Melisa lekarska

Melisa.jpg

Melisa lekarska

MELISA LEKARSKA (Melissa officinalis) – to bylina, która osiąga wysokość 60 cm. Jej łodyga jest wyniesiona, w kolorze zielonym z odcieniem fioletu. Liście wydzielają silny aromat zbliżony do zapachu cytryny. Kwitnie od czerwca do września. Jasnożółte kwiaty są silnie miododajne. Wysiew nasion na rozsadę: III, na głębokość 0,5 cm. Wysiew nasion do gruntu: X, XI. Sadzenie rozsady do gruntu: V, w odległości 45-60 cm od siebie. Rozmnażanie : także przez podział korzeni, wiosną lub jesienią. Zbiór: liście na bieżąco, gdy roślina bujnie rośnie. Zabezpieczać przed zimnem.

Stanowisko

stanowisko icon

Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na glebach wilgotnych oraz zasobnych w wapń.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę. Skuteczny preparat to Evasiol lub Topsin M 500SC.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!