Juka karolińska

Jukka+karoli%C5%84ska.jpg

Juka karolińska

JUKKA KAROLIŃSKA (Yucca filamentosa) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae) i pochodzi z rejonów o bardzo ciepłym klimacie. Mimo wszystko doskonale znosi nasz umiarkowany klimat z niekiedy bardzo niskimi temperaturami zimą. Najbardziej dekoracyjna część rośliny to dzwonkowate kwiaty koloru białego lub kremowobiałego wyrastające z wysokiej łodygi. Ukwiecona łodyga wyrasta z silnie ulistnionej rozety sztywnych, długich, koloru szarozielonego liści, które wyrastają bezpośrednio z szyi korzeniowej. Cechą charakterystyczną liści są występujące na brzegach białe dość sztywne włókna dodatkowo upiększające rośliny. Doskonale prezentuje się posadzona pojedynczo, jak i w grupach.

Stanowisko

stanowisko icon

Stanowisko dla jukki powinno być mocno nasłonecznione oraz osłonięte od silnych wiatrów (ze względu na możliwość ułamania łodygi). Jasne stanowisko to warunek intensywnego kwitnienia w okresie letnim. Jukka w miejscach zacienionych wydaje o wiele gorsze kwiatostany, które niekiedy są silnie zdegenerowane lub nie kwitnie w ogóle.

Wymagania

wymagania icon

Jukka karolińska nie znosi gleb kwaśnych, ciężkich i zbyt mocno uwilgoconych. Co do zasobności nie musi to być gleba bardzo żyzna. W takim przypadku należy pamiętać o systematycznym zasilaniu nawozami wieloskładnikowymi. Późnym latem usuwamy wszystkie uschnięte części rośliny, a w tym szczególnie zamarłe kwiaty aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się grzybów saprofitycznych. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest także utrzymywanie gleby w odpowiedniej wilgoci, szczególnie w okresie kwitnienia.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!