Cyprysik tępołuskowy

Cyprysik+t%C4%99po%C5%82uskowy.jpg

Cyprysik tępołuskowy

CYPRYSIK TĘPOŁUSKOWY (Chamaecyparis obtusa) - jedno ze świętych drzew Japonii, szeroko rozpowszechnione, sadzone w parkach, lasach i świątyniach. Jest to wysokie, gęste drzewo o szerokostożkowej koronie, z płaskimi, wachlarzowato rozgałęzionymi i przewisającymi na końcach pędami, zielonym, błyszczącym łuskowatym ulistnieniu.

Odmiany ogrodowe:

Chamaecyparis obtusa 'Aurea' - jedna z najstarszych odmian tego gatunku, charakteryzująca się drzewiastym pokrojem, średnim tempem wzrostu, stosunkowo dobrym zagęszczeniem, złocistożółtym zabarwieniem młodych przyrostów, utrzymującym swą intensywność także zimą. Najstarsze okazy osiągają wysokość kilku metrów. Znosi stanowiska słoneczne i bardzo rzadko przypalana przez silne, słońce.

Chamaecyparis obtusa 'Aurora' - karłowy krzew z krótkimi, gęsto i regularnie ułożonymi pędami, wachlarzowato skręconymi. Grube, tępe łuski silnie przylegające do pędów mają przez cały sezon złociste zabarwienie, które stopniowo zmienia sia na zielone. Odmiana wolno rosnąca, doskonała do ogrodów skalnych, sadzenia w pojemnikach lub na rabatach w towarzystwie bylin kobiercowych. Dla właściwego wybarwienia należy jej zapewnić miejsca nasłonecznione.

Chamaecyparis obtusa 'Aureospicata' - bardzo wolno rosnąca i mocno zagęszczona odmiana o kulistym pokroju. Pędy o zabarwieniu złocistozielonym ułożone wachlarzowato. Roczny przyrost ok. 3-4cm, nadaje się do obsadzania wszelkiego rodzaju ogrodów skalnych. Wrażliwy na niskie temperatury, stanowisko słoneczne.

Chamaecyparis obtusa 'Crippsii' - odmiana o pokroju piramidalnym i luźnym, ze stosunkowo szybko przyrastającymi pędami, ok. 20-30cm rocznie. Zabarwienie w złocistym kolorze, gałązki wewnątrz lekko zielone. Wymaga stanowiska słonecznego, w całkowitym cieniu zielenieje. Nadaje się do wyeksponowania jako samotnie rosnący okaz, wymaga osłony od mroźnych wiatrów.

Chamaecyparis obtusa 'Draht' - odmiana o stosunkowo wąskim, wyprostowanym pokroju. Wzrost średnio szybki, dojrzały egzemplarz osiąga ok. 3m wysokości. Charakterystyczne dla tej odmiany są grube, sztywne łuski o zabarwieniu ciemnozielonym, nie zmieniającym barwy przez cały sezon. Odmiana stosunkowo wytrzymała, jedna z bardziej mrozoodpornych tępołuskowych cyprysików.

Chamaecyparis obtusa 'Gracilis' - odmiana w swej budowie przypominająca gatunek, rosnąca jednak znacznie wolniej i charakteryzująca się zwartszą budową. Osiąga ok. 4-5m wysokości. Pędy odstające, ulistnienie błyszczące, ciemnozielono wybarwione. Preferuje stanowiska słoneczne, choć w półcieniu radzi sobie doskonale.

Chamaecyparis obtusa 'Gracilis Aurea' - odmiana w swej budowie bardzo podobna do opisanej powyżej, choć nieznacznie wolniej rosnąca. Wyróżnia się złocistym za-barwieniem łusek, utrzymującym się przez praktycznie cały sezon. Stanowiska słoneczne i raczej wytrzymała jest na przypalanie przez silne południowe słońce.

Chamaecyparis obtusa 'Graciosa' - odmiana charakteryzująca się wzrostem ok. 20cm średniorocznie, pokrojem piramidalnym, przypominającym budową raczej odmiany Lawsona, mocno zagęszczona. Zabarwienie łusek zielone. Odmiana do zastosowań raczej w większych ogrodach.

Chamaecyparis obtusa 'Juniperoides' - silnie zagęszczona, zwarta, wolno rosnąca odmiana, w młodym wieku przyjmująca regularne kuliste kształty, na starość wypiętrzające się, kopcowate. Idealna do wszelkiego rodzaju ogrodów skalnych lub pojemników. Ulistnienie żywo zielone na pędach lekko skręconych, wachlarzowato ustawiających się. 10 letnie egzemplarze z rzadka przekraczają 35cm średnicy.

Chamaecyparis obtusa 'Kosteri' - bardzo dekoracyjna roślina o pofalowanych gałązkach, ułożonych horyzontalnie jedna nad drugą. Pokrój szerokiego stożka. Forma raczej wolno rosnąca, bardzo silnie zagęszczona, zabarwienie łusek jasnozielone. Średnioroczny przyrost w granicach 6 - 8cm, po 10 latach ok. 40-60cm wysokości. Idealna do niewielkich ogrodów oraz kompozycji pokrojowych. Odmiana wrażliwa na niskie temperatury i suche, mroźne wiatry.

Chamaecyparis obtusa 'Little Ann' - odmiana karłowa, bardzo wolno rosnąca, idealna do ogrodów skalnych bądź wszelkiego rodzaju pojemników. Przyjmuje raczej bardzo regularne, wąskostożkowe kształty, silnie zagęszczone, z gustownie ciemnozielonym wybarwieniem delikatnych łusek. Podczas zimy nic ze swej intensywności nie traci. Toleruje stanowiska częściowo zacienione.

Chamaecyparis obtusa 'Nana' - jedna z najwolniej rosnących odmian cyprysika tępołuskiego, wspaniała na wiele lat do ogrodu skalnego. Roczny przyrost wynosi ok. 2-4cm. Zabarwienie łusek ciemnozielone, błyszczące. Przyjmuje formę kulistą lub szerokostożkową, mocno zagęszczoną. Wymaga stanowiska słonecznego i podobnie jak inne odmiany nie w pełni znosi nasze zimy.

Chamaecyparis obtusa 'Pygmaea' - odmiana mocno zagęszczona, pędami wachlarzowato ułożonymi jeden nad drugim z przyjemnym jasno zielonym kolorem ulistnienia. Młode okazy przyjmują bardziej kuliste kształty, z czasem przeobrażając się w piramidalne. 10 letnie okazy osiągają przeważnie ok. 1,2m wysokości i 80-90cm szerokości.

Chamaecyparis obtusa 'Tsatsumi Gold' - jedna z piękniejszych i ciekawszych odmian, podobna do poprzedniej o złocistozielonym zabarwieniu i wolniejszym przyroście. Idealna do kompozycji skalnych i w towarzystwo bardzo niskich krzewinek. Wymaga stanowiska słonecznego, raczej odporna na niskie temperatury. Przyrost w granicach 5 - 6cm rocznie.

Stanowisko

stanowisko icon

Gatunek charakteryzujący się niezwykle wolnym wzrostem, lubiący gleby żyzne, wilgotne i kwaśne. Niezbyt odporny na mróz, zwłaszcza rośliny młode. Wymaga stanowisk o dużej wilgotności powietrza, polecany w naszym kraju w rejony zachodnie, w miejsca osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!