Choina

Tsuga+heterophylla.JPG

Choina

CHOINA (Tsuga) to rodzaj jobejmujący ok. 16 gatunków występujących w północno-wschodniej części Ameryki Północnej oraz w górzystych terenach Japonii. Wszystkie to wysokie drzewa, dorastające nawet do 80 m. wysokości (tsuga heterophylla), o nieregularnej i delikatnej, stożkowatej koronie. Pień smukły, gałęzie cienkie, pionowo odstające, na końcach zwisające. System korzeniowy potężny, drzewo jest dobrze umocowane w podłożu. Igły płaskie, krótkie, na spodzie z dwoma wyraźnymi pasami aparatów szparkowych. U nasady mają krótkie ogonki, zwykle przyciśnięte do pędów. Szyszki małe, wiszące na końcach bocznych gałązek. Po wysypaniu nasion pozostają jeszcze przez pewien czas na gałęziach.

Ciekawe gatunki:

Choina karolińska (Tsuga caroliniana)- nazwa gatunkowa pochodzi od terenu występowania choiny w USA ( Karolina, Virginia, Georgia), gdzie dorasta do wysokości ok. 20m. W warunkach europejskich nie osiąga nawet połowy tej wysokości. Jest wytrzymała na mróz i mniej wymagająca od choiny kanadyjskiej. Korona jest dość gęsta, pędy owłosione, igły odstają na wszystkie strony, długości 10-20mm i średnicy 2mm, na końcach zaokrąglone lub wcięte, na spodniej stronie z wyraźnym białym paskiem. Szyszki osiągają długość 5cm.

Choina różnolistna (Tsuga diversifolia)- występuje w Japonii, gdzie dorasta do 25m wysokości. W Europie rośnie w rejonach cieplejszych i wilgotnych, osiąga zaledwie 6-8m wysokości. Gałęzie szeroko rozpostarte, sięgające aż do ziemi. Pędy owłosione, igły długości 5-15mm i średnicy 2mm, rozszerzające się ku końcom, na końcach wyraźnie wcięte. Na spodniej stronie są szerokie pasy aparatów szparkowych. Szyszki walcowate, długości 2cm.

Choina zachodnia (Tsuga heterophylla)- pochodzi z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Dorasta do 30 m wysokości. Korona stożkowata, z wydłużonym, smukłym wierzchołkiem. Gałązki żółtawobrązowe, owłosione. Igły na końcach zaokrąglone, długości 5-20mm i średnicy 1,2mm jednakowej na całej długości.. Na spodniej stronie igieł są wyraźne, białe pasy aparatów szparkowych. Szyszki długości 2-2,5cm i 1-1,5cm szerokości. Stanowisko wilgotne, osłonięte od wiatru.

Choina Mertensa (Tsuga mertensiana)- wysokogórskie, wolno rosnące drzewo pochodzące z zachodniej części Ameryki Północnej, całkowicie wytrzymałe na mróz. Ma małe wymagania świetlne. Korona smukła, stożkowata. Dorasta do 15-20m wysokości. Igły ułożone nieregularnie, długości 10-20mm i średnicy 1-1,5mm. Aparaty szparkowe są po obu stronach igieł, dlatego całe drzewo jest ubarwione szarozielono. Szyszki największe spośród wszystkich choin (4-8cm), skupione na końcach pędów. Nadaje się do ogródków przydomowych na stanowiska zacienione.

Choina Siebolda (Tsuga sieboldii)- Japoński gatunek górski, dorastający w swej ojczyźnie do 30m wysokości. Jest to niskie drzewo lub krzew (5-10m), często mylone z choiną zachodnią. Od pozostałych choin łatwo odróżnić ją po nagich gałązkach i błyszczących, na końcach wyciętych igłach, które przypominają igły cisa.

Stanowisko

stanowisko icon

Choiny mają niewielkie wymagania świetlne. Doskonale radzą sobie na gorzej oświetlonych stanowiskach. Mogą być sadzone pod większymi drzewami czy od północnej strony budynków.

Wymagania

wymagania icon

Wymagania wszystkich gatunków choin są bardzo podobne. Lubią wilgotne o kwaśnym odczynie gleby. Dobrze znoszą zimę, natomiast bardzo wrażliwe są na suszę. Rozmnażają się z nasion, odmiany i rzadsze gatunki szczepi się, karłowe odmiany rozmnaża się przez sadzonki. Choina jest blisko spokrewniona ze świerkiem. W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

  Powiązane rośliny  
  cyprysik tępołuskowy  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!