Czereśnia

czeresnia

Czereśnia

Czereśnie są to odmiany drzew owocowych z rodziny różowatych. Czereśnia ptasia ( Prunus avium ) to jakby drzewo matka od której wzięły początek różne odmiany ( sercówki oraz chrząstki ) na naszych ogrodach i działkach. Drzewa te pochodzą zarówno z Europy jak i Kaukazu. Liście zmienne delikatne, eliptyczne lub odwrotnie jajowate z charakterystycznym podwójnym piłkowaniem brzegów liści. Mimo, że kwiaty pojawiają się już po wschodach liści to w pełni kwitnienia masa białych niekiedy różowych, drobnych kwiatów robi wrażenie iż tylko one zasiedlają całe drzewo, konary i pędy. Tworzące się po zapyleniu owoce dochodzą niekiedy do 2 – 2,5 cm średnicy wielkości. Na przełomie czerwca i lipca dojrzewające owoce popularnie zwane czereśniami ( kuliste pestkowce ) mienią się w zależności od odmian różnymi barwami od żółtej, czerwonej, bordowej czy nawet czarnej. Najsmaczniejsze są te owoce, które mają ciemnoczerwony miąższ. Idealne do bezpośredniej konsumpcji. Zawierają w swym składzie cukry proste, pektyny oraz niezbędne związki mineralne. Owoce, czereśnie są bardzo często wykorzystywane w kuchni do produkcji wszelkiego rodzaju przetworów po które bardzo chętnie sięgamy podczas długich jesiennych a szczególnie zimowych wieczorów. Najczęściej czereśnie są wykorzystywane do produkcji dżemów, konfitur oraz napoi i kompotów.

Stanowisko

stanowisko icon

Czereśnia to drzewa ozdobne a także hodowlane nastawione na produkcje smacznych i dużych owoców. Aby spełnione były te parametry handlowe i spożywcze drzewo musi rosnąć na stanowisku odpowiadającym jej wysokim wymaganiom zarówno glebowym jak i cieplnym. Gleba to przede wszystkim duża zasobność wodna oraz zasobność w składniki mineralne i próchnicze tzw. głębokie gleby. Ponieważ roślina jest wrażliwa na brak powietrza w kompleksie glebowym nie znosi gleb o wysokim poziomie wody gruntowej. Aby czereśnie były odpowiednio wybarwione, duże i smaczne potrzeba najwięcej wody oraz słońca. Ponieważ czereśnie są bardzo wrażliwe na mróz wymagają terenów osłoniętych od silnie wiejących wiatrów oraz usytuowania w miejscach na skłonach południowych nasłonecznionych bez zapadlisk gdzie mogą tworzyć się zmrozowiska z zalegającym powietrzem.

Wymagania

wymagania icon

Czereśnie należą do roślin obcopylnych co oznacza, że aby wydawały zadawalający nas plon smacznych i dużych owoców nie powinny być sadzone samotnie. W tym celu powinniśmy co najmniej sadzić czereśnie dwie obok siebie, dobierając odpowiedniego zapylacza tak by termin kwitnienia był zbliżony wraz terminem owocowania. W hodowli jednak mamy już odmiany samopylne, które nie wymagają zapylacza. Taką odmianą jest Lapins. Jeżeli chodzi o cięcia hodowlane to najważniejsza rzecz to ograniczenia rozmiarów drzewa. Dlatego też należy wszelkimi sposobami doprowadzić do jak największej przejrzystości korony w dostępności promieni słonecznych dla zawiązanych owoców. Ważnym też elementem w prowadzeniu cięć jest systematyczne skracanie przewodnika. Nawożenia mineralne jak i dostępność wody jest bardzo ważnym elementem prowadzenia drzew. Czereśnie szczególnie wymagają dużego nawożenia wapniowego ( co 4 lata pod jedno drzewo w zależności od wielkości od 1 do 10 kg węglanu wapnia ). Powinniśmy rozważyć dostarczanie pod korzeń nawozów organicznych, które oprócz dostarczania składników pokarmowych przyczyniają się do poprawy struktury gleby.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!