Wiosna zaczyna się jesienią - kiedy sadzić kwiaty cebulowe

Kwiaty cebulowe sadzi się od sierpnia do października. Terminy nie są takie same. Cebulki i bulwy muszą mieć czas, by ukorzenić się przed zimą.

Wiosna zaczyna się jesienią - kiedy sadzić kwiaty cebulowe

! Terminów sadzenia kwiatów cebulowych oraz bulwiastych warto przestrzegać z prostego powodu. Muszą ukorzenić się przed zimą. Dzięki temu lepiej zimują i kwitną wiosną, a także dobrze się rozmnażają.

Terminy sadzenia kwiatów cebulowych i bulwiastych:

Cebulica syberyjska

Kiedy sadzić: druga połowa września

Stanowisko: słoneczne lub półcień

Ziemia: przeciętna

Informacja Cebulice syberyjskie są wyjątkowo mało wymagające. Świetnie znoszą mróz. Warto je mieć zwłaszcza na skalniakach. W ogrodach można spotkać cebulice Tubergena oraz cebulice syberyjskie. Kwitną na przełomie marca i kwietnia. To niskie rośliny dorastające do około 20 cm. Kwiaty są zwykle niebieskie, rzadziej białe lub różowe. Cebulice wystarczy posadzić raz w ogrodzie, by zostały w nim na stałe. Nie potrzebują nawet przesadzania. Już po kilku latach tworzą okazałe kępy. Nadają się do sadzenia na skalniakach, rabatach, pod liściastymi krzewami i drzewami.

Czosnek ozdobny

Kiedy sadzić: od połowy września do połowy października

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: żyzna

Informacja W ogrodach uprawia się rozmaite czosnki ozdobne. Różnią się m.in. wysokością. Wszystkie sadzi się w tym samym terminie. Czosnki ozdobne kwitną od maja do lipca. Najczęściej ich kwiaty są białe, fioletowe, żółte. Niskie czosnki ozdobne, np. czosnek karatowski i czosnek złocisty, polecane są np. na skalniaki oraz jako obwódki. Gatunki średniej wysokości, takie jak czosnek ametystowy czy czosnek Krzysztofa, są świetne na rabaty kwiatowe, do sadzenia między bylinami kwitnącymi latem oraz niskimi krzewami ozdobnymi. Wśród czosnków są też giganty, które dorastają do 100 cm i więcej, jak czosnek olbrzymi i czosnek turkiestański. Są znakomite do tworzenia grup ogrodowych, np. między ozdobnymi trawami, a także na kwiat cięty. Czosnki ozdobne przesadza się co 2-3 lata.

Hiacynt

Kiedy sadzić: druga połowa września

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: żyzna

Informacja Hiacynty są nie tylko piękne, ale też wspaniale, mocno pachną. To świetny kwiat na rabaty i skalniaki. Kwitną na przełomie kwietnia i maja w różnych kolorach, m.in. białym, czerwonym, niebieskim, różowym. Mają około 30 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej rosną oraz kwitną, jeśli są ściółkowane, zwłaszcza takimi materiałami jak kora, zrębki, kompost. Hiacynty nadają się także do pędzenia w doniczkach oraz na kwiat cięty. Najlepiej przesadzać je co roku. Jeżeli ziemia jest żyzna, a stanowisko słoneczne, hiacynty można przesadzać rzadziej: co 2-4 lata.

hiacynt sadzenie

Iksjolirion

Kiedy sadzić: przełom września i października

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: przeciętna

Informacja Iksjoliriony polecane na rabaty w stylu naturalnym oraz skalniaki. Lubią rosnąć np. wśród ozdobnych traw. Kwiaty iksjolirionów są niebieskie. Rośliny dorastają do 50 cm wysokości. Najlepiej prezentują się w większych grupach. Mają małe wymagania. To kwiaty cebulowe odporne na bardzo duże mrozy i niewybredne co do ziemi. Iksjoliriony może zniszczyć nadmiar wilgoci. Preferują stanowiska suche, których nie podlewa się latem. To kwiaty stepowe, przystosowane do trudnych warunków i braku wody. Nie potrzebują przesadzania. Rozrastają się wolno.

Irysy angielskie, holenderskie i żyłkowane

Kiedy sadzić: przełom września i października

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: żyzna

Informacja Irysy warto sadzić blisko ścieżek, aby można je było podziwiać z bliska. Pięknie prezentują się także na skalniakach. Irys angielski, irys holenderski oraz irys żyłkowany należą do gatunków cebulowych. Ich kwiaty są m.in. białe, fioletowe, niebieskie, żółte. Pełnia kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. Irysy cebulowe są bardziej wymagające niż bardziej popularne w Polsce - irysy kłączowe. Ich wysokość to 20-60 cm. Nadają się także do pędzenia oraz na ikebany i bukiety.

Krokus

Kiedy sadzić: pierwsza połowa sierpnia (krokusy kwitnące jesienią) albo wrzesień i pierwsze dni października (krokusy kwitnące wiosną)

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: żyzna

Informacja Krokusy kwitnące wiosną są popularniejsze niż kwitnące jesienią. Nadają się do sadzenia na rabatach, skalniakach oraz trawnikach. Krokusy zakwitające wiosną to m.in. krokus wiosenny oraz krokus żółtokwiatowy. Kwitną na przełomie marca i kwietnia. Mniej popularne są krokusy jesienne, które kwitną we wrześniu i październiku. Należy do nich krokus uprawny, z którego znamion wytwarzany jest szafran, jedna z najdroższych przypraw świata. Krokusy dorastają do około 10 cm wysokości. Szybko tworzą kwiatowe poduszki. Kwiaty są najczęściej białe, fioletowe, niebieskie, żółte. Lubią być ściółkowane, np. korą. Krokusy rosnące na skalniakach oraz rabatach warto przesadzać co 3-4 lata. Przesadzanie krokusów na trawnikach nie jest konieczne. Trzeba tylko pamiętać, aby zbyt wcześnie nie kosić trawnika z krokusami. Po przekwitnięciu bowiem liście krokusów nadal są zielone. Pomagają gromadzić substancje pokarmowe w bulwocebulach. Dzięki temu krokusy co roku bujnie kwitną na trawnikach. Pierwsze koszenie trawnika wykonuje się zwykle 1,5 miesiąca po przekwitnięciu krokusów.  

Narcyz

Kiedy sadzić: sierpień oraz pierwsze dni września

Stanowisko: słoneczne lub delikatny półcień

Ziemia: przeciętna albo żyzna

Informacja Na rabatach kwiatowych narcyzy lubią towarzystwo np. tulipanów. Można je sadzić także pod wysokimi krzewami liściastymi.  Kwiaty narcyzów są najczęściej białe i żółte. Różnią się wielkością, kształtami płatków i przykoronków. Wiele odmian pięknie pachnie. Nadają się na rabaty kwiatowe, bukiety oraz do pędzenia w donicach. Najniższe odmiany narcyzów dorastają do około 30 cm, najwyższe mają nawet 70 cm wysokości. Pełnia kwitnienia narcyzów to kwiecień i początek maja. Cebulki narcyzów najlepiej zimują pod ściółką, np. z kory, zrębków, szyszek. Bez niej mogą czasem przemarzać. Narcyzy warto przesadzać co roku. Jednak, jeśli mają dobre warunki, przesadzanie można wykonać co 4-5 lat.

narcyz sadzenie

Puszkinia

Kiedy sadzić: wrzesień

Stanowisko: słoneczne lub półcień

Ziemia: przeciętna albo żyzna

Informacja Lubi rosnąć obok i pod krzewami. Polecana jest na rabaty kwiatowe oraz skalniaki. Po kilku latach tworzy okazałe, kwitnące kępy. Puszkinie zakwitają na przełomie marca i kwietnia. Ich kwiaty są w odcieniach kolorów białego i niebieskiego. To niewymagające, łatwe w uprawie rośliny. Osiągają do 30 cm wysokości. Lubią towarzystwo np. szafirków. Puszkinie bardzo szybko tworzą bujne, obficie kwitnące kępy. Nie potrzebują częstego przesadzania. Z reguły przesadza się je co 5 lat albo rzadziej.

Rannik zimowy

Kiedy sadzić: druga połowa września

Stanowisko: słoneczne lub półcień

Ziemia: żyzna

Informacja Ranniki zimowe są świetne do ogrodów w stylu naturalnym. Kwitną w tym samym czasie jak śnieżyczka przebiśnieg. Ranniki zimowe rosną najlepiej pod wysokimi krzewami i drzewami, ale tylko zrzucającymi liście na zimę. Z opadłych liści tworzy się naturalna ściółka, którą ranniki bardzo lubią. Dlatego ze stanowisk, gdzie rosną, opadłych liści najlepiej nie usuwać albo tylko niektóre. Jeśli w ogrodzie nie ma naturalnej ściółki z liści, trzeba ranniki zimowe ściółkować kompostem, najlepiej zrobionym z liści. Kwiaty ranników zimowych są żółte, bardzo widoczne z daleka. Otwierają się, gdy świeci słońce. To niewymagające rośliny. Dorastają do około 15 cm wysokości.

Szachownica

Kiedy sadzić: druga połowa sierpnia oraz początek września

Stanowisko: słoneczne

Ziemia: żyzna

Informacja Najpopularniejsze są szachownica cesarska (znana też jako korona cesarska) i szachownica perska. Obie lubią rosnąć np. obok tulipanów. Cebulki szachownic mają charakterystyczny, mocny zapach ziół i ziemi. Jest on wyczuwalny w ogrodzie także wiosną, gdy szachownice wypuszczają pędy. Szachownice przesadza się rzadko, zwykle co 5 lat albo rzadziej. Powinny być ściółkowane, np. korą. Wtedy zimują lepiej, a wiosną wydają dorodne kwiaty. Szachownice zwykle osiągają 60-80 cm wysokości. W dobrych warunkach mogą mierzyć nawet ponad metr. Kwietną w kwietniu i maju.

Szafirek

Kiedy sadzić: druga połowa września i pierwsza połowa października

Stanowisko: słoneczne lub półcień 

Ziemia: żyzna

Informacja Szafirki nie potrzebują częstego przesadzania. Już po kilku latach tworzą piękne, kwitnące kępy. W ogrodach uprawia się kilka gatunków szafirków. Najpopularniejsze to szafirek armeński i szafirek drobnokwiatowy, które mają kwiaty niebieskie albo białe lub różowe. Bardzo ciekawym gatunkiem jest szafirek macrocarpum, kwitnący na żółto. Szafirki są mało wymagające. Dorastają do 20 cm wysokości. Kwitną na przełomie kwietnia oraz maja. Warto je sadzić zwłaszcza na skalniakach. Nadają się też na niskie rabaty kwiatowe oraz obwódki.  

Śnieżyca

Kiedy sadzić: druga polowa września

Stanowisko: słoneczne i półcień

Ziemia: żyzna

Informacja W ogrodach uprawiane są śnieżyca wiosenna oraz śnieżyca letnia. Z wyglądu przypominają ogromne przebiśniegi. Śnieżyce kwitną od kwietnia do czerwca, wcześniej śnieżyca wiosenna, a później śnieżyca letnia. Zwykle dorastają do 30-50 cm wysokości. Bardzo dobrze rosną w ogrodach, w których nie grabi się wszystkich jesiennych liści. Można je sadzić między bylinami, np. piwoniami, oraz niskimi krzewami liściastymi. Nie potrzebują częstego przesadzania. Stanowisko zmienia się śnieżycom co 10 lat lub rzadziej.

Śnieżyczka przebiśnieg

Kiedy sadzić: wrzesień

Stanowisko: słoneczne lub półcień

Ziemia: żyzna

Informacja Przebiśniegi najlepiej rosną w ogrodach, w których nie grabi się wszystkich jesiennych liści. Uwielbiają taką ściółkę! Kwiaty przebiśniegów są drobne, białe, z zielonymi plamkami. Różnią się m.in. kształtami płatków. Pojawiają się od stycznia do marca, w zależności od pogody. Śnieżyczka przebiśnieg dorasta do 20 cm wysokości. Polecana jest na skalniaki, do sadzenia pod liściastymi drzewami i krzewami, niskie rabaty kwiatowe. Nie wymaga częstego przesadzania. Na tym samym stanowisku może rosnąć nawet 10 lat lub dłużej.

Tulipan

Kiedy sadzić: wrzesień oraz październik

Stanowisko: słoneczne lub delikatny półcień

Ziemia: żyzna

Informacja Tulipany to najpopularniejsze kwiaty na wiosennych rabatach. Niektóre mają po kilka kwiatów na jednej łodydze. Nie wszystkie trzeba wykopywać co roku.  Tulipany różnią się m.in. wysokością. Najniższe osiągają około 20 cm, a najwyższe ponad 60 cm. Dlatego planując rabatę z tulipanami warto sprawdzić, jaką wysokość będą miały wybrane odmiany. Tulipany mają także bogatą paletę kolorów: od białych, poprzez żółte, czerwone, fioletowe i różowe, po prawie czarne. Są nawet tulipany zielone. Wiele tulipanów pięknie pachnie. Kwitnienie tulipanów zaczyna się w marcu, a kończy w maju. Tulipany są świetne na rabaty, skalniaki, bukiety. Można je sadzić w towarzystwie innych kwiatów cebulowych, jak hiacynty, narcyzy czy szachownice. Nadają się również do pędzenia. Tulipany wysokie przesadza się nie rzadziej niż co 3-4 lata, zaś niskie znane jako tulipany botaniczne co 6-7 lat, a nawet później.  

tulipany kiedy sadzić

Warto wiedzieć

Na dobry start warto cebulkom i bulwom wiosennych kwiatów dać dobrej ziemi. Wsypuje się ją do dołków przed sadzeniem.

To mogą być kompost albo gotowe, żyzne podłoże, np. Ziemia Uniwersalna Bio+Humus. Dostarczą składników pokarmowych oraz poprawią strukturę gleby i pobudzą jej życie biologiczne.

 Wiosnę zwiastuje śnieżyczka przebiśnieg i rannik zimowy. Potem kwitną m.in. krokusy, hiacynty, tulipany...

 Przeczytaj także: Jakie rośliny cebulowe rozpoczynają wiosnę 

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!