Róże

roze - choroby i szkodniki

Róże

Te piękne rośliny nazywane są królowymi ogrodów i każdy, kto w swoim ogrodzie posiada choćby jeden krzew, przyzna rację wypowiadającemu te słowa. Są to rośliny stosunkowo proste w uprawie, a przestrzegając kilku podstawowych zasad oraz regularnie eliminując szkodniki róż oraz stosując odpowiednie preparaty, które pozwolą uniknąć lub usunąć choroby róż, praktycznie każdy może cieszyć się widokiem tych kwiatów.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy róży (Sphaerotheca pannossa). Jedna z najczęściej występujących chorób pochodzenia grzybowego na róży. Pierwsze objawy w postaci białego nalotu pojawiają się w maju. Porażone liście są zdeformowane, a ich brzegi lekko zwijają się ku dołowi. Gdy choroba wystąpi w dużym nasileniu może dojść do zahamowania kwitnienia i opadania liści. Porażone rośliny gorzej znoszą niekorzystne warunki panujące podczas zimy. Powinno się grabić opadłe, porażone liście, a następnie je spalić. Przy dużym nasileniu objawów powinno się wycinać porażone pędy. Należy również zastosować ochronę chemiczną stosując preparat Topsin M 500 SC .   Szara pleśń (Botrytis cinerea). Na płatkach kwiatowych pojawiają się brązowawe, wodniste plamy, które szybko powiększają swoją powierzchnię. Na porażonych tkankach pojawia się obfity, szary nalot. Dalszy rozwój choroby może doprowadzić do zamarcia całej rośliny. Chore pędy należy wycinać i spalić. Należy unikać zraszania roślin wieczorem gdyż pozostawiając mokre rośliny na noc stwarza się idealne warunki do rozwoju grzyba. Po stwierdzeniu objawów należy rośliny opryskiwać preparatem Topsin M 500 SC .   Czarna plamistość róży (Diplocarpon rosae). Jedna z najgroźniejszych chorób róży. Objawami tej choroby są czarne plamy na liściach. Porażone liście żółkną. Krzew broniąc się wytwarza przed nadejściem jesieni nowe liście, w wyniku, czego krzewy zimą łatwiej przemarzają. Nie powinno się podlewać roślin w pochmurne i deszczowe dni. Trzeba usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Ochronę chemiczną powinno rozpocząć się już w czerwcu stosując preparaty Topsin M 500 SC lub Polyversum WP i Stoper AE

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

  Mszyca różano-szczeciowa (Macrosiphum rosae). Mszyce żerują w koloniach na pąkach kwiatowych i pędach wierzchołkowych. Na wskutek żerowania wzrost roślin jest zahamowany, a pąki kwiatowe zdeformowane. Po pojawieniu się pierwszych mszyc krzewy należy opryskiwać preparatami Mospilan 20 SP, Agricolle Spray i Emulpar 940 EC lub Greenfly Gun AE .   Skoczek różany (Edwarsiana rosae). Wskutek żerowania tego szkodnikia na dolnej stronie liści, górna strona pokrywa się drobnymi, białymi plamkami. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwy głównego, a z czasem całe liście stają się białe i opadają. Po dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady. Na wiosnę trzeba przyciąć pędy i je spalić.   Nimułka różana (Blennocampa phyllocolpa). Ta błonkówka występuje na różach rosnących na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Podczas składania jaj, samica nakłuwa liść. W wyniku nakłucia, liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego brzegami do dołu. Wewnątrz żeruje jedna lub dwie larwy, które zeskrobują tkanki z dolnej strony liścia. Uszkodzone liście mają kolor pomarańczowy, zasychają i opadają. Po zauważeniu pierwszych zwiniętych liści, należy je zbierać i palić. 

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!