Orzech włoski

orzech

Orzech włoski

Orzech włoski (Juglans regia) to drzewo liściaste z rodziny orzechowatych. Drzewo to przede wszystkim owoc czyli orzech zawierający dość duże ilości soli mineralnych oraz witamin (z grupy witamin E oraz B) a także zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany. Roślina zaczyna owocowanie między 12 a 15 rokiem życia i trwa ten powtarzalny proces ponad 500 lat. Oprócz typowego wykorzystania orzecha włoskiego jako dostarczyciela smacznych owoców roślina ta to też ważny element wystroju naszych przydomowych ogrodów, działek oraz ogrodów ozdobnych. W zależności od warunków środowiskowych oraz w zależności od kompozycji i zmieszania orzech włoski dorasta do wysokości 35 metrów a pień jego osiąga średnicę do 2 metrów. Bardzo ciekawym komponentem rośliny są liście złożone naprzeciwlegle, nieparzystopierzaste niekiedy dochodzące do 45 cm długości. Liście rozwijają się stosunkowo późno, na przełomie kwietnia i maja, razem z kwiatami. Botanicznie owoc to nibypestkowiec z zewnętrzną warstwą owocni, mięsistą zieloną okrywą, odpadającą jesienią. Jadalna część owocu to jądro o kształcie owalnym powszechnie nazywane są orzechem.

Stanowisko

stanowisko icon

Orzech włoski jest typowym gatunkiem światłolubnym wymagającym stanowisk przewiewnych i bardzo dobrze naświetlonych i ciepłych. Wymaga gleb żyznych, ciepłych oraz głębokich ze względu na głęboko korzeniący się system korzeniowy rośliny. Biorąc pod uwagę rozbudowany system korzeniowy należy pamiętać, iż stanowisko nie powinno być z wysokim poziomem wód gruntowych. Aby uniknąć zastoisk wody gleba powinna być przepuszczalna a odczyn gleby zbliżony do obojętnego.

Wymagania

wymagania icon

Wysokie wymagania orzecha co do warunków cieplnych biorą się min. ze względu na słabą odporność na niskie temperatury. Szczególnie orzech włoski jest wrażliwy na przymrozki majowe, które niszczą kwiaty i ograniczają znacznie plonowanie owoców. Przez cały sezon wegetacyjny roślina wymaga systematycznego nawożenia podobnie jak drzewa pestkowe. Co do zapotrzebowania w wodę orzech jest wymagający szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu owoców, jednak nie toleruje zbyt dużego uwodnienia gleby w obrębie systemu korzeniowego. Na orzechu włoskim nie występuje zbyt wiele szkodników oraz patogenów, jednak należy ochronie roślin poświecić uwagę aby nie dopuścić do zbyt dużych uszkodzeń i ubytków w plonie orzechów. Podczas pielęgnacji drzew wymagane są tylko cięcia sanitarne. Usuwamy pędy oraz konary nadłamane i usychające.

Powiązane problemy    
drążące pędy, antraknoza    

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!