Z artykułu dowiesz się:
1. Mikrokoniczyna w trawniku.
Co to jest mikrokoniczyna?
Mikrokoniczyna to jedna z form koniczyny białej o miniaturowym pokroju (Trifolium repens var. Pirouette). Coraz częściej stanowi uzupełnienie bądź alternatywę dla tradycyjnego trawnika. Mikrokoniczyna osiąga nieznaczne rozmiary. Zwykle jej wysokość mieści się w przedziale od 3 do 8cm co sprawia, że doskonale wkomponuje się w każdy trawnik.
Czy mikrokoniczyna ma duże wymagania?
Mikrokoniczyna należy do roślin o niewielkich wymaganiach siedliskowych. Udaje się na wszystkich typach gleb. Warto zaznaczyć iż roślina ta szybko wzrasta oraz jest bardzo odporna na wydeptywanie.
Na czym polega symbioza trawnika z mikrokoniczyną?
Dzięki symbiozie koniczyny z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii azot atmosferyczny zostaje przekształcony do form przyswajalnych przez trawę. Dzięki codziennemu dokarmianiu trawnika staje się on samowystarczalny i nie wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowego wzrostu. Fosfor i potas jest przyswajany z otoczenia.
Jakie ilości azotu może wprowadzić do gleby mikrokoniczyna?
Uprawa mikrobiologiczna jest zgodna z zrównoważonym rozwojem, zero śladu węglowego. Zasoby azotu naturalnego w powietrzu są praktycznie nieograniczone. Należy pamiętać, iż jego zawartość w powietrzu wynosi aż 78%. Koniczyna w ciągu roku może przetworzyć azot organiczny (N2) do formy amonowej (N-NH4) w ilości do 16kg/1000m2. Jest to równoznaczne z zastosowaniem około 100kg na 1000m2 trawnika dobrego nawozu (4 nawożenia po 25kg).
Jakie zastosowanie ma trawa z mikrokoniczyną?
Trawa z mikrokoniczyną posiada uniwersalne zastosowanie. Potrafi przyozdobić każdy przydomowy ogród, działkę letniskową, plac zabaw czy tereny miejskie. Doskonale nadaje się także na boiska oraz pola golfowe. Stanowi on sprawdzoną alternatywę dla tradycyjnego trawnika.
2. Trawnik, który sam się nawozi.
Czy dostępna jest mieszanka traw nie wymagające nawożenia?
Od niedawna dostępna jest innowacyjna mieszanka traw wzbogacona mikrokoniczyną (Trifolium repens), która posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i samonawożenia trawnika. Niezwykłe właściwości takiego dokarmiania trawnika posiada Trawa samonawożąca Vegano.
Jakie zalety ma samonawożący trawnik?
- nie wymaga dodatkowego nawożenia – składniki pokarmowe wprowadzone do gleby dzięki mikrokoniczynie w zupełności zaspokoją potrzeby nawozowe trawnika.
- ciemnozielony trawnik przez cały sezon – azot wprowadzany do gleby przy współudziale bakterii brodawkowych trifolii sprawi, iż trawnik utrzyma intensywnie zieloną barwę przez cały sezon. Należy pamiętać, iż listki mikrokoniczyny znacznie dłużej niż tradycyjne trawy utrzymują zielony, bardzo intensywny kolor.
- mniej chwastów i mchu – dzięki niezwykle gęstej strukturze nie będzie miejsca dla rozwoju nieporządanych roślin, zwłaszcza chwastów i mchu.
- mniej podlewania i pielęgnacji- prawidłowo dokarmiany trawnik przy współudziale mikrokoniczyny jest odporniejszy na niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym także niedobory wody. Ponadto warto zaznaczyć iż bardzo gęsta darń utrudnia parowanie wody z gleby.
- gęsta, zwarta murawa odporna na deptanie – mikrokoniczyna posiada niezwykle dużą zdolność regeneracji. Nawet regularne deptanie czy ścinanie sprawi, że po kilku dniach trawa odzyskuje wcześniejszy wygląd.
Jaką wydajność posiada trawnik samonawożący?
Opakowanie 1kg wystarcza na założenie nowego trawnika o wielkości około 50 m2. Trawę sieje się z ręki albo za pomocą siewnika. Nie trzeba się tu aż tak bardzo przejmować precyzją wysiewu, jak to jest w przypadku innych mieszanek nasion traw, gdyż trawa z mikrokoniczyną jest bardziej ekspansywna i mocniejsza.
3. Trawnik odporny na psi mocz
Czy trawnik może być odporny na psi mocz?
Murawa z mikrokoniczyną wykazuje dużą tolerancję na mocz psa (azot mocznikowy) do dawki N 160-200 kg/ha. Oznacza to w praktyce jedno sikanie psa w danym miejscu. Właściwości, które docenią wszyscy właściciele czworonogów posiada Trawnik odporny na psa Vegano.
W jaki sposób działa trawnik odporny na psa?
Mikrokoniczyna zawarta w mieszance traw dzięki naturalnej symbiozie z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii posiada zdolności magazynowania nadwyżek azotu w strefie korzeniowej i później dokarmia nim korzenie traw. Jeśli dawka azotu zostanie nieznacznie przekroczona bądź nastąpi wypalenie trawy, murawa sama potrafi się zregenerować dzięki głębokim korzeniom. Okres samo regeneracji może potrwać do 6 tygodni.
? Czy wiesz, że przy większych psach do dezaktywacji moczu na trawniku można stosować gips budowlany, rozsypując go w miejscu sikania i obficie podlewając. W ten sposób przyspieszymy proces regeneracji trawy.
Czy trawnik odporny na psi mocz znosi intensywne użytkowanie?
Mieszanka traw wzbogacona nasionami mikrokoniczyny pobiera azot z powietrza i dokarmia codziennie murawę. Dzięki temu trawnik głębiej się korzeni, co sprawia, że jest silny i bardzo gęsty. A zatem bardziej odporny na deptanie nawet dużych psów czy po prostu intensywne użytkowanie przez właścicieli ogrodu.
4. Zakładanie i pielęgnacja trawnika z mikrokoniczyną?
W jaki sposób przygotować podłoże przed siewem?
Przed założeniem trawnika z mikrokoniczyną należy przekopać glebę na głębokość szpadla, a następnie wyrównać ją grabiami. Dla dokładnego wyrównania można zastosować poziomicę i długą deskę opartą o wypoziomowane metalowe rurki położone na glebie. Tak przygotowane podłoże należy obficie podlać i poczekać (najlepiej około dwóch tygodni) na ustabilizowanie gruntu. W celu przyspieszenia stabilizacji gruntu, glebę można wałować. Najwłaściwiej jest przekopać podłoże późną jesienią, pozostawić je na okres zimy i następnie dokonać grabienia wczesną wiosną.
O czym pamiętać podczas wysiewu nasion?
Nasiona mikrokoniczyny są bardzo małe i potrzebują dużo wilgoci w glebie aby dobrze wzeszły, dlatego należy bardzo mocno wzruszyć podłoże, a w przypadku regeneracji zwertykulować trawnik. Po posianiu mieszanki powierzchnię równomiernie przykryć ziemią i często podlewać. Dzięki temu wschody ostają polepszone dwu-trzykrotnie.
Jakie zabiegi są zalecane w 1 roku uprawy?
Pielęgnacja trawnika z mikrokoniczyną jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga tyle nakładów pracy. Taki trawnik nie musi być zbyt intensywnie nawożony, nawadniany czy odchwaszczany. Rozrasta się bardzo szybko i doskonale nadaje się do każdego typu ogrodu. W pierwszym roku uprawy wskazane jest koszenie powierzchni trawnika z mikrokoniczyną co około 2 tygodnie. Zwykle ostrza tnące ustawia się na wysokości około 5cm aby młode siewki dobrze się ukorzeniły i jak najszybciej weszły w symbiozę z mikroorganizmami glebowymi. Początkowo rozwóz trawnika można też wspomóc nawozami aby przyspieszyć ukorzenianie. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu połowy zalecanej dawki.
W jaki sposób zminimalizować ilość mikrokoniczyny?
Mikrokoniczyna jest niezbędna w procesie dostarczania składników pokarmowych trawnikowi, jednak jej ilość można regulować poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim koncentrujemy się na regularnym koszeniu trawnika (co tydzień). Widok liści koniczyny na trawniku można zminimalizować poprzez niskie koszenie (na wysokość około 2,5 cm). Wówczas widoczna redukcja koniczyny może wystąpić nawet do 5%.
Czy na istniejącą darń można dosiać trawnik z mikrokoniczyną?
Trawnik z mikrokoniczyną zarówni samonawożący, jak i odporny na mocz psa można także założyć na istniejących już trawnikach lub takich, gdzie mikrokoniczyna występuje w niewielkich ilościach. W takim przypadku można dosiać trawę po wykonaniu zabiegu aeracji lub wertykulacji trawnika.