Borówka

borowka

Borówka

Mówiąc o borówce zazwyczaj mamy na myśli borówkę wysoką (Vaccinium corymbosum) z rodziny wrzosowatych z racji swojego pochodzenia zwaną także borówką amerykańską. Borówka to krzew o charakterystycznym pokroju dorastający do 2,5 m wysokości. Roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Owoce to jagoda pozorna o kolorze granatowo ciemnym dojrzewająca od końca lipca do połowy września. Jagody zawierają bardzo cenne składniki, które usuwają z ludzkiego organizmu substancje odpowiedzialne za powstawanie chorób nowotworowych. Cenną informacją dla hodowcy tej rośliny jest informacja o budowie korzeni ponieważ borówka nie posiada włośników (drobnych korzeni) co ma przełożenie na odpowiednie przygotowanie podłoża a szczególnie na odpowiednie zakwaszenie podłoża.

Stanowisko

stanowisko icon

Wybór miejsca uprawy borówki to przede wszystkim dobry wybór podłoża oraz obszar gdzie mamy duże nasłonecznienie. Roślina ta ma bardzo duże wymagania w stosunku do gleby, szczególnie co do kwasowości i zawartości próchnicy. Na stanowisku gdzie będziemy prowadzili uprawę musimy pamiętać, że poziom wody gruntowej nie może być wyższy niż 45 cm. Miejsca gdzie sadzimy borówkę nie powinny być pofałdowane z zagłębieniami terenu aby nie powstawały tzw. zmrozowiska, gdzie zalegałaby masa zimnego powietrza, ponieważ wiosenne przymrozki mogą zniszczyć kwiaty, dlatego też do sadzenia wykorzystujemy wzniesienia oraz tereny płaskie.

Wymagania

wymagania icon

Borówka wysoka wymaga dużego i specyficznego nawożenia gleby. Mając na uwadze, że borówka wymaga podłoża kwaśnego o pH 3,5 – 4,0 do nawożenia stosujemy tylko nawozy kwaśne jak siarczan potasu oraz siarczan amonu. Ze względu na kwasowość gleby nie stosujemy nawozów wapniowych. Przed sadzeniem należy przygotować podłoże mieszając glebę ogrodniczą z torfem kwaśnym. Po posadzeniu roślin (na glebach lekkich) wymagają one podlewania wodą. Woda z naturalnych zbiorników najczęściej ma bardzo wysokie pH 7 – 8, dlatego wodę do podlewania borówki należy zakwaszać. Aby pogłębić jeszcze proces zakwaszenia gleby ściółkujemy ją trocinami oraz korą drzew iglastych. Bardzo ważną czynnością hodowlaną jest po posadzeniu przycinanie pędów na wysokość kilku oczek / pączków ponad ziemią. W następnych latach wykonujemy tylko cięcia sanitarne usuwając pędy zasychające oraz przemrożone. Lata dalsze to już cięcia hodowlane czyli formujące odpowiedni pokrój krzewu usuwając najcieńsze pędy oraz skracając najwyższe pędy. Zarówno cięcia sanitarne jak i hodowlane wzmagają intensywność owocowania wykluczając naprzemienne owocowanie w latach. Borówka wymaga także gleby pozbawionej chwastów, dlatego też należy rosnące rośliny odchwaszczać ręcznie i mechanicznie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Zgorzel pędów borówki wysokiej Szara pleśń borówki wysokiej Zamieranie pędów borówki wysokiej Antraknoza borówki wysokiej Biała plamistość liści borówki wysokiej Brunatna zgnilizna

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wielkopąkowiec porzeczkowy Pędraki Drutowce Pryszczarek borówkowiec Szpeciel pączkowy borówkowy Mszyce Zwójka różóweczka Naliściaki Ogrodnica niszczylistka Zwijacz cygarowiec Opuchlaki

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!