Trzmielina pospolita

Trzmielina+pospolita.jpg

Trzmielina pospolita

TRZMIELINA POSPOLITA (Euonymus europaeus) - w stanie naturalnym występuje w Europie, docierając do zachodniej Azji. W Polsce jest stosunkowo częsta na nizinach, w lasach i zaroślach, na glebach żyznych i wilgotnych, także nad wodami. Tworzy na ogół wyprostowane krzewy do 2-3 m wysokości, czasami o pędach pokładających się na powierzchni gleby i ukorzeniających się oraz drzewa, nawet do około 10 m wysokości i obwodzie pnia przeszło 130 cm (pomiar na wysokości 45 cm od powierzchni gleby). Pędy młodych roślin są słabo czworokątne, zielone, z czterema bardzo wąskimi brązowymi listewkami korkowymi po bokach. Liście długości około 10 cm i szerokości do około 6 cm są zielone, jesienią przybierają barwę żółtą lub pomarańczową do czerwonej. Kwiaty żółtozielone nie mają większej wartości dekoracyjnej. Ozdobne są czterokomorowe owoce, różowe lub czerwone, dojrzewające we wrześniu i październiku. Znajdują się w nich białe nasiona, całkowicie pokryte pomarańczowymi osnówkami. W dawniejszych czasach dziewczyny wiejskie z owoców i nasion sporządzały „korale” i „różańce”. Owoce i nasiona są trujące. W korzeniach roślina zawiera do 20%, węglowodór gutę, podstawowy składnik gutaperki, używanej dawniej jako wodoodporny materiał izolacyjny, np. do produkcji kabli podwodnych. Trzmielina pospolita rozgałęzia się słabo, dlatego najczęściej są to krzewy jedno lub kilkupędowe.

Stanowisko

stanowisko icon

Odpowiadają jej gleby zawierające wapń. Umiarkowanie wilgotne do suchych.

Wymagania

wymagania icon

Omawiana trzmielina zasługuje na większe rozpowszechnienie w uprawie niż ma to miejsce obecnie. Ogrody, parki i inne tereny zadrzewione są dla niej odpowiednie. Nie powinno jej zabraknąć w zadrzewieniach śródpolnych i krajobrazowych. Odmiany tego gatunku są u nas prawie nieznane, dlatego przynajmniej obecnie nie mają większego znaczenia. Najpopularniejsza ‘Red Cascade’ rośnie krzewiasto lub jako małe drzewko z łukowato zwieszającymi się gałązkami, owoce są różowoczerwone, a liście jesienią przyjmują barwę szkarłatna.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Na stanowiskach naturalnych i w uprawie bywa często uszkadzana przez mszycę trzmielinowo-burakową i gąsienice namiotnika trzmielinaczka.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mączniak prawdziwy, szara pleśń, mszyce ostrokrzew, sumak octowiec  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!