Goździk ogrodowy

Go%C5%BAdzik.jpg

Goździk ogrodowy

GOŹDZIK OGRODOWY (Dianthus caryophyllus) - pochodzi z południowej Europy, gdzie jest byliną. W Polsce uprawiany jak rośliny jednoroczne. Osiąga wysokość 60 cm. Łodygi są widlasto rozgałęzione, a liście wąskie, lancetowate; zarówno łodygi jak i liście są szarozielone. Kwiaty pachnące, okazałe, są osadzone po 1-2 na szczycie pędów. Kwitnie od lipca do jesiennych przymrozków. Owocem jest torebka. Barwa, wielkość i wypełnienie kwiatów, a także wysokość roślin i pora kwitnienia są zróżnicowane. Barwa kwiatów może być biała, żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona i fioletowa w różnych odcieniach. Najczęściej uprawiane są odmiany wysokie, o pełnych, dużych kwiatach umieszczonych pojedynczo na sztywnych pędach, np. z grupy Chabaud. Ciekawe są także odmiany F1, np. z grupy ‘Lillipot’ i ‘Gandalf’, bardzo niskie 20-25 cm o zwartym pokroju roślin i kwiatach średniej wielkości. Odmiany wysokie uprawia się na kwiat cięty, a także do tworzenia grup ogrodowych. Niskie odmiany goździka ogrodowego nadają się na obwódki oraz do uprawy w różnego typu pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Goździk ogrodowy dobrze rośnie na glebach wapiennych, piaszczysto-gliniastych, żyznych. Obficie kwitnie na stanowiskach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Produkcja rozsady trwa około 10 tygodni. Nasiona sieje się w marcu w szklarni o temperaturze 18-20st.C. Siewki pikuje się do palet rozsadowych, uszczykując wierzchołki pędów i stopniowo obniża temperaturę do 15st.C, a następnie 12st.C. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w połowie maja, w odstępach 25-30 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!