Cyklamen perski (Fiołek alpejski)

Cyklamen.JPG

Cyklamen perski (Fiołek alpejski)

CYKLAMEN PERSKI (Cyclamen persicum) popularnie nazywany fiołkiem alpejskim, należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Gatunek ten pochodzi z Chin oraz Japonii. W związku z licznymi krzyżówkami na przestrzeni lat roślina uzyskała bardzo ciekawe, duże i barwne (białe, różowe, czerwone) kwiaty o zróżnicowanych kształtach, które są ozdobą tej rośliny doniczkowej w naszych domach. Kwitnące cyklameny możemy podziwiać w okresie krótkiego dnia czyli od jesieni do wczesnej wiosny.

Stanowisko

stanowisko icon

Cyklamen perski ma duże wymagania świetlne. Ponieważ liście mają delikatną strukturę, bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą trwale je uszkodzić. Stanowisko powinno być jasne i niezacienione. W okresie letnim możemy wynosić doniczki z fiołkami do ogrodu na jasne stanowiska, jednak pamiętając o tym, aby promienie słoneczne nie operowały bezpośrednio na roślinę.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i nawożenie:

Gleba powinna być zasobna w próchnicę oraz składniki mineralne. Ze względu na intensywność kwitnienia fiołek wymaga dostarczania zrównoważonego nawożenia (nawozy bogate w potas).

Podlewanie:

Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Zaleca się zalewanie podstawki letnią wodą, a nie bezpośrednio pod roślinę. Fiołek jest bardzo wrażliwy na zbyt dużą ilość wody, jak i przesuszenie. W takich sytuacjach w częściach nadziemnych natychmiast dochodzi do powstawania procesów gnilnych.

Temperatura:

Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu fiołek alpejski wymaga temperatury o małej różnicy między dniem (około 17 stopni C) oraz nocą (około 14 stopni C). Pierwszym symptomem przegrzania rośliny lub oddziaływania zbyt niskiej temperatury są przebarwione na żółto liście, pozbawione turgoru.

Przechowywanie:

Po intensywnym kwitnieniu cała część nadziemna obumiera. Doniczkę z bulwą umieszczamy w chłodniejszym pomieszczeniu oraz podlewamy co około 2 tygodnie, by uniemożliwić zaschnięcie bulwy. Przesadzanie rośliny do nowych doniczek powinniśmy rozpocząć, gdy pojawią się nowe listki.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Gnicie bulwy - choroba zawsze występuje, gdy wodę do doniczki nalewa się z góry. Dlatego cyklamena obowiązkowo należy nawadniać, wlewając wodę do podstawki.

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuli objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
tarcznik oleandrowiec smagliczka nadmorska, len wielkokwiatowy, niecierpek balsamina  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!