Agrest

agrest uprawy

Agrest

Agrest jest krzewem owocowym pochodzącym najprawdopodobniej z Azji. Należy do rodziny agrestowatych. Znanych jest wiele odmian agrestu najczęściej o owocach zielonych lub czerwonych. Owoce można spożywać na surowo lub przetworzone w postaci dżemu czy też konfitur.

Stanowisko

stanowisko icon

Agrest preferuje glebę bogatą w próchnicę i przepuszczalną. W przypadku gleby mniej zasobnej warto ją zasilić nawozem organicznym, np. kompostem lub obornikiem. Można także zastosować nawóz mineralny. Rośliny sadzimy we wcześniej przygotowaną, odchwaszczoną i przekopaną glebę w miejscu przewiewnym i słonecznym. Agrest preferuje gleby lekko kwaśne, o pH 6,0-6,5. Dobrze znosi mrozy, ale nie jest odporny na suszę. Wymaga wówczas uzupełniania niedoborów wody poprzez jego podlewanie.

Wymagania

wymagania icon

Agrest ma większe wymagania pokarmowe niż porzeczka. Do dobrego wzrostu i rozwoju potrzebuje przede wszystkim żyźniejszego podłoża. Do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne usuwanie złamanych, chorych, uschniętych i starszych pędów agrestu. Ten zabieg fitosanitarny przyczyni się do uzyskania bardziej wartościowych owoców. W przypadku agrestu piennego niezbędne jest przywiązanie go do podpórek. W trakcie uprawy uzupełniamy roślinom niedobory składników mineralnych w glebie stosując nawożenie organiczne lub mineralne i odchwaszczamy miejsce uprawy.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Amerykański mączniak agrestu (Sphaerotheca mors-uvae) – objawy tej choroby można zauważyć na liściach, pędach i owocach. Charakterystycznym objawem jest biały, mączysty nalot, który wraz upływem czasu staje się coraz ciemniejszy i bardziej zbity. Przy silnym porażeniu zahamowany jest wzrost pędów, a liście są zdeformowane. Porażone pędy wycinamy. Jeżeli porażenie jest duże, krzewy opryskujemy po kwitnieniu.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Brzęczak porzeczkowy (Pteronidea ribesii) – larwy tego szkodnika początkowo wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają całe liście. W wyniku żerowania dużej ilości larw rośliny mogą zostać całkowicie pozbawione liści. W efekcie żerowania z rośliny mogą również opaść owoce. Do zwalczania szkodnika należy zastosować preparaty owadobójcze.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!