Jałowiec pośredni

Ja%C5%82owiec+po%C5%9Bredni.jpg

Jałowiec pośredni

JAŁOWIEC POŚREDNI (Juniperus media)- gatunek mieszańcowy, utworzony ze skrzyżowania jałowca chińskiego (juniperus chinensis) i jałowca sabińskiego (juniperus sabina). Tworzy szerokie krzewy o silnie rosnących, skierowanych skośnie ku górze długich, niejednokrotnie przewisających na końcach gałęziach. Ulistnienie złożone z delikatnych, nie kłujących igieł oraz łusek, pokrywających ściśle grube, wałeczkowate pędy.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus media 'Golden Saucer' - złocista odmiana o gałązkach silnie rozkrzewionych, delikatnie przewisającymi na końcach. Odmiana rozłożysta, bardzo dobrze pokrywająca grunt. Miły złocisty akcent w każdej kompozycji, dla pełnego wybarwienia wymagający słonecznego stanowiska.

Juniperus media 'Gold Star' - odmiana mająca wiele wspólnego z opisywaną poniżej 'Pfizeriana Aurea'. Jej gałązki są krótsze, bardziej rozkrzewione, a końcówki przewisają w dół delikatniej. Ulistnienie o intensywnym, złocistożółtym kolorze na młodocianych przyrostach, zielone wewnątrz krzewu. Wzrost znacznie wolniejszy. Wieloletnie egzemplarze uzyskują ok. 1m wysokości i 2m średnicy.

Juniperus media 'Hetzii' - silnie rosnący, stosunkowo luźny krzew o krzaczastym pokroju. Podobny do 'Pfizeriana', jednak delikatniejszej budowy, ze skośnie do góry ustawionymi gałęziami z delikatnie przewisającymi końcówkami. Na młodej roślinie przeważają igły, szarozielone z lekką poświatą niebieskiego, na starszych łuski na cienkich pędach. Dorasta do 2m wysokości oraz 3-3,5m średnicy.

Juniperus media 'Old Gold' - odmiana podobna do 'Pfizeriana Aurea', jednak bardziej płaska i zwarta. Ma znacznie ładniejsze i intensywniejsze wybarwienie które z nastaniem jesiennych chłodów staje się złocistobrązowe. Dojrzałe egzemplarze dorastają do ok. 1m wysokości i 2m średnicy. W miejscach nasłonecznionych bardziej efektowna.

Juniperus media 'Pfizeriana' - jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku, szeroko rozrastająca się z łukowato wygiętymi i przewisającymi się na końcach pędami. Zabarwienie zielone z lekkim odcieniem szarości. Starsze egzemplarze obsypane są na wiosnę żółtymi pąkami kwiatowymi. Wzrost silny, do 2-3m wysokości i 3-4m średnicy. Jest świetną rośliną zasłaniającą najmniej efektowne miejsca w ogrodzie. Nasze warunki klimatyczne służą jej doskonale.

Juniperus media 'Pfizeriana Aurea' - odmiana pochodząca od poprzedniej, rośnie jednak słabiej i jest bardziej płaska. Zabarwienie młodych przyrostów jest jasnożółte, w trakcie sezonu zieleniejące. Dorasta do 1,5-2m wys. i 3m średnicy.

Juniperus media 'Pfizeriana Compacta' - odmiana krzaczasta z gałązkami ustawionymi horyzontalnie i końcami pędów delikatnie przewisającymi. Charakteryzuje się znacznie wolniejszym wzrostem niż 'Pfizeriana' i jako dojrzała osiąga 40-50cm wysokości i 1,2-1,5m średnicy. Ulistnienie zielone, w przeważającej części składające się z kłujących, sztywnych igieł.

Juniperus media 'Pfizeriana Glauca' - odmiana krzaczasta, mająca wiele wspólnych cech z 'Pfizeriana', rośnie jednak wolniej, jest gęściejsza, a gałązki delikatnie wygięte na końcach rosną bardziej ku górze. Ulistnienie szarozielone z lekką poświatą srebrzystego, wewnątrz krzewu kłujące. Dorasta do ok. 2m wysokości i 3m średnicy.

Stanowisko

stanowisko icon

Ze względu na wysoką odporność na suszę, mróz i zanieczyszczone powietrze, masowo jest wykorzystywany w obsadzaniu miejskich terenów zieleni.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722 SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!