Floks Drummonda

Floks+Drummonda.jpg

Floks Drummonda

FLOKS DRUMMONDA (Phlox drummondii) - dziko rośnie z Ameryce Północnej, osiągając wysokość 15-40 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione i dość gęsto ulistnione, liście szeroko-lancetowate i podobnie jak łodygi – pokryte włoskami. Czerwone kwiaty są zebrane w okazałe, gęste kwiatostany. Płomyk kwitnie od czerwca do jesieni. Owocem jest stożkowata torebka. Odmiany różnią się przede wszystkim wysokością roślin, a także barwą i kształtem kwiatów. Kwiaty mogą być jedno i dwubarwne; gama barwa jest bogata – od białej, przez różne odcienie różowej i czerwonej do fioletowej. Dwubarwność polega na smugowaniu płatków lub kontrastowym zabarwieniu ich nasady, tworząc tzw. „oczko”. Płatki są najczęściej zaokrąglone, ale mogą być zaostrzone, gwiazdkowate, jak np. u ‘Twinkle’. Największe znaczenie maja odmiany karłowe, o zwartym pokroju i wysokości 15-20 cm. Do cennych należą odmiany z grupy ‘Crystal’, ‘Palona’, ‘Dolly’ i ‘Hercules’ F1, o szerokiej gamie barw, chętnie uprawiane w różnokolorowych mieszankach. Nieco silniej rosną odmiany z najnowszych grup: ‘21th Century’ F1 i ‘Ethnie’ F2. Odmiany karłowe są bardzo cennymi roślinami do obsadzenia różnego rodzaju pojemników, a także skrzynek balkonowych. Nadają się również na kwietniki i brzegi rabat.

Stanowisko

stanowisko icon

Floks dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Rozsadę przygotowuje się pod osłonami, od końca marca. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w połowie maja, w odstępach 15 x 25 cm. Podczas długotrwałej suszy rośliny wymagają systematycznego podlewania. W latach chłodnych i wilgotnych kwitnienie jest bardzo słabe.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!