Juka ogrodowa

juka

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa (Yucca spp.) z rodziny agawowatych pochodzi z rejonów o bardzo ciepłym klimacie (tropiki) co nie przeszkadza jej dość dobrze znosić nasz umiarkowany klimat z niekiedy bardzo niskimi temperaturami zimą. Ostatnimi czasy w naszych ogrodach pojawiły się przepięknie kwitnące juki ogrodowe. Najczęściej sadzony jest gatunek, juka karolińska (Yucca filamentosa). Najbardziej dekoracyjna część rośliny to dzwonkowate kwiaty koloru białego lub kremowobiałego wyrastające ze wszystkich stron wysokiej łodygi dochodzącej niekiedy do 2 metrów wysokości. Ukwiecona łodyga wyrasta z silnie ulistnionej rozety sztywnych, długich, koloru szarozielonego liści, które wyrastają bezpośrednio z szyi korzeniowej. Cechą charakterystyczną liści są występujące na brzegach białe dość sztywne włókna dodatkowo upiększające rośliny. Tak majestatycznie wyglądająca roślina bardzo dobrze prezentuje się kiedy rośnie pojedynczo. Jednak przy sadzeniu rabatowym można jukę wkomponować w grupie, na tle innych roślin rabatowych czy ozdobnych.  

Stanowisko

stanowisko icon

Miejsce dla tej rośliny powinniśmy wybrać z rozmysłem i wizją architektoniczną naszego ogrodu. Roślina ma bardzo głęboko zasiedlające glebę korzenie, które przy kolejnej przeprowadzce bardzo trudno jest usunąć. Biorąc pod uwagę pochodzenie juki należy pamiętać, iż stanowisko musi być mocno nasłonecznione. Roślina wymaga jasnego i słonecznego stanowisko o dość umiarkowanym przewiewie powietrza bez przeciągów. Przy panujących silnych wiatrach ze względu na możliwość ułamania łodygi miejsce powinno być osłonięte. Juka powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jest to warunek intensywnego kwitnienia w okresie letnim. Juka w miejscach zacienionych wydaje o wiele gorsze kwiatostany, które niekiedy są silnie zdegenerowane lub nie kwitnie w ogóle.

Wymagania

wymagania icon

Bardzo ważnym elementem poprawnego prowadzenia rośliny w ogrodzie jest odpowiednio dobrane stanowisko ale też odpowiednia gleba. Profil glebowy powinien być przepuszczalny a gleba lekka o zasadowej kwasowości czyli dużej zasobności w wapń. Juka nie znosi gleb kwaśnych, ciężkich i zbyt mocno uwilgoconych. Co do zasobności nie musi to być gleba bardzo żyzna. W takim przypadku należy pamiętać szczególnie o systematycznym nawożeniu nawozami doglebowymi. Tak jak przy każdym organizmie żywym złe warunki siedliskowe powodują ogólnie słabszy wzrost w połączeniu z problemami fitosanitarnymi co może się szczególnie odbić na gorszym przezimowaniu juki. Co do samego przezimowania należy zabezpieczyć środek rozety związując ją w tzw. chochoł. Zabezpieczenie tak rośliny nie pozwala na bezpośrednie wniknięcie wody do środka co może spowodować w połączeniu z niskimi temperaturami powstanie procesów gnilnych z udziałem grzybów i bakterii. Późnym latem usuwamy wszystkie uschnięte części rośliny a w tym szczególnie zamarłe kwiaty aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się grzybów saprofitycznych. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest także utrzymywanie gleby w odpowiedniej wilgoci szczególnie w okresie kwitnienia podlewamy obficie i regularnie. Jednak trzeba pamiętać, że nie należy doprowadzić do zbyt długiego zalegania wody w bryle systemu korzeniowego, szczególnie gdy gleba jest trochę słabo przepuszczalna co jest bardzo niekorzystne dla utrzymania rośliny w odpowiedniej kondycji.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!