Cukinia

Cukinia.jpg

Cukinia

CUKINIA (Cucurbita pepo) to odmiana dyni zwyczajnej wyselekcjonowana we Włoszech. Owocem są silnie wydłużone jagody długości do 40 cm. Wyróżniają się maczugowatym kształtem i ciemnozielonym, rzadziej żółtym i pomarańczowym zabarwieniem skórki. Na przekroju mają wygląd podobny do ogórków, z tym, że miąższ ich jest zielonkawy. Masa owocu może się wahać od 0,2 kg do 3 kg.
Cukinia zawiera duże ilości cukrów, witaminy C, PP, B1, karotenu, ponadto owoce nie kumulują metali ciężkich. Cukinie należą do warzyw niskokalorycznych. Wartość energetyczna 100 g cukinii wynosi ok. 15 kcal. Zastosowanie cukinii w kuchni jest szerokie, podaje się je na surowo, smażone, pieczone, duszone, gotowane. Przyrządza się z nich zupy, sałatki, surówki, napoje, desery, a także marynaty.

Ciekawe odmiany do uprawy w ogrodzie:
- cukinia 'Ambasador';
- cukinia 'Astra';
- cukinia 'Atena';
- cukinia 'Black Forest’;
- cukinia 'Nimba';
- cukinia 'Soraya';
- cukinia ‘Tapir’.

Stanowisko

stanowisko icon

Optymalna temperatura wzrostu dla cukinii wynosi około 25°C. Pod uprawę trzeba wybrać stanowisko ciepłe i słoneczne.

Wymagania

wymagania icon

Cukinię można uprawiać z siewu lub z rozsady. Może być uprawiana po wszystkich roślinach, z wyjątkiem należących do tej samej rodziny. Należy pamiętać, że rośliny potrzebują dużo wody. Związane jest to z dużą powierzchnią liści oraz płytkim systemem korzeniowym. Najlepsze gleby pod uprawę cukini to średnio zwięzłe, o znacznej zawartości próchnicy, żyzne, przepuszczalne i przewiewne, szybko nagrzewające się, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Uprawia się ją na stanowisku w pierwszym roku po oborniku.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy też spulchnianie gleby, odchwaszczanie, podlewanie i dwukrotne nawożenie pogłówne (po pojawieniu się pierwszych zawiązków i po pierwszym zbiorze owoców).

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy dyniowatych - objawy choroby pojawiają się początkowo na górnej stronie blaszki liściowej. Są to jasne plamy umiejscowione między nerwami liścia. W miejscu plam, na dolnej stronie blaszki liściowej, w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza pojawia się nalot zarodników. Silnie porażone liście stopniowo zasychają.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki - szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.

Mszyce - owady te żerują na dolnej stronie liści. Przy masowym pojawie mogą doprowadzić do zniekształcenia i przebarwiania się liści oraz zamierania zawiązków owoców.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!