Jałowiec płożący

Ja%C5%82owiec.jpg

Jałowiec płożący

JAŁOWIEC PŁOŻĄCY (Juniperus horizontalis) - jest gatunkiem pochodzącym z północno-wschodnich terenów Ameryki Północnej, gdzie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior oraz rzek. Ponadto spotykany jest na glebach skalistych. Rozpowszechniony jest od Nowej Szkocji aż do prowincji Alberta, a na południe sięga do stanów New Jersey, Minnesota i Montana. Odznacza się typowo płożącym pokrojem. Bardzo długie pędy ścielą się po glebie tworząc gęstą okrywę, dlatego też są one jedne z najcenniejszych roślin okrywowych. Boczne gałązki, podobnie jak u jałowca sabińskiego, podnoszą się ku górze. Rozłożyste krzewy nie przekraczają 0,5 m wysokości. Igły prawie wszystkie szpilkowate lub pośrednie, słabo odstające, ostro zakończone, długości 26 mm, sinozielone lub zielone. Ustawione są na pędach po 3 w okółkach lub po 2 naprzeciwlegle. Zabarwienie uprawianych odmian jest zwykle stalowe lub niebieskie, pędy przewodnie mogą być zaróżowione w okresie wzrostu, a poza tym w jesieni i zimą, niektóre odmiany przybierają odcień fioletowy. Szyszkojagody są pokryte słabym sinym nalotem i osiągają do 9 mm średnicy.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus horizontalis 'Andorra Variegata' - atrakcyjna odmiana o pędach zagęszczonych, wzniesionych łukowato w górę. Posiada część pędów bez chlorofilu, kremowobiałych. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze osią-gają ok. 60cm średnicy i 40-50 cm wysokości. Ciekawy, biało upstrzony element w każdej kompozycji.

Juniperus horizontalis 'Blue Chip' - płożąca odmiana o pędach skierowanych skośnie ku górze. Igiełki krótkie, srebrzystoniebieskie, zimą przybierające śliwkowy odcień. Starszy okaz osiąga ok. 2,5-3m średnicy i 30-40cm wysokości. Idealna na wszelkiego rodzaju zbocza. Stanowisko słoneczne.

Juniperus horizontalis 'Golden Carpet' - jedna z ciekawszych, bardzo rzadko spotykanych nowości. W pokroju podobna do odmiany 'Wiltonii'. Różni się natomiast zabarwieniem ulistnienia, intensywnie żółtym, który zimą jest jeszcze intensywniejszy. Idealna na każdego rodzaju skalniaki.

Juniperus horizontalis 'Glauca' - odmiana rosnąca płasko, szczelnie pokrywając grunt. Tworzy niezwykle piękne, intensywnie niebiesko wybarwione dywany. Końcówki gałązek lekko podnoszą się ku górze, tworząc ciekawą, lekko zadartą powierzchnię. Wzrost dość szybki. Wymaga stanowiska słonecznego, najlepiej ciepłego i niezbyt wilgotnego. Swą barwę utrzymuje przez cały rok.

Juniperus horizontalis 'Neumann' - prawdziwy rarytas, ogrodowa perełka. Tworzy wiecznie małe, kopcowate formy. Wspaniale nadaje się do obsadzania ogrodów skalnych. Igły drobne, srebrzystozielone. Stanowisko słoneczne.

Juniperus horizontalis 'Plumosa' - tworzy jakby szeroką, zagłębioną w środku misę. Ulistnienie igiełkowate, przylegające do gałązek, szarozielone, zmieniające się zimą na fioletowe. Rozrasta się do ok. 1-1,5m średnicy i 50-60cm wysokości. Nadaje się do obsadzania pojemników.

Juniperus horizontalis 'Princes of Wales' - ścieląca się po ziemi odmiana z lekko wzniesionymi do góry gałązkami, nachodzącymi na siebie. Ulistnienie zielone, zimą lekko przebarwiające się na śliwkowy kolor. Wzrost wolny, przez co stanowi dobry wybór na wszelkiego rodzaju skalniaki. Stanowisko słoneczne.

Stanowisko

stanowisko icon

Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, glebach suchych, przepuszczalnych czy lekko zakwaszonych. Idealny wybór na wszelkiego rodzaju zbocza i nachylenia, jak również sadzony w towarzystwie kolorowo kwitnących bylin. Może być efektownym elementem kompozycji wielogatunkowej.

Wymagania

wymagania icon

Jałowiec płożący ma bardzo małe wymagania w stosunku do gleby. Doskonale rośnie nawet na bardzo suchych, piaszczystych i skalistych glebach. Zupełnie dobrze znosi zimy. Doskonale nadaje się do obsadzania skarp, wykopów i nasypów oraz wszelkich pochyłości, szczególnie tam, gdzie gleba jest piaszczysta.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!