Daglezja (Jedlica)

Daglezja.jpg

Daglezja (Jedlica)

DAGLEZJA ZIELONA (Pseudotsuga menziesii) to zimozielone drzewo iglaste z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Daglezja zielona sprowadzona do Polski została w 1833 roku z Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie drzewa te dochodzą do 100 metrów wysokości przy utrzymaniu pięknej szerokostożkowej korony i reprezentacyjnych zwisających szyszkach z charakterystycznymi trójzębnymi wystającymi łuskami.

Stanowisko

stanowisko icon

Daglezja lubi gleby żyzne o dużej dostępności wilgoci w całym kompleksie glebowym. Natomiast nie ma specjalnych wymagań co do nasłonecznienia. Zadowalające wzrosty będą zarówno na stanowisku zacienionym, jak i nasłonecznionym. Unikamy terenów zalewowych jak i obniżeń terenu, gdzie mogą wiosną zalegać warstwy zimnego powietrza.

Wymagania

wymagania icon

Daglezja ma bardzo duże zdolności przystosowawcze. Potrafi dostosować się do gorszych warunków. Wymaga jednak miejsc zacisznych jak i osłoniętych przed wiatrem. Jest to szczególny warunek przy uszkodzeniach mrozowych w zimie, jak i majowych przymrozkach młodych nasadzeń. Miejsca gdzie są wysadzone daglezje wymagają czystości od wszelkiego rodzaju chwastów. Podczas przesadzania nie stwarza dużych problemów, mimo, że młode rośliny bardzo szybko rosną.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szkocka osutka daglezji (Rabdocline pseudotsugae) – pierwsze objawy grzyba w postaci żółtozielonych a potem fioletowobrunatnych plam pojawiają się na igłach daglezji jesienią. Zainfekowane igły na wiosnę drugiego roku zmieniają zabarwienie na żółte a następnie w lipcu opadają. Nie chronione egzemplarze z czasem mają tylko igły na końcu pędów w postaci tegorocznych przyrostów (pędzelki).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Ochojnik daglezjowy (Gilleteella cooleyi) – jest to mszyca bardzo często spotykana na igłach daglezji. Początkowo na igłach widoczne są nimfy szkodnika w postaci czarnej kropki, która z czasem (intensywne żerowanie pluskwiaka) pokrywa się kłaczkami w postaci białej waty. Po drugiej stronie igły załamują się oraz zmieniają punktowo barwę na żółtą w wyniku nakłucia aparatu ssącego mszycy.

  Powiązane rośliny  
  cyprysik lawsona, cyprysik nutkajski  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!