Melisa lekarska

Melisa.jpg

Melisa lekarska

MELISA LEKARSKA (Melissa officinalis) – to bylina, która osiąga wysokość do 60 cm. Jej łodyga jest wyniesiona, w kolorze zielonym z odcieniem fioletu. Liście wydzielają silny aromat zbliżony do zapachu cytryny. Kwitnie od czerwca do września. Jasnożółte kwiaty są silnie miododajne. Cenione są właściwości lecznicze melisy. Roślina ta znajduje też zastosowanie w kuchni jako roślina przyprawowa, zaś w ogrodzie może towarzyszyć warzywom, poprawiając ich wzrost lub pełnić funkcje ozdobne na rabacie.

Stanowisko

stanowisko icon

Melisa najlepiej rośnie na glebach średnio żyznych, piaszczysto-gliniastych, wilgotnych i zasadowych. Rośliny najlepiej udają się na stanowisku słonecznym. Podczas sadzenia roślin należy pamiętać, że melisa silnie rozrasta się i wymaga nieco więcej przestrzeni. Można ją ograniczyć poprzez sadzenie roślin np. w wiadrze bez dna.

Wymagania

wymagania icon

Rozmnażanie:
Melisę rozmnaża się z nasion wysiewanych do doniczek wczesną wiosną lub wegetatywnie za pomocą sadzonek zielnych. Sadzonki umieszcza się je na głębokości 5-8 cm, co 10-12 cm, rozstaw rzędów 30-40 cm.

Przycinanie:
Wiosną zaleca się dokonanie sanitarnego przycięcia roślin. Dzięki temu wypuszczą nowe, silne i zdrowe pędy, które dostarczą znaczną ilość materiału zielarskiego.

Zbiór:
Melisę można zbierać na bieżąco przez cały sezon. Zbiory rozpoczynamy zwykle w czerwcu i kontynuujemy aż do września. Zwykle ścina się młode pędy, ewentualnie obrywa same liście.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę. Skuteczny preparat to Evasiol.

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Po zauważeniu pierwszych objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!