Wiśnia

Wi%C5%9Bnia+(2).jpg

Wiśnia

WIŚNIA (Cerasus) - to idealne drzewko do niewielkiego ogrodu. Ma niewielkie wymagania, doskonale znosi mróz oraz jest odporna na choroby. Już w 2-3 roku po posadzeniu rozpoczyna owocowanie. Owoce doskonale nadają się na soki, rozmaite konfitury, do ciast czy na nalewki. Owoce zawierają witaminy C, A, B1, B2 oraz sole mineralne: potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor i mangan. Pobudzają nerki, trzustkę i wątrobę. Zalecane są dla osób chorych na cukrzycę i reumatyzm. Wiśnie należą do drzew samopylnych, jednak podobnie jak większość innych drzew owocowych lepiej plonują przy zapylaniu krzyżowym innych gatunków. Najbardziej polecane odmiany to: - 'Łutówka' - rośnie silnie, owocuje obficie i corocznie, wrażliwa na brunatną zgniliznę, owoce ciemnoczerwone, lekko kwaśne, łatwa w drylowaniu. - 'North Star' - karłowa, odporna na choroby, owoce średniej wielkości, dojrzewa na początku lipca. - 'Nefris' - owocuje obficie, owoce średniej wielkości, cierpkie w smaku, doskonała na przetwory.

Stanowisko

stanowisko icon

Wiśnie nie lubią gleb podmokłych, gdzie obumierają jej korzenie. Umiarkowanej wilgoci potrzebują w okresie owocowania. Wolą gleby lekko kwaśne (pH 5,5-6,5).

Wymagania

wymagania icon

Nasz klimat zdecydowanie sprzyja uprawie wiśni, która obok jabłoni jest najbardziej wytrzymała na niskie temperatury. Drzewa te znoszą mrozy do minus 30 stopni C, a system korzeniowy podkładek wiśni w bezśnieżne zimy nieco mniej (do minus 15 stopni C). W okresie kwitnienia średnia temperatura doby powinna przekraczać 10 stopni C. Wiśniom w ogrodzie należy formować koronę kulistą. Docelowo korona powinna mieć do 10 konarów, a po wejściu w okres owocowania wymaga silnego cięcia. Szczególnie jest to ważne u odmian, które tworzą długie, cienkie i wiotkie, prawie bezlistne gałązki z kilkoma owocami na końcu (np. 'Łutówka'). Bezpłodne gałązki wycina się tuż przy nasadzie. Co 3-4 lata zalecane jest silne cięcie odmładzające. Przeprowadza się je w sierpniu, tuż po zbiorze owoców. Wówczas lepiej owocują w kolejnym sezonie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Rak bakteryjny - kwiaty i krótkopędy zamierają, na pędach wokół pąków pojawiają się plamy, kora pęka, powstają zgrubiałe rany z wyciekami, pędy obumierają. Należy je wycinać poniżej miejsca zakażenia. Zaleca się wykonać oprysk preparatem Miedzian 50 WP, zaś rany smaruje się maścią ogrodniczą. Brunatna zgnilizna - zamierają krótkopędy i kwiaty, owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników. Należy usuwać porażone owoce i pędy, zwalczać owady uszkadzające skórkę owoców. Plamistość liści - pokrywają się drobnymi, brunatnoczerwonymi plamami. Należy usuwać opadłe liście. Przy dużym nasileniu wiśnie opryskiwać preparatem Miedzian 50 WP.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyca czereśniowa (Myzus cerasi) – zasiedlają rozwijające się pąki, a następnie młode pędy, szczytowe liście i wysysają soki. Uszkodzone liście mocno się marszczą i zwijają tworząc zbite gniazda. Później czernieją i zasychają. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Licinek tarniniaczek (Argyresthia ephippiella) - gąsienice wgryzają się do wnętrza pąków, gdzie niszczą pręciki i słupek. Pąki które zostały zniszczone we wczesnym okresie rozwoju zasychają, natomiast te uszkodzone później rozkwitają i dopiero w środku kwiatu można dostrzec gąsienice i delikatny oprzęd. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Kwieciak pestkowiec (Anthonomus rectirostris) – chrząszcze te wyżerają dziury w pąkach, liściach i młodych zawiązkach. Larwy wyjadają jądro pestki i miękisz. Uszkodzone owoce gniją. Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) – jest szkodnikiem czereśni, ale może również porażać wiśnie. Larwy powodują robaczywienie owoców. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) - żeruje na dolnej stronie liści pod oprzędem delikatnej pajęczyny. Uszkodzone liście mają charakterystyczne przebarwienia widoczne na górnej stronie liści. Widoczne jest wcześniejsze opadanie liści, słabsze plonowanie drzew a także zmniejszenie ich odporności na mróz. Ciepłe i suche lata sprzyjają w rozwoju tego szkodnika. Zwalczanie preparatem Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!