Jałowiec skalny

Ja%C5%82owiec+skalny.jpeg

Jałowiec skalny

JAŁOWIEC SKALNY (Juniperus scopulorum)- występuje w zachodnich rejo-nach Ameryki Północnej, porastając skaliste zbocza gór, zazwyczaj na zasadowym odczynie gleby. Jest gatunkiem zmiennym, występującym w formie krzewu lub wysokiego, wąskostożkowego drzewa. Wielokrotnie utożsamiany i mylony z jałowcem wirginijskim (Juniperus virginiana), różniącym się jednak grubszymi i sztywniejszymi pędami oraz tempem dojrzewania szyszkojagód, jasnoniebiesko wybarwionych z cienką skórką.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus scopulorum 'Blue Heaven' - odmiana stożkowa z ulistnieniem jasnoniebieskim, nie tracącym koloru przez cały rok. Wzrost średnio silny, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 2m wysokości.

Juniperus scopulorum 'Silver Star' - odmiana podobna do 'Skyrocket', jednak mniej regularna i nieco luźniejsza. Charakteryzuje się występowaniem części pędów bez chlorofilu, tworząc kremowobiałe, nieregularnie porozrzucane upstrzenie. Wspaniała odmiana mająca zastosowanie w każdej kompozycji, zarówno pokrojowej, jak i barwnej. W miejscach zacienionych radzi sobie dobrze.

Juniperus scopulorum 'Skyrocket' - jeden z najpopularniejszych iglaków. Tworzy bardzo wąskie kolumny. Idealny do każdej kompozycji, zwłaszcza kiedy potrzebujemy wyraźnego pionowego akcentu. Pędy rosną pionowo w górę, ściśle do siebie przylegając. Łuski niebieskozielone. Wzrost średnioszybki, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 2-2,5m wysokości i 20-30cm grubości.

Juniperus scopulorum 'Pathfinder' - dość szybko rosnąca, przyjmująca piramidalne formy odmiana, o niebieskozielonych łuskach. Początkowo dość luźna, z czasem mocno się zagęszcza. Dorasta do 5-6m wysokości i 3m średnicy.

Stanowisko

stanowisko icon

Niewybredny w stosunku do gleby, najlepiej rośnie na dostatecznie wilgotnej, piaszczysto-gliniastej. Wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenie powietrza.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Ridomil Gold MZ Pepite 67,8WG.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Topsin M500SC, Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Topsin M500SC, Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agricolle Koncentrat.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
fytoftoroza, mszyce, przędziorki żywotnik (tuja), jałowiec chiński, jałowiec pośredni  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!