Czy zmielona skała może zabezpieczyć ogród przed szkodnikami?

Mączka bazaltowa jest to produkt pochodzenia naturalnego, który powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej. Ta z kolei tworzy się w wyniku zastygnięcia skały wulkanicznej. W swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro- oraz mikroelementów potrzebnych roślinom do życia. Ponadto posiada właściwości, które pozwalają na eliminację wielu groźnych szkodników.

Czy zmielona skała może zabezpieczyć ogród przed szkodnikami?

1. Czy zmielona skała może zabezpieczyć ogród przed szkodnikami?

Jakie szkodniki pomoże wyeliminować mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa pozwala na zwalczenie wielu gatunków szkodników. Szczególnie wrażliwe na mączkę są mszyce (m.in. na kapuście i kalarepie) oraz pchełka kapuściana. Obsypując mączką rośliny np. sadzonki kapusty chronimy je także przed śmietką kapuścianą, której larwy żerują w korzeniach.

W jaki sposób nanosi się mączkę na rośliny?

W celu eliminacji szkodników przy pomocy mączki bazaltowej wykorzystuje się opylanie. Zabieg ten najprościej można wykonać poprzez naniesienie niewielkiej ilości mączki na dłonie, a następnie poprzez klaśnięcia wykonywane tuż nad roślinami. Pył który zacznie opadać pokryje na roślinie szkodniki, które  wkrótce zostaną unieszkodliwione. Zabieg można wykonać także przy pomocy wszelkiego rodzaju narzędzi, jak np. sitka.

mączka

Ile mączki potrzeba do opylania roślin?

W okresie intensywnego wzrostu i dużego zagrożenia ze strony szkodników zabiegi zaleca się powtarzać najlepiej co tydzień. Do opylania stosuje się 1-2 kg mączki na 100 m2. Ta metoda zwalczania szkodników jest bardzo ekologiczna, a preparat jest nietoksyczny.

Jak działa mączka bazaltowa na szkodniki?

Eliminacja szkodników z wykorzystaniem opylania mączką bazaltową polega na zaczopowywaniu przez pył kanalików powietrznych na powierzchni skóry owadów i sprawia, że się duszą. Ponadto maleńkie kryształki mączki osiadają miedzy poszczególnymi segmentami ciała i ocierają skórę tak silnie i boleśnie że owady giną z głodu.

O jakiej porze dnia najlepiej opylać rośliny?

Rośliny najlepiej opylać mączką bazaltową rankiem, gdy są wilgotne od rosy. Wówczas mączka lepiej przylega do liści, dzięki czemu zabieg jest bardziej efektywny. Należy natomiast unikać dni wietrznych oraz opadów deszczu, które szybko zmyją mączkę z roślin. Na czas opylania zalecane jest założenie maseczki przeciwpyłowej.

mączka

O czym warto pamiętać podczas opylania roślin?

Opylanie roślin mączką bazaltową to ekologiczny sposób na pozbycie się szkodników. Jednak należy pamiętać, że od mączki mogą też ginąć owady pożyteczne. Dlatego zabieg ten przeprowadzajmy ostrożnie i tylko w okresach, gdy na roślinach nie ma pszczół (np. gdy jeszcze nie kwitną).

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!