Winorośl

winorosl

Winorośl

Przydomowa produkcja wina przeżywa w naszym kraju renesans. Praktycznie w każdym szanującym się ogrodzie przydomowym czy też na działce nie może zabraknąć tego szlachetnego krzewu. Jednak decydując na się na uprawę winorośli pamiętajmy, że wymaga dużo większej uwagi niż inne gatunki krzewów owocowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Winorośl najlepiej się udaje na lekkich skłonach, a szczególnie na nasłonecznionych stokach południowych i południowo-zachodnich. Preferuje gleby zasobne, lekko gliniaste o pH 6,5 – 7. Nie oznacza to jednak, że winorośli nie można uprawiać na glebach słabszych. Winorośl należy nawozić dosyć precyzyjnie specjalnie dobranymi nawozami. Optymalną zawartością składników pokarmowych dla winorośli cechuje się Nawóz granulowany do winorośli . W niektórych rejonach naszego kraju miłośnicy winorośli mogą spotkać się z objawami niedoboru potasu. Na brzegach blaszek liściowych pojawiają się początkowo żółtawo-zielone przebarwienia, które następnie ciemnieją. Liść zwija się ku dołowi i zasycha. Potas powinno dostarczać się już jesienią. W tym celu świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie Nawóz jesienny do ogrodu . 

Wymagania

wymagania icon

Podstawową rzeczą w hobbystycznej uprawie winorośli jest odpowiedni dobór odmiany. Nadają się do tego odmiany wyhodowane w Polsce gdyż są przystosowane do uprawy w naszym klimacie. W zależności od wczesności danej odmiany zaleca się uprawę odmian wczesnych, średniowczesnych i późnych na zachodzie oraz południu kraju, natomiast na północy odmian wczesnych. Planując nasadzenia starajmy się wykorzystywać naturalne osłony np. altankę lub żywopłot aby chronić krzewy przed chłodnymi wiatrami. Gdy stwierdzimy uszkodzenia krzewów spowodowane przymrozkami lub innymi czynnikami stresowymi należy natychmiastowo wykonać zabieg biostymulatorem Superplon K. Kolejnym cennym i pożądanym preparatem, który można stosować w uprawie winorośli jest preparat Agricolle koncentrat i Agricolle spray . Preparaty te wzmacniają odporność rośliny na infekcje powodowane przez grzyby jak i ataki szkodników.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy winorośli (Plasmopara viticola). Najgroźniejsza choroby winorośli. Na blaszce liściowej pojawiają się jasnożółte, bladozielone plamy. Gdy jest wilgotno po dolnej stronie blaszki liściowej pojawia się białawy nalot trzonków z zarodnikami lub zarodniami. Następnie plamy stają się ciemniejsze i wkrótce zasychają. Liście przedwcześnie zasychają i opadają. Zabiegi chemiczne należy wykonywać w fazie pąkowania, kolejny zabieg przed kwitnieniem, a ostatni gdy owoce są wielkości grochu. Do zabiegu wykorzystujemy preparat Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG. Mączniak prawdziwy (Uncinula necator). Objawy tej choroby pojawiają się na liściach oraz na owocach. Na porażonych organach widoczny jest biały, mączysty nalot. Zwalczanie polega na usuwaniu pędów z objawami porażenia, opadłych liści. Nowością jest preparat Omni Protect, który wspomaga wzrost rośliny, a tym samym minimalizuje ryzyko porażenia owoców przez mączniaka. Jest to preparat bezpieczny dla środowiska i konsumentów o czym świadczy zerowy okres karencji (czas, który musi minąć od dnia zastosowania preparatu do zbioru rośliny przeznaczonej do konsumpcji). Szara pleśń (Botrytis cinerea). Objawy szarej pleśni występują na pąkach, kwiatach, a przede wszystkim na owocach. Pąki kwiatowe oraz kwiaty brunatnieją i zamierają. Na skórce porażonych owoców pojawiają się ciemne przebarwienia tkanki, a następnie w tym miejscu widoczny jest szary, pylisty nalot. W nadchodzącym sezonie miłośnicy winorośli będą mogli korzystać z preparatów: Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC oraz Topsin M 500 SC oraz Agricolle. Preparat ten zawiera szczepy grzybów, które w naturalny sposób zabezpieczają owoce winorośli przed szarą pleśnią.  

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Pilśniowiec (szpeciel) winoroślowiec (Eriophyes vitis). Jeden z najczęściej występujących szkodników na winorośli. Należący do roztoczy szkodnik żerując po dolnej stronie blaszki liściowej powodują jej deformacje widoczne po górnej stronie liścia. W miejscu żerowania po dolnej stronie liścia widoczny jest szaro fioletowy meszek. Brak jest zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania tego szkodnika. Biedronka azjatycka (Harmonia oxydiris). Teoretycznie owad ten nie jest szkodnikiem. Jednak na winorośli zarówno larwy jak i owady dorosłe nadgryzają skórkę dojrzewających owoców. W następstwie powoduje to gnicie owoców i całkowitą ich nieprzydatność do celów spożywczych.

Dołącz do newslettera...

a podzielimy się z Tobą sekretami skutecznej pielęgnacji roślin. Dzięki nim z łatwością stworzysz piękny ogród i zadbasz o zdrowie swoich kwiatów!
Porady, ciekawostki, nowości.