Poinsecja - gwiazda betlejemska

pinosencja

Poinsecja - gwiazda betlejemska

Poinsecja ( Euphorbia pulcherrima ), gwiazda betlejemska lub wilczomlecz nadobny to 4 nazwy jednej małej rośliny doniczkowej, która powoli staje się symbolem Bożego Narodzenia w Europie oraz także w Polsce. Wilczomlecz ( przy najmniejszym skaleczeniu rośliny wydziela się biały sok drażniący skórę ) ten zawędrował do Polski z Ameryki Środkowej gdzie jest to stosunkowo popularna roślina / krzew dorastający nawet do 3 metrów wysokości. Meksykański botanik Pan Joel Poinsette ( stąd nazwa poinsecja ), ambasador Meksyku w Europie sprowadził ten piękny kwiat na stary kontynent i spopularyzował go jako pierwszy wśród jego mieszkańców. Jest to roślina dnia krótkiego i zakwita w okresie kiedy mamy najkrótszy dzień. W Gwatemali gdzie dzień prawie zawsze ma 12 godzin poinsecja kwitnie przez kilka miesięcy.

Stanowisko

stanowisko icon

W naszych warunkach poinsecje uprawiamy w szklarniach lub tunelach foliowych oraz przechowujemy w pomieszczeniach domowych. Warunkiem najważniejszym przy hodowli i uprawie gwiazdy betlejemskiej jest prowadzenie tej rośliny w temperaturze 18 - 20 C (spadek temperatury poniżej 12 C powoduje już opad liści) i dość dużej wilgotności powietrza (65 – 75 %). Ponieważ są to rośliny dnia krótkiego to aby rośliny „zakwitły” należy między 10 a 15 października przez okres 14 godzin na dobę trzymać gwiazdę betlejemską w zupełnej ciemności. 3 tygodnie przed świętami rośliny na pewno zakwitną. W tym czasie przykwiatki przybierają przepiękne różne barwy (różne odcienie czerwieni), dla każdej odmiany inne. Najczęściej w hodowli mamy egzemplarze o przylistkach silnie czerwonych. Ponieważ jest to roślina ciepłolubna zwracamy uwagę aby temperatura otoczenia nie spadała poniżej 15 C a powietrze nie było suche. Bardzo ważne jest też aby miejsce gdzie ustawimy naszą gwiazdę w domu było z dala od wszelkiego rodzaju radiatorów ciepła jak i ewentualnych zimnych przeciągów.

Wymagania

wymagania icon

Gwiazda betlejemska jest rośliną wymagającą żyznej gleby, zasobnej w składniki mineralne. Oprócz tego ze względu na swoje pochodzenie wymaga w hodowli i pielęgnacji miejsc ciepłych oraz wilgotnych. Donice regularnie podlewamy aby gleba była cały czas wilgotna. Przy uzyskaniu odpowiedniego wybarwienia przylistków posługujemy się metodą sztucznego sterowania światłem. Ponieważ roślina doniczkowa wymaga pewnych określonych wymiarów handlowych przy produkcji używamy tzw. skarlaczy, środków powodujących równomierne zmniejszenie wymiarów roślin. Ich wymiary oraz kształt są wtedy zwarte i bardziej upakowane. Przy zakupach świątecznych proszę pamiętać aby zakupione rośliny nie wystawiać na mróz podczas przenoszenia zakupów ze sklepu do domu. Ujemna temperatura na zewnątrz w bardzo szybki sposób doprowadzi rośliny do całkowitego przechłodzenia (utrata turgoru, żółknięcie liści) i powolnego uschnięcia. Wilczomlecz dość łatwo daje się rozmnażać. Ucinamy końcówki zdrewniałych pędów z 3 liśćmi i po potraktowaniu ich środkiem ukorzeniającym sadzimy do ziemi torfowej. Aby zabieg się powiódł przez najbliższe dni aż do ukorzenienia musimy roślinę intensywnie zraszać wodą. Korzenie powinny zostać wykształcone pod koniec 3 tygodnia od potraktowania ukorzeniaczem i w tedy ukorzenione pędy przenosimy do odpowiedniej doniczki z przygotowanym podłożem.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!