Jakie zagrożenie stanowią kwieciaki?

Kwieciaki to niewielkie chrząszcze szczególnie związane z jabłoniami, gruszami, malinami i truskawkami. Ich żerowanie może doprowadzić do znacznej utraty plonu. Podpowiadamy w jaki sposób rozpoznać te owady i jak skutecznie im zapobiegać.

Jakie zagrożenie stanowią kwieciaki?

Z artykułu dowiesz się:

1. Jakie zagrożenie stanowią kwieciaki?

1. Jakie zagrożenie stanowią kwieciaki?

Co to są kwieciaki?

Kwieciaki to niewielkie chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae) szczególnie związane z jabłoniami, gruszami i malinami. Ich żerowanie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty plonu. Szkodniki te można spotkać właściwie na wszystkich kontynentach i zamieszkują wszelkie środowiska lądowe, z pustyniami i wyższymi górami włącznie.

Który gatunek stanowi zagrożenie dla jabłoni?

Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum) to szkodnik, który jesz szczególnie groźny w uprawach drzewek jabłoni. Kryjówki zimowe opuszcza już w marcu wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni i rozgrzaniem kory, pod którą w spękaniach ukrywa się przed zimowym mrozem i swoimi wrogami. Jego wiosenny wylot zbiega się z okresem pękania pąków i ukazywaniem się zielonych zakończeń liści (tzw. stożków).

Gdzie występuje kwieciak jabłkowiec?

Chrząszcz ten występuje w Europie, z wyjątkiem północnej Skandynawii, całej Rosji (część europejska, Syberia Wschodnia i Zachodnia oraz rosyjski Daleki Wschód), Turcji, Algierii, Libanie, Syrii, Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Iranie, Kazachstanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie,Tadżykistanie, Kirgistanie, Mongolii, Chinach, obu Koreach i Japonii. Zawleczony został również do USA, gdzie obecnie jednak nie stanowi dużego zagrożenia.

kwieciak

Jak wygląda kwieciak jabłkowiec?

Kwieciak jabłkowiec jest szkodnikiem, którego nie tak łatwo zobaczyć. Jest szary z mniej lub bardziej widocznym wzorem w kształcie litery „V" w grzbietowej części, a długość jego ciała wynosi ok. 0,5 cm. Szkodnik ma charakterystyczny ciemno zabarwiony i zagięty do dołu ryjek, mniej więcej o około ¼ dłuższy niż głowa i przedplecze razem. Przy nasadzie ryjka znajdują się wypukłe oczy.

W jaki sposób żeruje kwieciak jabłkowiec?

Chrząszcze kwieciaka żerują wiosną nagryzając łuski pąków, co sprawia, że z uszkodzonych miejsc zaczyna wypływać sok tworzący krople przypominające wyglądem łzy (stąd określenie „płacz pąków"). Samice kwieciaka składają pojedyncze jaja do jeszcze zielonych pąków. W ich wnętrzu odbywa się dalszy rozwój larw, zakończony w maju przepoczwarzeniem i wyjściem chrząszczy. Kwieciak jest groźnym szkodnikiem tylko w latach słabego kwitnienia. Natomiast przy obfitym kwitnieniu nie wyrządza szkód, a wręcz przeciwnie. Wówczas staje się pożytecznym owadem gdyż przerzedza pąki (wystarczy tylko 7% zawiązanych pąków jabłoni, aby drzewo dało optymalny plon).

W jaki sposób zwalczać kwieciaka jabłkowca?

Kwieciaka jabłkowca można zwalczać obrywając pod koniec kwietnia i w maju uszkodzone pąki z żerującymi larwami. Już na przedwiośniu i wiosną warto zastosować preparat pochodzenia naturalnego Emulpar 940EC. Można także wykonać oprysk środkiem owadobójczym Mospilan 20SP.

Informacja Czy wiesz, że wymyślono bardzo prosty sposób na przekonanie się o obecności kwieciaka na drzewach. Polega on na strząsaniu kwieciaka z gałęzi na podłożoną płachtę. Liczba spadających chrząszczy z wybranych losowo drzew jest wskazówką co do jego liczebności oraz zagrożenia dla pąków.

kwieciak

Czy kwieciaki występują na gruszach?

Kwieciaki występują także na gruszach, zwłaszcza na starych, zaniedbanych drzewach, zimując w postaci jaj w pąkach szczelnie okrytych łuskami. Larwy kwieciaka gruszowca (Anthonomus piri) rozwijają się wewnątrz pąka wiosną zjadając zawiązki pąków kwiatowych, a nawet wgryzają się do pędu. Zaatakowane pąki nie rozwijają się, pozostają zaschnięte i dobrze widoczne na drzewach.

W jaki sposób zwalczać kwieciaka gruszowca?

Kwieciaka gruszowca łatwo wiosną zauważyć i można zwalczać obrywając na początku maja uszkodzone pąki z żerującymi larwami. Już na przedwiośniu i wiosną warto zastosować preparat pochodzenia naturalnego Emulpar 940EC. Można także wykonać oprysk środkiem owadobójczym Mospilan 20SP.

Czy kwieciaki występują w uprawie malin i truskawek?

W uprawie malin i truskawek spotykany jest kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi). Wprawdzie jest znacznie mniejszy od wcześniej opisanych kwieciaków, ale za to powoduje niezwykle charakterystyczne uszkodzenia. Zimują dorosłe chrząszcze ( o wielkości ok. 4 mm, czarne z jasnoszarymi włoskami) w resztkach pożniwnych lub w glebie. Wiosną ( przed i na początku kwitnienia) przy temperaturze 12⁰C zaczynają żerowanie. Pierwszymi objawami żerowania małego ryjkowca są drobne owalne dziurki (średnica 1-2 mm) na liściach.  Przed rozluźnieniem pąków w kwiatostanach (ok. 2 tyg. przed kwitnieniem) samice składają jaja do wnętrza nierozwiniętych pąków, a następnie podgryzają ich szypułkę. Na każdy pąk przypada jedno jajo. Każda samica składa do 60 jaj i uszkadza tyle samo pąków kwiatowych, które zaczynają więdnąć, zwisają na roślinie, żeby w końcowej fazie uschnąć i odpaść na ziemię. Cały rozwój larw przebiega w zasychającym pąku. Rozwój trwa do 3 tygodni. W sporadycznych przypadkach kwieciak malinowiec potrafi uszkodzić nawet do 80% pąków na całej plantacji powodując bardzo duże straty plonu. Chrząszcze drugiego pokolenia pojawiają się w końcu czerwca, żerują prze kilka dni na liściach i następnie schodzą na zimowanie.

kwieciak

Jak walczyć z kwieciakiem w uprawie malin i truskawek?

Próg szkodliwości (czyli potrzeba wykonania zabiegu ochrony roślin) tego szkodnika przed kwitnieniem to 1 osobnik dorosły na 200 kwiatostanów. Zabiegi ochronne z zastosowaniem środków ochrony roślin (np. Mospilan 20SP) wykonuje się przed kwitnieniem (rozluźnienie pąków) bądź po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści (dziurki) lub pąków zwisających na podgryzionej szypułce.           

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!