Czy mączka bazaltowa pomoże pozbyć się ślimaków?

Mączka bazaltowa jest to produkt pochodzenia naturalnego, który powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej. Ta z kolei tworzy się w wyniku zastygnięcia skały wulkanicznej. W swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro- oraz mikroelementów potrzebnych roślinom do życia. Ponadto posiada właściwości, które pozwalają na pozbycie się ślimaków z ogrodu.

Czy mączka bazaltowa pomoże pozbyć się ślimaków?

1. Czy mączka bazaltowa pomoże pozbyć się ślimaków?

Jakie ślimaki pomoże wyeliminować mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa pozwala na ograniczenie występowania wszystkich gatunków ślimaków. Szczególnie wrażliwe na mączkę bazaltową są tzw. ślimaki nagie, które posiadają silnie zmodyfikowaną skorupkę. Najpopularniejsze w tej grupie są przedstawiciele pomrowikowatych.

Jak działa mączka bazaltowa na ślimaki?

Eliminacja ślimaków z wykorzystaniem mączki bazaltowej polega na obsypaniu dookoła grządek lub pojedynczych roślin, w taki sposób aby stworzyć barierę utrudniającą przejście.  Ślimaki taką barierę omijają, gdyż pylista mączka oblepia ich ciała i utrudnia im poruszanie się. Nie bez znaczenia jest też zawartość miedzi w mączce bazaltowej, czyli składnika od którego ślimaki trzymają się z daleka. Tworzenie barier z miedzianej taśmy jest znanym ekologicznym sposobem przeciwko ślimakom.

ślimak

Ile mączki potrzeba do obsypania grządek przeciwko ślimakom?

W okresie intensywnego żerowania ślimaków zaleca się obsypanie grządek w celu stworzenia zapory utrudniającej przejście. Z 1kg mączki uzyskamy zwykle 3-4m ochronnej bariery. Zabiegi zaleca się powtarzać  po intensywnych opadach deszczu. Ta metoda zwalczania ślimaków jest bardzo ekologiczna, a preparat jest nietoksyczny.

O jakiej porze dnia najlepiej stosować mączkę?

Obsypywanie grządek mączką najlepiej wykonać w ciągu ciepłego i suchego dnia. Dzięki temu mączka nie ulegnie rozpuszczeniu co sprawi, że preparat będzie efektywny przez dłuższy czas. Należy natomiast unikać dni wietrznych oraz opadów deszczu, które szybko zmyją mączkę.

O czym warto pamiętać podczas tworzenia bariery przeciw ślimakom?

Należy pamiętać, że metoda ta nie jest skuteczna w okresie intensywnych opadów deszczu. Jednak częste zjawiska atmosferyczne sprawią, że składniki mączki przenikną do gleby, zasilą ją w cenne minerały, które następnie zostaną wykorzystane przez rośliny jako pełnowartościowy pokarm mikroelementowy.

ślimak
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!