Choina kanadyjska

tsuga-canadensis-le-bkimball.jpg

Choina kanadyjska

CHOINA KANADYJSKA (Tsuga canadensis) - drzewo to występuje na pół¬nocno-wschodnich terenach USA i Kanady. Tam też osiąga 50 m. wysokości, u nas najwyżej 20m. Jest drzewem o szerokostożkowatej koronie, z końcami poziomo odstających gałęzi i wierzchołkiem, łukowato zwisającym. Igły długości 1-2cm są płaskie, zwężające się od podstawy, od góry ciemnozielone, spodem wzdłuż obu białych pasków wyraźny zielony brzeg. Ustawione na pędach na krótkich ogonkach, niewyraźnie rozczesane. Szyszki małe, 1,5-2cm długości, liczne, zwisające na krótkich szypułkach, jajowate, brązowe.

Odmiany ogrodowe:

Tsuga canadensis 'Brandley'- karłowa, silnie zagęszczona i zwarta odmiana, za młodu przyjmująca stosunkowo regularną postać kuli, z czasem dojrzewając do obszernej, piramidalnej postaci. Igły płaskie, ciemnozielone. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 40-50cm wysokości oraz podobną średnicę. Idealny wybór do obsadzania ogrodów skalnych oraz we wszelkiego rodzaju kompozycjach.

Tsuga canadensis 'Bennett'- odmiana nie posiadająca wyraźnego przewodnika, gałę-zie płasko rozgałęzione układają się kaskadowo jedna nad drugą, łukowato zwisając ku ziemi. Początkowo przyjmuje silnie spłaszczony, półkulisty pokrój, z cza¬sem się rozrastając tworząc pokrój rozłożysty. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 30-40cm wysokości oraz 60-70cm średnicy. Igły jasno¬zielone lub zielone.

Tsuga canadensis 'Cole's Prostrate'- jedna ze starszych i uznanych na całym świecie odmian o płożącym się po ziemi wzroście. Charakteryzuje się żywo zielonym zabarwieniem igieł oraz odkrywaniem jasno wybarwionej kory pędów. Wzrost wolny, roczny przyrost nie przekracza 5-8cm długości. Szczepiona nawet na niewysokim pniu rośnie znacznie lepiej, nie gnije w bezpośrednim kontakcie z gruntem.

Tsuga canadensis 'Fastigiata'- jedna z szybciej rosnących odmian, bardzo rzadko oferowana przez naszych szkółkarzy. Przyjmuje stosunkowo wąski, kolumnowy po-krój z gałązkami wprawdzie nie przylegającymi ściśle do siebie, jakby sugerowała nazwa, ale poniekąd skierowanymi do góry. Początkowo luźna, mocniej zagęszczająca się w miarę dojrzewania. Igły krótkie, ciemnozielone. Roczny przyrost w granicach 15-25cm. Stosunkowo dobrze sobie radzi na stanowiskach słonecznych.

Tsuga canadensis 'Gracilis'- nisko rosnąca, rozciągająca się regularnie w szerz odmiana z pędami wychodzącymi ze środka krzewu oraz delikatnie przewisającymi na końcach. Igły stosunkowo krótkie, regularnie na pędach rozmieszczone, soczyście zielono zabarwione. Bardzo dekoracyjna, silnie zagęszczona odmiana, o schludnym, uporządkowanym wyglądzie. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 20-30cm wysokości i 50-60cm średnicy. Może być przypalana przez silne słońce.

Tsuga canadensis 'Jeddeloh'- jeden z najładniejszych iglastych krzewów z poziomo ułożonymi rozgałęzieniami wychodzącymi ze środka. Z czasem rozrasta się bardziej i tworzy płaskie, szerokie półkule. Już od samej młodości forma zwarta i silnie zagęszczona. Igły drobne, sztywne, świeżo zielone. Wzrost wolny, 10 letnie okazy osiągają ok. 30-40cm wysokości i 60-70cm średnicy.

Tsuga canadensis 'Jervis'- odmiana silnie zagęszczająca się już w młodości, zwarta, przyjmująca szerokie, piramidalne kształty z gałązkami obsypanymi ciem¬no-zielonymi igłami. Wzrost wolny, nieregularny, w granicach 5-8cm rocznie. 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 40-50cm wysokości oraz podobna średnicę. Ciekawy krzew, różniący się pokrojem od większości najpopularniej¬szych odmian tego gatunku.

Tsuga canadensis 'Minuta'- odmiana bardzo rzadko oferowana w ogólnie dostępnym handlu ze względu na duże trudności w rozmnażaniu. Uznawana za jedną z najwolniej rosnących roślin iglastych o delikatnych, cienkich pędach oraz stosunkowo długich, ciemnozielonych igłach. Swym wzrostem tworzy regularne, półkuliste bądź kuliste formy. Roczny przyrost waha się w granicach 2-4cm, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 15-20cm średnicy. Preferuje miejsca ocienione.

Tsuga canadensis 'Pendula'- uznawana za najpiękniejszą odmianę spośród roślin iglastych o zwisającym pokroju. W zależności od sposobu prowadzenia bądź szczepienia, np. na wysokim pniu, możemy uzyskać pokrój zwisający lub płożący się po ziemi. W pierwszym przypadku roślina rośnie zdrowiej, a spływającymi gałęziami tworzy ciekawy, silnie zagęszczony kopiec, rozszerzający się z roku na rok. W drugim tworzy formę dywanową, szeroko rozciągającą się, wymagającą jednak pielęgnacji. Roczny przyrost stosunkowo duży, niejednokrotnie przekraczający 20cm. Igły zielone. Może być uszkadzana przez palące, południowe słońce.

Tsuga canadensis 'Prostrata'- karłowa, powoli rosnąca odmiana, o pełzających poziomo po ziemi pędach. Rozciągająca się regularnie w szerz odmiana z pędami wychodzącymi ze środka krzewu oraz delikatnie przewisającymi na końcach. Charakteryzuje się żywo zielonym zabarwieniem igieł, regularnie na pędach rozmieszczonych. Roczny przyrost nie przekracza 10cm długości. Wymaga stanowisk wilgotnych oraz osłoniętych od palącego, południowego słońca. Preferuje miejsca ocienione. Bardzo dekoracyjna, silnie zagęszczona odmiana nadająca się do każdego ogrodu.

Stanowisko

stanowisko icon

Jest drzewem cieniolubnym, na stanowiskach nasłonecznionych igły często płowieją bądź są wyraźnie uszkadzane.

Wymagania

wymagania icon

Wytrzymałość choiny kanadyjskiej na mrozy jest bardzo duża, ma jednak wymagania co do wilgotności powietrza. Najlepiej rośnie w środowisku leśnym, w pobliżu dużych akwenów wodnych na glebach wilgotnych. W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

  Powiązane rośliny  
  jałowiec płożący, cis pośredni  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!