Ostrokrzew

Ostrokrzew.jpg

Ostrokrzew

OSTROKRZEW (Ilex) w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej na bagnach od Nowej Szkocji do zachodniego Ontario, dalej na zachód Wisconsin, na południe do Florydy i na zachód do Missouri. W ojczyźnie tworzy krzewy od 1,8 do 3 m, w uprawie jest niższy. Pędy wiotkie, oliwkowo brązowe do purpurowo brązowych, błyszczące lub pokryte delikatnie włoskami. Liście SA eliptyczne lub jajowate, 5-7 cm długości, na wierzchołku zaostrzone, na brzegu piłkowane, na wierzchu ciemnozielone, na spodzie zwykle pokryte włoskami. Kwiaty są białe bez większego efektu ozdobnego. Owocami są błyszcząco czerwone pestkowce, 6-7 cm średnicy, pokrywające obficie pędy po opadnięciu liści. Własne owoce jesienią i zimą są najważniejszą ozdobą tego krzewu. W Stanach Zjednoczonych uprawiane są jego bardzo liczne odmiany także mieszańce z ostrokrzewem piłkowanym.

Stanowisko

stanowisko icon

Ostrokrzew jest pięknym krzewem ozdobnym, zwłaszcza w okresie bezlistnym (owoce), przydatnym do sadzenia na glebach lekkich i średnio żyznych o odczynie kwaśnym (pH = 4,5-6,5), koniecznie wilgotnych, najlepiej w pobliżu wody (strumienie, stawy, zbiorniki wodne).

Wymagania

wymagania icon

Jego pędy z czerwonymi owocami są wykorzystywane w bukieciarstwie. Rozmnażany jest (zwłaszcza odmiany) za pomocą sadzonek pędowych zielonych.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Niektóre odmiany ostrokrzewów są wrażliwe dla mróz, dlatego wymagają szczególnej ochrony w okresie zimowym oraz podczas wiosennych przymrozków.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!