Pigwowiec

Pigwowiec.jpg

Pigwowiec

PIGWOWIEC (Chaenomeles sp.) to krzew dorastający 1-2 metrów wysokości, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pigwowce posiadają cierniste pędy. Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica), pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa) oraz pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) są uprawiane nie tylko ze względu na owoce, ale także walory ozdobne. ch różnokolorowe kwiaty (czerwone, różowe lub pomarańczowe), pojawiają się w kwietniu-maju, czyli nieco wcześniej niż u pigwy. Owoce pigwowców osiągają mniejsze rozmiary (zwykle średnicy 2-5 cm). Są bardzo aromatyczne, bogate w witaminę C i pektyny oraz niezdatne do spożywania na surowo. Owoce spożywane są w stanie przetworzonym. Z owoców pigwowca można robić doskonałe galaretki. Innymi smakowitymi przetworami są konfitury, dżemy i nalewki. Syrop z owoców zalecano ma bóle gardła oraz biegunki. Bardzo aromatyczne owoce pozostawione w pomieszczeniu w krótkim okresie napełniają je niezwykłym zapachem.

Stanowisko

stanowisko icon

Roślina ta najlepiej rozwija się w rejonach ciepłych, gdzie ryzyko przemarzania jest małe. Trzeba jej zapewnić ciepłe, osłonięte stanowisko. Uprawiana w dobrych warunkach wydaje zadowalający plon, rodząc owoce o wspaniałym smaku. Pigwowiec ma przeciętne wymagania co do gleby. Dobrze rośnie na glebach żyznych, ciepłych i dobrze zdrenowanych. Nie znosi stanowisk, na których w okresie wegetacji przez długi czas utrzymuje się woda. Reaguje wtedy znacznym osłabieniem wzrostu i zrzucaniem zawiązków. Podobne objawy występują przy zbytnim przesuszeniu gleby. Wymaga lekko kwaśnego odczynu (pH 5,9-6,5). Przy zasadowym (pH powyżej 7) na liściach pojawiają się chlorozy związane ze złym pobieraniem żelaza.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych - na porażonych owocach rozwijają się brunatne, szybko powiększające się gnilne plamy, a na nich charakterystyczne, koncentrycznie ułożone, beżowo-szare brodawki, na których tworzą się zarodniki konidialne. Gnijący owoc zasycha i w formie brązowo-czarnej mumii pozostaje na drzewie aż do wiosny następnego roku. Wykonać 2-3 zabiegi począwszy od czerwcowego opadania zawiązków (np. Evasiol, Lecitec, Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP).

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Na owocach w fazie zawiązków występuje biały mączysty nalot, który później przekształca się w siateczkowate ordzawienia. Skuteczny preparat to Evasiol.

Parch gruszy - pierwsze objawy występują w postaci oliwkowo-zielonych, aksamitnych, nieregularnych plam. Z czasem plamy te stają się ciemnobrązowe do czarnych o wyraźnych brzegach. Silnie porażone liście skręcają się, marszczą lub wykrzywiają, a występujące na nich plamy zlewają się w duże skupienia ułożone często wzdłuż nerwu głównego. Na owocach wraz z ich wzrostem plamy stają się ciemnobrązowe i skorkowaciałe. Pierwszy zabieg należy wykonać już w marcu preparatem Miedzian 50 WP. Skuteczne preparaty w kolejnych zabiegach to: Evasiol, Lecitec, Miedzian Extra 350 SC.

Rak bakteryjny drzew owocowych - wczesną wiosną na pniu, gałęziach i młodych pędach rozwijają się plamy o nieregularnym kształcie. Niekiedy występują charakterystyczne spękania wierzchniej warstwy kory. Rozwojowi choroby sprzyjają uszkodzenia mrozowe. Wykonujemy oprysk w okresie opadania liści preparatami: Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP.

Zaraza ogniowa - porażone kwiaty są początkowo jakby przesycone wodą, następnie gwałtownie więdną, kurczą się i zamierają. Młode, zielone pędy więdną od wierzchołka, z czasem brunatnieją i zamierają. Na zawiązkach owoców pojawiają się ciemnozielone plamy, które następnie stają się czerwono-brunatne. Na gałęziach, konarach i pniu powstają zgorzele. W miejscu porażenia kora zapada się i przysycha. Opryski w fazie od nabrzmiewania pąków do kwitnienia oraz w okresie wzrostu zawiązków owoców preparatem Miedzian 50 WP.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Przędziorek owocowiec - w czasie wegetacji na liściach tworzą się początkowo jasne plamki, które zlewają się w większe plamy. Uszkodzone liście brązowieją, zasychają i opadają. Owoce nie wyrastają i nie wybarwiają się. Słabiej zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny. Wykonujemy dwa zabiegi (przed kwitnieniem i na początku czerwca) preparatami Emulpar 940 EC lub Mospilan 20 SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!