Skrzydłokwiat

Skrzyd%C5%82okwiat.jpg

Skrzydłokwiat

SKRZYDŁOKWIAT (Spathiphyllum) – to rodzaj obejmujący około 36 gatunków występujących naturalnie w górskich rejonach Kolumbii. Kwitnie od marca do września. Osiąga zwykle 60-80cm wysokości.

Stanowisko

stanowisko icon

Podczas kwitnienia wymaga stanowiska półcienistego do cienistego, zaś w zimie jaśniejszego, ale nie bezpośrednio na słońcu. Przez cały rok należy utrzymywać temperaturę w przedziale 18-22 stopnie C.

Wymagania

wymagania icon

W okresie kwitnienia należy utrzymywać równomierną wilgotność i często zraszać. Zimą należy podlewać skąpiej.
Nawożenie w okresie kwitnienia stosuje się raz na tydzień, zaś zimą co 2-3 tygodnie. Najlepszy jest nawóz płynny dom i balkon Target.
Co 2 lata na wiosnę rośliny warto przesadzić do nieco większej doniczki. Najlepsza jest ziemia do roślin zielonych Target.
Rośliny rozmnaża się poprzez podział starszych roślin na wiosnę lub na początku lata. Zabieg należy przeprowadzić w taki sposób, aby nie uszkodzić korzeni. Po rozsadzeniu należy zapewnić temperaturę około 20-22 stopni C.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Choroby fizjologiczne - brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u skrzydłokwiata mogą pojawić się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie podlewać. Podobne objawy mogą powodować również przelanie lub przenawożenie roślin. Należy zastosować preparat Superplon K.

Plamistość liści skrzydłokwiatu - na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką oraz pierścieniowa plamistość liści (na liściach występują wodniste, jasnobrązowe, okrągłe plamy, które z czasem mogą się wykruszać). Porażone liście trzeba usunąć, a następnie roślinę opryskać preparatem Topsin M 500 SC.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wełnowce - pozostawiają białą woskową powłokę na pędach i liściach. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP.

Wciornastki - na liściach pojawiają się żółte lub bezbarwne paski ze srebrnymi kropkowanymi liniami. Larwy i dorosłe pasożyty znajdują się na spodniej stronie liści. Uszkodzone liście więdną i umierają.

Mszyce - mogą pojawić się kolonie zielonych lub czarnych mszyc. Liście pokryte są lepką cieczą. Z biegiem czasu usychają i odpadają.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!