Jaki naturalny produkt zabezpieczy rośliny przed chorobami?

Mączka bazaltowa jest to produkt pochodzenia naturalnego, który powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej. Ta z kolei tworzy się w wyniku zastygnięcia skały wulkanicznej. W swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro- oraz mikroelementów potrzebnych roślinom do życia. Ponadto posiada właściwości, które pozwalają na ograniczenie występowania infekcji grzybowych.

Jaki naturalny produkt zabezpieczy rośliny przed chorobami?

1. Jaki naturalny produkt zabezpieczy rośliny przed chorobami?

Jakie choroby pomoże wyeliminować mączka bazaltowa?

Podobnie jak w walce ze szkodnikami, mączka bazaltowa pomaga ograniczać rozwój wielu groźnych infekcji grzybowych. Szczególnie wrażliwe na mączkę są takie choroby jak zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniak prawdziwy czy mączniak rzekomy. Ponadto zawarta w mączce krzemionka poprawi dodatkowo odporność roślin, co w znaczący sposób ograniczy rozwój infekcji grzybowych.

W jaki sposób nanosi się mączkę na rośliny?

W celu ograniczenia występowania chorób grzybowych wykorzystuje się opylanie mączką bazaltową. Zabieg ten najprościej można wykonać poprzez naniesienie niewielkiej ilości mączki na dłonie, a następnie poprzez klaśnięcia wykonywane tuż nad roślinami. Pył który zacznie opadać pokryje zainfekowane rośliny. Zabieg można wykonać także przy pomocy wszelkiego rodzaju narzędzi, jak np. sitka.

mączka

Ile mączki potrzeba do opylania roślin?

W okresie intensywnego wzrostu i dużego zagrożenia ze strony chorób grzybowych zabiegi zaleca się powtarzać najlepiej co tydzień. Do opylania stosuje się 1-2 kg mączki na 100 m2. Ta metoda eliminacji chorób grzybowych jest bardzo ekologiczna, a preparat jest nietoksyczny.

Jak działa mączka bazaltowa na choroby?

Eliminacja patogenów z wykorzystaniem opylania mączką bazaltową polega na mechanicznym oblepieniu strzępek grzybni. Regularne stosowanie preparatu ma znaczący wpływ na ograniczenie występowania chorób również poprzez uniemożliwienie rozsiewania się zarodników grzybów. W rezultacie prowadzi to do braku zakażeń i rozprzestrzeniania się choroby.

O jakiej porze dnia najlepiej opylać rośliny?

Rośliny najlepiej opylać mączką bazaltową rankiem, gdy są wilgotne od rosy. Wówczas mączka lepiej przylega do liści, dzięki czemu zabieg jest bardziej efektywny. Należy natomiast unikać dni wietrznych oraz opadów deszczu, które szybko zmyją mączkę z roślin. Na czas opylania zalecane jest założenie maseczki przeciwpyłowej.

szara

O czym warto pamiętać podczas opylania roślin?

Opylanie roślin mączką bazaltową to ekologiczny sposób na pozbycie się chorób czy szkodników. Jednak należy pamiętać, że od mączki mogą też ginąć owady pożyteczne. Dlatego zabieg ten przeprowadzajmy ostrożnie i tylko w okresach, gdy na roślinach nie ma pszczół (np. gdy jeszcze nie kwitną).

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!