Cyprysik nutkajski

Cyprysik+nutkajski.jpg

Cyprysik nutkajski

CYPRYSIK NUTKAJSKI (Chamaecyparis nootkatensis) - porasta górzyste tereny wzdłuż północnoamerykańskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego. Jest wysokim drzewem, o wąskiej, piramidalnej koronie z wznoszącymi się do góry lub poziomo odstającymi konarami i prawie zawsze zwisającymi bocznymi rozgałęzieniami. Wiosenne pręcikowe kwiaty wybarwione są na żółto. Dorasta do 20-25m wysokości.

Odmiany ogrodowe:

Chamaecyparis nootkatensis 'Aurea' - jedna z wolniej rosnących odmian cyprysika nutkajskiego, charakteryzująca się wysmukłym, stożkowatym, silnie zagęszczonym pokrojem. Młode przyrosty wiosenne, lekko zwisające, zabarwione są na żółto. Z na-staniem pierwszych chłodów szybko zielenieją. Roczny przyrost w granicach 15-25cm, po 10 latach 2-2,5m wysokości. Wymaga stanowiska słonecznego i wilgotnego.

Chamaecyparis nootkatensis 'Aureovariegata' - złociście upstrzona odmiana, tworząca swym wzrostem wąskie, piramidalne formy, z wznoszącymi się do góry lub poziomo odstającymi gałęziami. Boczne rozgałęzienia przewisają, nadając drzewkom "płaczący" charakter. Łuski są sinozielone z częścią pędów przebarwionych na złocistożółty kolor. Wzrost szybki, w granicach 20-25cm rocznie. Najlepiej rośnie w miej-scach słonecznych o dużej wilgotności powietrza. Wymaga stanowiska słonecznego.

Chamaecyparis nootkatensis 'Glauca' - odmiana o lekko przewisających pędach, dość silnie zagęszczona, przyjmująca raczej wąski, stożkowaty, drzewiasty pokrój. Zabarwienie łusek zielone z lekką poświatą niebieskiego. Wzrost stosunkowo szybki, ok. 20-25cm średniorocznie. 10 letni egzemplarz spokojnie wyrasta na 2-2,5m drzewko, wiekowe okazy mogą osiągnąć nawet 15m. Roślina nadaje się do samotnych nasadzeń, należy jej jednak zapewnić wilgotny mikroklimat, sadząc np. przy jakimś akwenie wodnym.

Chamaecyparis nootkatensis 'Jubilee' - jedna z wielu perełek, jakie wypadałoby mieć w swoim ogrodzie, charakteryzująca się niezwykle wąskim i strzelistym pokrojem. Jest to dystyngowane, pełne wdzięku drzewko, nie zajmujące wiele miejsca, choć wyrastające dość wysoko. Zabarwienie łusek jasnozielone. Pędy dłu-gie, wiotkie, wiszące. Średnioroczny przyrost w granicach 25-30cm, 10 letni okaz 2,5-3m wysokości.

Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula' - jedna z najładniejszych i najstarszych od-mian, tworząca drzewka o strzelistym, stożkowym pokroju. Pędy boczne odstają łukowato od pnia, a z nich swobodnie zwieszają kurtyny płaskich rozgałęzień, kołyszące się na wietrze. Zabarwienie ciemnozielone. Wzrost silny, rocznie 20-30cm, 10 letnie okazy osiągają 2-2,5m wysokości, wiekowe nawet i 20m. Idealne drzewko na miejsca najbardziej eksponowane, samotnie rosnące.

Chamaecyparis nootkatensis 'Variegata' - efektownie upstrzona odmiana, w budowie odzwierciedlająca opisywaną wcześniej 'Aureovariegate'. Różnica polega na kremowobiałym w miejsce złocistego wybarwienia, nieregularnie porozrzucanych po całej roślinie pędów. Podobnie efektowna, kremowo-biało-zielona odmiana o podobnej sile wzrostu i wymaganiach stanowiskowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Niewybredny w stosunku do gleby, choć na żyznych, przepuszczalnych i próchniczych rośnie lepiej. Spośród uprawianych w Polsce cyprysików gatunek najbardziej odporny na mróz, w miejscach osłoniętych można go sadzić nawet na wschodzie kraju. Jeden z ciekawszych gatunków, wspaniale prezentujących się jako samotnie rosnące na zadbanym, wypielęgnowanym trawniku. Ze względu na malowniczą sylwetkę o przewisających konarach i rozgałęzieniach, często sadzony jest w parkach całej Europy.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparat jak Switch 62,5WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!