Szara pleśń na truskawce

szara plesn
choroba icon

Opis: Przyczyną Szarej pleśni na truskawce jest grzyb Botryotinia fuckeliana  w stadium koloidalnym. Za infekcję pierwotną odpowiadają zarodniki wytwarzane przez grzybnię, która zimuje na martwych częściach chorych roślin. W okresie wegetacji choroba zaczyna atakować rośliny, a szczególnie sprzyjającymi warunkami do jej rozwoju jest wysoka wilgotność i temperatura w granicach 18-25 °C.

Objawy

objawy icon

Schorzenie dotyka wszystkie części roślin, zarówno liście, jak i kwiaty oraz owoce. Symptomami zainfekowania są pojawiające się na zdrowej tkance ośrodki choroby w postaci brązowych plam. Przebarwienia szybko zwiększają swoją powierzchnię, a porażone części rośliny brązowieją i zasychają. Z zainfekowanych kwiatów grzyb często przedostaje się na szypułki, co przyczynia się do obumarcia całkowitego kwiatostanów. W przypadku infekcji owoców w fazie wzrostu dochodzi do zaschnięcia lub gnicia. Dojrzałe owoce dotknięte szarą pleśnią mają początkowo na skórce jasnobrązowe, lekko zapadające się gnilne plamy, które z czasem pokrywają się szarym, puszystym i pylącym nalotem. W przypadku wysokiej wilgotności może dojść również do pojawienia się objawów chorobowych u podstawy ogonków liściowych i szypułek owocowych, znacznie rzadziej widać je na liściach czy łodygach. W ciepłych i wilgotnych latach,  z dużą ilością opadów w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców porażeniu może ulec nawet ponad 50 % truskawek. Do gnicia może dojść wskutek transportowania i krótkiego ich składowania. Szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się infekcji są zagęszczone plantacje, gdzie panują idealne warunki do rozwoju choroby.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

·      początek kwitnienia, kiedy mamy już 10 % rozwiniętych kwiatów, ·      w pełni kwitnienia, ·      przed samymi zbiorami.   Dla zadowalających efektów należy wykonać ok. 5 zabiegów w odstępach co 5-7 dni przy uwzględnieniu tempa rozwoju kwiatów oraz aktualnego przebiegu pogody (deszcz – zmywanie środków).  

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
szara pleśń truskawka  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!