Wilczomlecz piękny (Gwiazda Betlejemska)

Poinsecja.jpg

Wilczomlecz piękny (Gwiazda Betlejemska)

WILCZOMLECZ PIĘKNY (Euphorbia pulcherrima) nazywany często poinsecją lub gwiazdą betlejemską to jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia w Europie oraz także w Polsce. Wilczomlecz zawędrował do Polski z Ameryki Środkowej gdzie jest to stosunkowo popularną rośliną dorastającą nawet do 3 metrów wysokości. Meksykański botanik Pan Joel Poinsette, ambasador Meksyku w Europie sprowadził ten piękny kwiat na stary kontynent i spopularyzował go jako pierwszy wśród jego mieszkańców. Jest to roślina dnia krótkiego i zakwita w okresie kiedy mamy najkrótszy dzień. Największą ozdobą są barwne przykwiatki, które są w kolorze czerwonym. Obecnie dostępnych jest wiele odmian w innych kolorach, np. białe, różowe czy żółte.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny najlepiej rosną w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio narażonym na działanie promieni słonecznych. Należy też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury.

Wymagania

wymagania icon

Gwiazda betlejemska jest rośliną wymagającą żyznej gleby, zasobnej w składniki mineralne. Donice regularnie podlewamy aby gleba była cały czas wilgotna. Gwiazda betlejemska wymaga temperatury 18 - 20 stopni C (spadek temperatury poniżej 12 stopni C powoduje już opad liści) i dość dużej wilgotności powietrza (65 – 75 %). Ponieważ są to rośliny dnia krótkiego to aby rośliny „zakwitły” należy między 10 a 15 października przez okres 14 godzin na dobę trzymać gwiazdę betlejemską w zupełnej ciemności. 3 tygodnie przed świętami rośliny na pewno zakwitną. Bardzo ważne jest też aby miejsce gdzie ustawimy naszą gwiazdę w domu było z dala od wszelkiego rodzaju źródeł ciepła jak i ewentualnych zimnych przeciągów.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
karaczan wschodni, skorek pospolity ostróżka ogrodowa  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!