Mączniak prawdziwy truskawki

truskawka plamistosci maczniak prawdziwy
choroba icon

 Mączniak prawdziwy truskawki (Spharotheca macularis ) – choroba liści i owoców truskawki. Opis: Jednym z najcięższych schorzeń, jakie dotykają liście oraz owoce truskawki, jest mączniak prawdziwy truskawki wywołany przez grzyb Oidium fragariae  w stadium koloidalnym. Patogen w postaci grzybni zimuje na zielonych liściach i rozwija się bardzo intensywnie przy ciepłej i suchej, bezdeszczowej pogodzie (temperatura 15-27°C), a infekcje pojawiają się przy wysokiej wilgotność (nocne i poranne rosy) we wewnątrz krzaków truskawki.

Objawy

objawy icon

Pierwsze niepokojące oznaki można zaobserwować już od połowy maja. Przybierają wówczas postać białoszarego, mączystego nalotu ma spodniej stronie blaszki. Zainfekowane liście zaczynają się podwijać łódkowato ku górze eksponując miejsce zarażenia. W kolejnej fazie rozwoju choroby powierzchnia liści pokrywa się czerwonobrunatnymi plamami, które mogą zająć obszar całej blaszki, a tym samym przyczynić się do jej obumarcia, wykruszenia i ograniczenia fotosyntezy. Mączniak prawdziwy może dotknąć również owoce rośliny, które zaczynają usychać, zaś zawiązki owoców ulegają deformacji i w ostateczności brunatnieją oraz zamierają. Choroba prowadzi do znacznego ograniczenia powierzchni asymilacji, co powoduje zmniejszenie wzrostu i odporności roślin.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Profilaktyka w przypadku  Mączniaka prawdziwego przybiera często postać zakładanie nowych plantacji z sadzonek zdrowych,pochodzących z kwalifikowanych mateczników. Istotne jest inwestowanie w odmiany odporne i stosowanie w ich otoczeniu obsady roślin, które nie doprowadzą do silnego przegęszczenia. Polecamy nawożenie azotowe dostosowane do bieżących potrzeb roślin. Wykorzystanie środków ochrony chemicznej należy rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów i stosować przez sezon. Proponowane okresy zastosowania środków ochrony roślin przypadają w następujących terminach fenologicznych:         ·Kwitnienie, ·Kwitnienie, ·Po zbiorze. W przypadku odmian wrażliwych zabiegi wykonujemy z częstotliwością 7-10 dni.

  Powiązane rośliny  
  truskawka  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!