Pomidory doniczkowe - jak nawozić

Systematycznie nawożone pomidory doniczkowe owocują nie gorzej niż posadzone w ogrodzie. Mają duże wymagania pokarmowe, a pojemność donicy jest mała. Trzeba je często zasilać.

Pomidory doniczkowe - jak nawozić

1. Jakich składników pokarmowych potrzebują pomidory w donicach?

Pomidory bardzo dobrze rosną w pojemnikach, ale jeśli są systematycznie nawożone przez cały sezon. Pojemność ziemi w donicy jest bowiem bardzo ograniczona, a potrzeby pokarmowe pomidorów są duże. Dzięki nawożeniu, pomidory doniczkowe owocują nie gorzej niż posadzone w gruncie.

Pomidory doniczkowe potrzebują najwięcej azotu, potasu, fosforu oraz wapnia. W ilościach śladowych niezbędne są dla nich także mikroelementy, jak bor, cynk, miedź.

Azot jest potrzebny pomidorom m.in. do wytworzenia zielonej masy, czyli liści oraz łodyg. Więcej potrzebują go pomidory wysokie, zaś mniej – karłowe. Gdy azotu jest za mało, liście pomidorów stają się jasnozielone i drobne. W efekcie mniej intensywnie zachodzi w nich zjawisko fotosyntezy (samoodżywiania), dzięki któremu rośliny wytwarzają z wody i dwutlenku węgla – przy udziale światła – cukier oraz tlen. Gdy pomidory mają za mało azotu, ich wygląd jest rachityczny, a owoców jest mało.

Wystarczająca ilość potasu sprawa, że owoce prawidłowo się wykształcają oraz wybarwiają. Pomidory, którym nie brakuje potasu, bardziej są także odporne na przesuszenie. Dzięki fosforowi łodygi są sztywne, korzenie – mocne, a owoce – wyrośnięte, kształtne i z większą ilością witamin. Fosfor jest potrzebny również m.in. do obfitego kwitnienia. Wapnia pomidory potrzebują do budowy ścian komórkowych wszystkich organów, w tym owoców.

W nawożeniu pomidorów doniczkowych bardzo ważne jest, by nie przenawozić ich jednym składnikiem, zwłaszcza azotem. Nadmiar tego pierwiastka sprawia, że pomidory rosną bujnie, mają liczne i duże liście, ale słabo kwitną. Zawiązują mniej owoców, które później zaczynają dojrzewać i są mniej smaczne. Dlatego najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych do pomidorów. Ich skład jest opracowany specjalnie pod ich potrzeby. 

Przeczytaj także: Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych?

Pomidory doniczkowe - jak nawozić

2. W jakiej ziemi sadzić pomidory doniczkowe?

Żyzna ziemia to podstawa w uprawie pomidorów w donicach. Im lepiej zostanie przygotowana, tym dorodniejsze urosną. Znajdujące się w niej składniki pokarmowe nie wystarczają na cały sezon, ale zapewnią dobry start. Bardzo ważne jest, by w podłożu była próchnica. Dzięki niej pomidory zdecydowanie lepiej przyswajają składniki pokarmowe z nawozów i bardziej są odporne na brak wody. 

Do uprawy pomidorów w donicach doskonały jest kompost. Jednak jeśli mieszka się w bloku i nie ma działki, trudno go zdobyć. Zastąpić go można gotowymi podłożami, jak Ziemia do pomidorów i warzyw, która jest zbilansowaną mieszanką torfu wysokiego, torfu niskiego, węgla brunatnego, przekompostowanej kory oraz biohumusu (wytwarzanego przez dżdżownice).

Dodatkowo takie podłoże – przed posadzeniem pomidorów - warto wzbogacić granulowanymi nawozami naturalnego pochodzenia (garść na 10 litrów ziemi), jak Nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół (100% masy roślinnej) lub Obornik bydlęcy granulowany. Mają one postać granulek: suchych, bez uciążliwego zapachu, łatwych do przechowywania. Po wymieszaniu z ziemią chłoną wodę i się rozpadają, wolno uwalniając znajdujące się w nich składniki pokarmowe. Ich ogromną zaletą jest bardzo duża zawartość masy organicznej, która stopniowo zamienia się w podłożu w próchnicę.

Korzenie pomidorów tak przygotowane podłoże przerastają co do centymetra, maksymalnie wykorzystując znajdujące się w nim składniki odżywcze. Po sezonie, gdy jesienią z doniczki wyjmie się bryłę korzeniową, nie ma śladu po granulkach nawozu.

Przeczytaj także: W jaki sposób uprawiać i pielęgnować pomidory?

Pomidory doniczkowe - jak nawozić

3. Jakie nawozy są najlepsze do pomidorów doniczkowych?

Do zasilania pomidorów w donicach najlepiej używać nawozów, których skład opracowany jest pod potrzeby tych warzyw. Zawierają wszystkie składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach, tak jak potrzebują pomidory. Wyjątkiem jest Nawóz z pokrzywy, który nadaje się do rozmaitych warzyw, w tym pomidorów, a także ziół i innych roślin. Warto go zastosować przynajmniej raz na początku uprawy. Nie tylko dostarcza składników pokarmowych, ale też wzmacnia odporność pomidorów na choroby oraz szkodniki.

Do wyboru są nawozy do pomidorów  w płynie, kryształkach i granulkach, a także organiczne i mineralne. Preparaty naturalne w granulkach, jak Nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół, warto stosować zwłaszcza na początku uprawy pomidorów w donicach. To m.in. doskonały dodatek wzbogacający podłoże przed posadzeniem roślin. Nawozem granulowanym do pomidorów i ogórków z mikroskładnikami posypywać też można powierzchnię ziemi przez cały sezon wegetacyjny.

Gdy pomidory się rozrastają, ich bryła korzeniowa staje się coraz bardziej zbita w donicy. Wtedy wygodnie jest zasilać pomidory w trakcie podlewania. Odmierzone dawki nawozu w płynie lub kryształkach dodaje się do wody w konewce. Polecane są np. Nawóz ekologiczny płynny do pomidorów i ogórków, Nawóz w płynie Aromatyczne Owoce do pomidorów, Nawóz rozpuszczalny Smaczne Owoce do pomidorów. Następnie roztworem podlewa się pomidory.

Przeczytaj także: Nawozy organiczne do warzyw – granulowane czy w płynie

Pomidory doniczkowe - jak nawozić

4. Kiedy nawozić pomidory w donicach?

Pomidory w donicach rosną bardzo szybko i mają duże potrzeby pokarmowe. Same owoce na jednym krzaku mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Dlatego składniki pokarmowe znajdujące się w ziemi, nawet jeśli była żyzna, szybko się wyczerpują. Trzeba je systematyczne uzupełniać w postaci nawozów. Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniach.

Pierwsze nawożenie wykonuje się 2 tygodnie po posadzeniu rozsady w docelowych donicach, zaś kolejne - co tydzień. Nie trzeba o tym pamiętać tylko wtedy, gdy zastosuje się nawozy o długim działaniu.

Do 4 tygodni zaś działa odżywka w postaci ampułki VEGE ENERGY do ziół i warzyw. Jej końcówkę wbija się w ziemię w doniczce. W składzie preparatu jest aktywator metaboliczny, który powoduje, że substancje pokarmowe łatwiej i szybciej przyswajane są przez rośliny. Stosowanie odżywki o długim działaniu jest szczególnie wygodne np. gdy donica z pomidorem jest wysoko zawieszona i trudno do niej sięgać. Sprawdza się też, jeśli zapomina się o nawożeniu co tydzień, brakuje na to czasu albo jeśli na balkonie rośnie tylko jeden lub kilka sztuk pomidorów.

Pomidory doniczkowe - jak nawozić

5. Gdzie uprawiać pomidory w donicach?

Pomidory w donicach uprawiać można na słonecznych balkonach i tarasach, a także na działkach i w ogrodach, jako elementy mobilne. Odmiany o przewieszających się pędach, np. typu koktajlowego, wspaniale wyglądają w wiszących donicach oraz skrzynkach na balustradach. Wysokie odmiany nadają się na zielone parawany. Ich długie pędy można również rozpinać na podporach, jak pnącza. Gdy balkon jest mały, warto wybierać odmiany karłowe, które dorastają do 50-100 cm wysokości. Doniczki z nimi można ustawiać na stolikach, kwietnikach czy półkach ściennych.

Pomidory w pojemnikach można uprawiać z ziołami, np. bazylią i ogórecznikiem. Ich miododajne kwiaty zwabiają trzmiele i pszczoły, które przy okazji zapylają pomidory. Do zasilania takich mieszanych kompozycji sprawdzi się Nawóz z mączką bazaltową do pomidorów i ogórków.

Pomidorów nie należy uprawiać w mieszkaniu, np. na parapecie w kuchni. Rosną dość dobrze, ale zwykle nie owocują. W pomieszczeniach, nawet jeśli są słoneczne, brakuje im bowiem naturalnego światła.

Jakie odmiany pomidorów wybrać do posadzenia w donicach? Nadają się wszystkie, ale łatwiejsze w uprawie są pomidory o drobnych owocach: koktajlowe, czereśniowe, porzeczkowe. Do wyboru jest mnóstwo odmian wysokich i niskich, a także o pędach przewieszających się, z owocami w różnych kolorach.

Przeczytaj także: Warzywa na balkonie – co uprawiać oraz Co to są ogrody mobilne

Odmiany pomidorów koktajlowych do uprawy doniczkowej

  • Aranca - wysoki (ok. 200 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Aztek – karłowy (ok. 50 cm); owoce żółte, okrągłe
  • Black Cherry – wysoki (ok. 200 cm); owoce wiśniowe, okrągłe
  • Bajaja – karłowy (ok. 60 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Dolcetto - wysoki (ok. 200 cm); owoce czerwone, owalne
  • Gardener`s Delight – wysoki (ok. 200 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Limetto - wysoki (ok. 250 cm); owoce limonkowe, okrągłe
  • Malinowy Kapturek – wysoki (ok. 200 cm); owoce malinowe, prawie okrągłe
  • Malinowy Smaczek – wysoki (ok. 200 cm); owoce malinowe, owalne
  • Nugget - wysoki (ok. 200 cm); owoce żółte, owalne
  • Philovita - wysoki (ok. 200 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Picolino - wysoki (ok. 180 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Pokusa – wysoki (ok. 200 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Siderno - karłowy (ok. 80 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Tiny Tim – karłowy (ok. 50 cm); owoce czerwone, okrągłe
  • Tumbling Tom Red - przewieszający się (ok. 30 cm, ma zwisające pędy); owoce czerwone, okrągłe
  • Tumbling Tom Yellow - przewieszający się (ok. 30 cm, ma zwisające pędy); owoce żółte, okrągłe
  • Yellowpear – wysoki (ok. 200 cm); owoce żółte, w kształcie gruszek
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!