Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Kleszcze to bardzo niebezpieczne roztocza. Coraz częściej można je spotkać w ogrodach, na trawniku, w kwiatach oraz wśród drzew i krzewów. Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta domowe roznosząc jednocześnie groźne choroby zakaźne. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniej ochrony można całkowicie wyeliminować problem tych pasożytów.

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

1. Co warto wiedzieć o kleszczach?

Jak żyją kleszcze?

Kleszcze to występujące niemal na całym świecie pajęczaki należące do tej samej grupy co roztocza. Stworzenia te są wysoko wyspecjalizowane, wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. Zwykle zamieszkują na skrajach lasów, puszcz czy polan, jednak także bardzo często zasiedlają miejskie parki czy przydomowe ogrody. Szczególnie chętnie wybierają ścieżki i trakty którymi przemieszczają się zwierzęta i ludzie. Jako pasożyt, aby przeżyć, kleszcz polega na innych, i podobnie jak komar żywi się krwią.

Kto jest żywicielem kleszczy?

W przeciwieństwie do komarów kleszcze potrzebują znacznie więcej krwi. Dlatego w niektórych przypadkach mogą być przytwierdzone do swojego żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) nawet do 15 dni, żywiąc się ich krwią. Kleszcze zwykle szukają miękkiego i ciepłego miejsca na ciele swojej ofiary (np. pachy), aby mocno się przyczepić.

? Czy wiesz, że ukłucie przez kleszcza jest niewyczuwalne, gdyż jego ślina zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ugryzienie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że jego żądło jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Dlaczego należy bać się kleszczy?

Kleszcze są siedliskiem dla wielu patogenów, które przenoszą poprzez pokłucie. Mogą one powodować poważne choroby, których leczenie jest bardzo trudne, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

kl5

Jakie choroby mogą przenosić i wywoływać kleszcze?

 • Kleszczowe zapalenie mózgu - jest poważną chorobą wirusową przenoszoną przez kleszcze. Może  przechodzić do kilku groźnych stadiów atakując mózg i układ nerwowy człowieka. Przypuszcza się, że około 2 procent kleszczy jest zainfekowanych przez wirus KZM. Choroba rozwija się u około 1/3 osób ukąszonych przez zarażonego kleszcza.
 • Borelioza - choroba powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi, która znajduje się w jelitach kleszczy. Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący), które obserwowane jest w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia. Choroba może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego, zapalenia stawu (najczęściej kolanowego) czy po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
 • Anaplazmoza - jest to ostra choroba gorączkowa szczególnie groźna u osób z osłabioną odpornością. Choroba rozwija się po około 8-9 dniach od zakażenia. Oprócz gorączki występują bóle głowy, dreszcze czy bóle mięśni. Rzadziej występują nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy kaszel . Najczęściej dochodzi do wyleczenia, nawet bez stosowania właściwej antybiotykoterapii.

Jak postępować po ukąszeniu przez kleszcze?

Znalezionego na ciele kleszcza należy delikatnie usunąć pęsetką, w taki sposób aby go nie uszkodzić (nie szarpać, nie wykręcać). Nie należy go smarować olejem, kremem, masłem, lakierem do paznokci, benzyną czy naftą, gdyż podrażniony i dręczony w ten sposób kleszcz wydziela do rany dużo śliny, która może być zakażona. Nie ulega wątpliwości, że zabiegi te ułatwią jego usunięcie, ale są bardzo niebezpieczne i mogą stać się początkiem późniejszych problemów związanych z walką z chorobą przenoszoną przez kleszcze.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli zauważymy objawy podobne do grypy, np. senność, gorączka lub ból głowy należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Podobnie postępuje się, gdy zauważymy rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca pokłucia. Może to oznaczać zakażenie kretkami borelii. Objawy te mogą się ujawnić po kilku dniach od ukąszenia, a niekiedy dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. Z tego powodu należy pamiętać o możliwości pojawienia się objawów jeszcze przez długi czas.

kleszcz4

2. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Co zrobić aby kleszcze nas nie zaatakowały?

Należy dokładnie zrobić wszystko, aby kleszcze nas nie zaatakowały, gdy jesteśmy na zewnątrz naszych pomieszczeń. W terenie należy nosić odpowiednią odzież, tj. długie spodnie, koszulę lub bluzę z długimi rękawami, skarpety i dobre obuwie . Ubrania powinny być w kolorze ciemnym, najlepiej zielonym. W odstraszeniu pasożytów pomagają także repelenty, którymi należy opryskać się przed wyprawą np. do lasu.

Jakie zabiegi pomogą pozbyć się kleszczy z ogrodu?

 • Regularne przycinanie koron drzew i krzewów – duże zagęszczenie stwarza doskonałe warunki dla rozwoju tych pasożytów.
 • Regularne i niskie koszenie trawnika – wysokie trawy są doskonałym siedliskiem dla kleszczy.
 • Unikanie sadzenia wysokich traw ozdobnych i paproci.
 • Sadzenie roślin odstraszających kleszcze, np. wrotycz pospolity, kocimiętka, lawenda czy rozmaryn.
 • Opryski przeciw kleszczom bezpiecznymi produktami.

Który preparat ograniczy liczebność kleszczy w ogrodzie?

Aby ograniczyć liczebność kleszczy w ogrodzie przydomowym, działkowym i ich okolicy, należy wykonać opryskiwanie bezpiecznym produktem przeznaczonym do zwalczania kleszczy w najbliższym środowisku człowieka. Preparatem takim jest Target na kleszcze. Zawiera on w swoim składzie naturalny olej rydzowy, który jest niezwykle zdrowym tłuszczem powstającym w procesie tłoczenia nasion lnicznika siewnego, nazywanego także często lnianką, ryżykiem, judrą, rydzykiem lub rydzem. Te dwa ostatnie określenia są nawiązaniem do charakterystycznej, brązowej barwy nasion tej oleistej rośliny. Poza kolorem ziaren lnicznik nie ma oczywiście nic wspólnego z rydzami, jest za to blisko spokrewniony z rzepakiem.

Jakie zalety posiada preparat Target na kleszcze?

 • Nie zawiera trujących substancji owadobójczych.
 • Wyprodukowany na bazie naturalnego oleju rydzowego.
 • Bezpieczny dla ludzi i środowiska (posiada atest PZH).
 • Likwiduje kleszcze w 1 dzień.

Jak działa preparat Target na kleszcze?

Preparat Target na kleszcze wykazuje mechaniczne działanie kontaktowe na kleszcze i inne szkodniki pokrywając ich ciało cieniutką warstewką, która utrudnia im poruszanie się i oddychanie, co w rezultacie prowadzi do śmierci pasożytów. Już po kilku godzinach od przeprowadzenia zabiegu większość osobników jest sparaliżowanych, zaś w ciągu 1-2 dni ginie do 100% kleszczy.

kleszcz

Jak stosuje się Target na kleszcze?

Opryski tym preparatem można prowadzić przez cały sezon, bez szkody dla środowiska naturalnego. Preparat Target na kleszcze dostępny jest w opakowaniach 60ml i 180ml. Całą zawartość preparatu rozpuszczamy odpowiednio w 5 lub 15 litrach wody. Opryski dokonujemy za pomocą dowolnego opryskiwacza ogrodowego - zarówno te ręczne, naramienne, jak i plecakowe. Opryskiwać należy przede wszystkim zacienioną i wysoką roślinność oraz zarośla w ogrodzie. Nie można także zapomnieć o roślinach wokół ogrodzenia posesji oraz przy placach zabaw. Podczas opryskiwania należy zwrócić uwagę na to, aby ciecz robocza dokładnie pokryła górne partie liści i igieł drzew oraz krzewów, a także źdźbeł i końcówek liści traw, bo tam chętnie przesiadują kleszcze oczekując na gospodarza. W przypadku dużego nasilenia kleszczy w okolicy zaleca się wykonanie powtórnych zabiegów, gdyż nowe szkodniki mogą przedostawać się z niechronionego otoczenia. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu można powtarzać co kilkanaście dni.

Informacja Zabiegi opryskiwania roślin cieczą użytkową Target na kleszcze mogą być niebezpieczne dla pszczół i innych owadów zapylających. W związku z tym należy je przeprowadzać podczas spokojnej i bezwietrznej pogody, najlepiej wczesnym rankiem lub pod wieczór. Nie zaleca się opryskiwać tych miejsc, gdzie pszczoły są szczególnie aktywne.

kleszcz 5
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!