Surfinia (Petunia zwisająca)

Surfinia+(2).jpg

Surfinia (Petunia zwisająca)

SURFINIA (Petunia x hybrida) to grupa bardzo licznych odmian petunii ogrodowej o zwisających pędach. Pierwsze odmiany surfinii wyhodowali Japończycy przy zastosowaniu technik inżynierii genetycznej. W Europie surfinia pojawiła się dopiero pod koniec lat 90-tych XX wieku. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach. U niektórych odmian pędy surfinii mogą osiągać nawet do 2 metrów długości. Główną ozdobą są kielichowate kwiaty, którymi obsypana jest cała roślina. Występują one w pełnej palecie barw: od białych, przez wszystkie odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego, niebieskiego, fioletowego, bordowego, aż po czarne.

Stanowisko

stanowisko icon

Surfinia ma bardzo duże wymagania świetlne. Idealnie się czuje w pełnym słońcu podczas letnich upałów, gdy w tym czasie większość innych roślin prowadzi walkę o przetrwanie. Wówczas kwitnienie jest bardzo obfite. Najlepszym miejscem na sadzenie są więc wystawy południowe, południowo-wschodnie lub ewentualnie południowo-zachodnie.

Wymagania

wymagania icon

Surfinia wymaga żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). W dnie pojemników muszą być otwory, przez które wypłynie nadmiar wody. Jeśli jednak chcemy, by woda zbyt szybko nam nie uciekała, najlepiej zastosować skrzynki i doniczki o podwójnym dnie. W zależności od pogody podlewać należy co kilka dni, lub codziennie, a w czasie upałów nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Częste nawożenie rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi o dużej zawartości potasu jest kluczem do osiągnięcia obfitego kwitnienia. Można też zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, które w postaci pałeczek wtyka się do gleby przy każdej sadzonce. Zalecane jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów co sprzyja obfitszemu kwitnieniu i dodatkowo zabezpiecza przed rozwojem chorób grzybowych.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do zamierania całych roślin.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie surfinii. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin.

Powiązane problemy    
wełnowiec szklarniowy    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!