Ostrokrzew

Ostrokrzew.jpg

Ostrokrzew

OSTROKRZEW (Ilex) w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej na bagnach od Nowej Szkocji do zachodniego Ontario, dalej na zachód Wisconsin, na południe do Florydy i na zachód do Missouri. W ojczyźnie tworzy krzewy od 1,8 do 3 m, w uprawie jest niższy. Pędy wiotkie, oliwkowo brązowe do purpurowo brązowych, błyszczące lub pokryte delikatnie włoskami. Liście są eliptyczne lub jajowate, 5-7 cm długości, na wierzchołku zaostrzone, na brzegu piłkowane, na wierzchu ciemnozielone, na spodzie zwykle pokryte włoskami. Kwiaty są białe bez większego efektu ozdobnego. Owocami są błyszcząco czerwone pestkowce, 6-7 cm średnicy, pokrywające obficie pędy po opadnięciu liści. Własne owoce jesienią i zimą są najważniejszą ozdobą tego krzewu.

Stanowisko

stanowisko icon

Podobnie jak bukszpan wiecznie zielony ostrokrzew jest jednym z najlepszych cienioznośnych krzewów liściastych. Przydatny do sadzenia na glebach lekkich i średnio żyznych o odczynie kwaśnym (pH 4,5-6,5), koniecznie wilgotnych, najlepiej w pobliżu wody (strumienie, stawy, zbiorniki wodne).

Wymagania

wymagania icon

Sadzenie:
Najlepszym terminem sadzenia ostrokrzewu jest wiosna lub wczesna jesień. Należy dobrze wybrać miejsce dla ostrokrzewu, gdyż roślina ta źle znosi przesadzanie.

Strzyżenie:
Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, które najlepiej wykonywać w połowie lata.

Zimowanie:
Przed zimą należy osłaniać krzew od zimnych wiatrów. Gatunek ostrokrzew Meservy (Ilex x meserveae) jest średnio odporny na mróz. Natomiast ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jest wrażliwy na mrozy, dlatego należy go uprawiać na ciepłych i dobrze osłoniętych stanowiskach, najlepiej w podszycie większych drzew. Zimą należy szczelnie okrywać każdy ostrokrzew.

Rozmnażanie:
Ostrokrzew najlepiej jest rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe z piętką. Termin takiego rozmnażania to koniec lata lub początek jesieni. Najlepsze podłoże do ukorzeniania to wymieszany po równo torf ogrodniczy z piaskiem.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Plamistość liści - stanowi problem zwłaszcza w wilgotne wiosny. Na liściach pojawiają się brązowe i czarne plamki. Liście żółkną i opadają. W walce z plamistością liści pomoże oprysk preparatem Evasiol. Pierwszy oprysk wykonuje się natychmiast po zauważeniu objawów choroby. Po 10 - 14 dniach należy go powtórzyć.

Nadmierne nasłonecznienie - sprawia iż ostrokrzew choruje, m. in. powoduje poparzenie liści, żółknięcie i ich opadanie. W takim przypadku roślinie należy zapewnić więcej cienia. Jeżeli konieczne jest przesadzenie, należy to robić bardzo ostrożnie, gdyż ostrokrzew źle znosi przesadzanie.

Przemarznięcia - ostrokrzew jest wrażliwy na niskie temperatury dlatego wymaga szczególnej ochrony w okresie zimowym oraz podczas wiosennych przymrozków.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Miniarki - są to owady (muchówki), których larwy wygryzają miąższ ze środka liścia, pomiędzy skórkami. W te miejsca dostaje się powietrze. Efektem tego są szare plamy na liściach, przypominające poskręcane korytarze. Szkodniki minujące liście można zwalczać preparatem Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!