większego ulistnienia kosztem kwiatów. Po intensywnym kwitnieniu a następnie przekwitnięciu cała część nadziemna obumiera. Aby nie zgniła część podziemna roślinę podlewamy raz w tygodniu utrzymując glebę w stanie lekkiego uwilgocenia a wszelkie zaschłe liście oraz kwiaty należy usunąć tak dokładnie aby nie dopuścić do gnicia części podziemnych i zachęcić roślinę do intensywnego wytworzenia nowych pąków kwiatowych. Tak pielęgnowaną roślinę wstawiamy do chłodnego miejsca. Przesadzanie rośliny do nowych doniczek powinniśmy rozpocząć gdy pojawią się nowe listki.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!