Lewkonia letnia

Lewkonia+letnia.jpg

Lewkonia letnia

LEWKONIA LETNIA (Matthiola incana) - miejscem naturalnego występowania tego gatunku są kraje śródziemnomorskie i Wyspy Kanaryjskie. Rośliny mają wysokość do 1 m i mniej lub bardziej rozgałęzione łodygi. Liście są podłużne eliptyczne, pokryte szarym kutnerem. Kwiaty pachnące, zebrane w okazałe grona na szczycie pędów, mają barwę czerwono fioletową. Kwitnienie trwa od czerwca do września. Owocem jest łuszczyna. Najważniejsze różnice między odmianami to: rozkrzewienie roślin, wypełnienie i barwa kwiatów oraz długość okresu uprawy. Znaczenie w ogrodnictwie mają tylko lewkonie nazywane letnimi, o krótkim 4-5 miesięcznym okresie uprawy i pełnych kwiatach o szerokiej skali barw – od białej aż do fioletowej. W ogrodach najczęściej sadzi się lewkonie wielopędowe, o wysokości 40-60 cm, należące do grupy Drezdeńska i Bronowicka. Polskiej hodowli jest grupa Bronowicka. Niezależnie od grupy większość odmian ma kwiaty pełne, jednak cecha ta jest u lewkonii niestabilna i następuje stałe rozszczepianie na rośliny o kwiatach pełnych i pojedynczych. Liście roślin pełnokwiatowych w pierwszym okresie rozwoju mają barwę jasnozieloną i są nieco szersze niż u roślin, które wydadzą kwiaty pojedyncze. Ten „wskaźnik pełności” umożliwia dokonanie selekcji już podczas produkcji rozsady. Aby różnica barwy liści wyraźnie się ujawniła, należy po skiełkowaniu nasion obniżyć temperaturę w szklarni do 6-8C i stworzyć warunki dnia krótkiego, dziewięciogodzinnego. Lewkonie wielopędowe są cennymi roślinami kwietnikowymi, ładnie wyglądają także sadzone w grupach na trawniku. Odmiany jednopędowe wysokie uprawia się na kwiat cięty, a niskie w pojemnikach. Rośliny przeznaczone do wazonów wyrywa się z korzeniami, gdy 8-10 kwiatów w gronie jest rozwiniętych. Całe rośliny wstawia się na kilka godzin do wody, a następnie odcina korzenie i pędy układa w wazonach. Kwiaty zachowują świeżość przez 7-10 dni.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny dobrze rosną na glebach gliniastych, wapiennych i żyznych. Nie należy ich sadzić bezpośrednio po oborniku i roślinach kapustnych. Wymagają stanowisk słonecznych, ale podczas suchej pogody konieczne jest regularne nawadnianie.

Wymagania

wymagania icon

Rozsadę lewkonii produkuje się pod osłonami, z siewu w drugiej połowie marca. Siewki pikuje się do palet wielodoniczkowych, a na miejsce stałe sadzi rośliny na początku maja. Dla odmian wielopędowych zaleca się rozstawę 30 x 30 cm, a dla jednopędowych – 12 x 15 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!