Cyprysik Lawsona

Cyprysik+Lawsona.JPG

Cyprysik Lawsona

CYPRYSIK LAWSONA (Chamaecyparis lawsoniana)- występuje wzdłuż północnoamerykańskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego, na obszarach o dużej wilgotności powietrza i łagodniejszych zimach. Wyróżnia się delikatnością koron, płaskimi pędami rozgałęzionymi wachlarzowato w jednej płaszczyźnie, wiosenną porą czerwono wybarwionymi kwiatami pręcikowymi.

Popularne odmiany ogrodowe:

Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii' - jedna z bardziej popularnych odmian w naszym kraju. Drzewko zwarte, silnie zagęszczone, o pędach skierowanych niemal pionowo w górę i stożkowatym bądź kolumnowym pokroju. Rośnie stosunkowo wolno, ok. 10-15cm rocznie, choć z czasem przyśpiesza i może dorosnąć nawet do 8m wysokości. Ulistnienie miękkie w dotyku, niebieskozielone. Jesienią nawet przechodzące w stalowe. Bardzo dobra odmiana do kompozycji barwnych, stosowana często na żywopłoty, choć niejednokrotnie niszczona przez mroźne, wysuszające wiatry.

Chamaecyparis lawsoniana 'Blue Surprise' - odmiana wywodząca się od 'Ellwoodii', otrzymana w holenderskich szkółkach stosunkowo niedawno. Krzew o ulistnieniu młodocianym, to znaczy złożonym nie z łusek, lecz igiełek, zabarwionych intensywnie niebiesko z lekką domieszką stalowego. Gałązki silnie zagęszczone, ustawione pionowo. Wzrost w formie stosunkowo szerokiej kolumny, niezbyt ekspansywny, ok. 8-10cm rocznie. Odmiana bardzo wrażliwa na niskie temperatury oraz mroźne, wysuszające wiatry. Należy sadzić ją na terenach o stosunkowo dużym rocznym opadzie oraz w miejscach osłoniętych.

Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris' - jeden z ładniejszych cyprysików o wąskim, kolumnowym pokroju z pędami ustawionymi pionowej. Rośnie stosunkowo wolno. Roczny przyrost w granicach 10-15cm. Łuski stalowoniebieskie z lekką domieszką zielonego. W Polsce narażona na zbyt niskie temperatury oraz mroźne, wysuszające wiatry. Idealna w kompozycjach kolorystycznych. Stanowisko słoneczne.

Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii' - odmiana brytyjska, wolno rosnąca, bardzo zwarta i zagęszczona, o kilku przewodnich pędach ustawiających się na sztorc, pokrytych drobnymi niebiesko-stalowo-zielonymi młodocianymi igiełkami. Idealna na niewielkie skalniaki, jednak bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Wymaga miejsc osłoniętych oraz specyficznego wilgotnego mikroklimatu. Odmiana bardzo dobrze rośnie we wszelkiego rodzaju pojemnikach.

Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii Gold' - jedna z najpopularniejszych złocistych odmian cyprysika. Ze względu na wolny wzrost, sadzona w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. Niebieskawozielone gałązki mają złociste zakończenia. Pokrój wąskokolumnowy, roczny przyrost w granicach 6-8cm. Odmiana wymagająca specyficznego wilgotnego mikroklimatu, wrażliwa na mrozy, suszę i przypalanie przez słońce.

Chamaecyparis lawsoniana 'Filiformis Compacta' - ciekawa odmiana, budową przypominająca raczej cyprysiki groszkowe. Charakteryzuje się cienkimi, delikatnymi, zwisającymi rozgałęzieniami o niebieskozielonym kolorze. Odmiana silnie zagęszczająca się, przybierająca formę kopcowatą lub szerokostożkową. Rośnie powoli, ok. 5-8cm rocznie. Doskonale rośnie w naszym klimacie.

Chamaecyparis lawsoniana 'Fletcheri' - pokrój od wąskostożkowego po kolumnowy, wzrost raczej wolny, choć niejednokrotnie potrafi zaskoczyć nagłym silnym przyśpieszeniem. Ulistnienie złożone z krótkich igiełek, niebieskozielone do stalowego, zimą delikatnie fioletowawe. Rozgałęzienia rosnące pionowo w górę. Odmiana w naszym klimacie bardzo wrażliwa na suszę, niskie temperatury i mroźne wiatry.

Chamaecyparis lawsoniana 'Gnome' - wolno rosnąca odmiana o kulistym pokroju. Igły zielononiebieskie. Wszystkie gałązki przewisają, układając się jedna nad drugą. Wzrost wolny, 10 letni okaz osiąga ok. 30-40cm średnicy. Idealna do zastosowań w kompozycjach pokrojowych lub jako niski żywopłot. Doskonale znosi cięcie. Może przemarzać w naszych warunkach klimatycznych.

Chamaecyparis lawsoniana 'Hillieri' - jedna z najładniejszych odmian złocistych cyprysika Lawsona. Ma silnie zagęszczony, wąskostożkowy pokrój z lekko opadającymi w dół wszystkimi gałązkami.. Wzrost stosunkowo wolny, 10 letni okaz osiąga ok. 2m wysokości. Suche, mroźne wiatry powodują wysychanie igieł.

Chamaecyparis lawsoniana 'Ivonne' - niewysokie, wolno rosnące, wąskostożkowe drzewko o intensywnie złocistozielono wybarwionych igłach. Kolor utrzymuje przez cały sezon, wymaga jednak stanowiska słonecznego oraz zacisznego, osłoniętego miejsca od suchych i mroźnych wiatrów. Efektownie wygląda na tle ciemnozielonych odmian. Roczny przyrost w granicach 15- 20cm.

Chamaecyparis lawsoniana 'Stewartii' - charakteryzuje się silnym wzrostem, w granicach 20-25cm rocznie, idealnie stożkowym pokrojem. Główne przewodnie pędy skierowane są ku górze, boczne rozgałęzienia delikatnie przewisają. Wiosenne przyrosty w kolorze złocistożółtym. Zabarwienie to utrzymuje się prawie do samej zimy. Odmiana wymagająca stanowisk słonecznych, osłoniętych od mroźnych, wysuszających wiatrów.

Chamaecyparis lawsoniana 'White Spot' - charakteryzuje się stosunkowo silnym wzrostem, za młodu luźnym, z czasem silnie zagęszczającym się kolumnowym pokrojem, pędami wzniesionymi pionowo w górę, lekko przewisającymi na końcach. Wiosenne przyrosty białe, zabarwienie to jednak szybko zanika i później krzewy są niebieskawozielone. Odmiana nadająca się na szybko rosnące żywopłoty.

Stanowisko

stanowisko icon

Lubi świeże, próchnicze, dostatecznie wilgotne gleby. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale równie dobrze znosi półcień. Z uwagi na słabą mrozoodporność wymaga stanowisk ciepłych, wilgotnych i osłoniętych. W Polsce najlepiej rośnie w zachodnich rejonach kraju, w cieplejszych, obfitych w opady rejonach podgórskich.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!