Namalinek łodygowy

Przyp%C4%85kowe+zamieranie+p%C4%99d%C3%B3w+malin.jpg
choroba icon

NAMALINEK ŁODYGOWY (Resseliella theobaldi) to brunatnopomarańczowa muchówka, długości do 2,2mm. Jej żółte lub pomarańczowe larwy mogą osiągać nawet 5mm długości. Zimują larwy w kokonach w glebie pod krzewami malin. Przepoczwarczenie następuje w kwietniu, a wylot muchówek trwa od początku maja do połowy czerwca. Samice składają jaja pod odstającą korą pędów malin, zwykle w dolnych partiach. Wylęgające się po 3-6 dniach larwy żerują gromadnie, wygryzając tkanki pędów. Po blisko 1 miesiącu żerowania opuszczają żerowiska i przemieszczają się do gleby na przepoczwarczenie. W ciągu roku rozwija się od 3 do 4 pokoleń szkodnika.

Objawy

objawy icon

Na pędach malin przy spękaniach, w miejscu żerowania larw, pojawiają się brunatne przebarwienia. Miejsca te częściowo zamierają i są przyczyną intensywniejszego rozwoju pasożytniczego grzyba Didymella applanata, który wywołuje przypąkowe zamieranie pędów malin. Uszkodzone pędy często przedwcześnie zasychają.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Wszystkie odmiany malin.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Należy stosować zwalczanie chemiczne środkami owadobójczymi. Najlepsze rezultaty przynosi opryskiwanie krzewów w okresie lotu muchówek, gdy nowe pędy osiągną wysokość 20-30cm. W walce ze szkodnikiem warto zastosować Mospilan 20 SP lub Karate Zeon 050 CS.

  Powiązane rośliny  
  malina  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!